جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3296- تاریخ : 1393/12/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 عقربه قطب‌نماي مسيرياب مغز هرگز نمي‌خوابد‍! 

محققان مرکز پزشکي لانگون دانشگاه نيويورک دريافته‌اند، سلول‌هاي راهبري مغزي در طول خواب عميق درست مانند زمان بيداري از لحاظ الکتريکي فعال هستند.
به گزارش ايسنا، دانشمندان با آزمايش بر روي موش‌ها دريافتند، نورون‌هاي مسيريابي مغز در طول خواب فعال‌اند؛ در واقع، در طول حرکت سريع چشم در خواب (REM)، عقربه قطب‌نماي مغز موش‌ها با همان سرعتي حرکت مي‌کرد که در طول بيداري حرکت مي‌کرد.
حرکت سريع چشم در خواب، ششمين مرحله از خواب است که در آن، بدن در حالت خواب عميق به سر مي‌برد، اما واکنش مغز در حالت بيداري است. در طول اين مرحله، فعاليت الکتريکي مغز از زمان بيداري، غيرقابل‌تشخيص است.
حس مسيريابي مغز، بخش مهمي از راهبري انسان‌هاست، زيرا مي‌تواند قطب‌نما و نقشه‌هاي دروني انسان را به طور آني براي پيداکردن مسير جديد، بازتنظيم کند.
کشف اين موضوع که فعاليت نورون‌هاي مسيريابي مغز، الگوهاي هماهنگي را در طول خواب نشان مي‌دهد، تلاش‌هاي مغز براي کنکاش و هماهنگ‌کردن فعاليت‌هاي خود را حتي در هنگامي نشان مي‌دهد که اين عضو از تعامل با محيط دست برمي‌دارد.
نتايج جديد از اين نظريه پشتيباني مي‌کند که مغز پستانداران به طور غيرفعال منتظر دريافت ورودي‌هاي حسي نمي‌ماند، بلکه فعالانه آن‌ها را دنبال مي‌کند.
يافته‌هاي جديد مي‌تواند به درمان مشکلات مسيريابي و سيستم راهبري مغز کمک کند که از آن ميان مي‌توان به نخستين علائم مهم بيماري آلزايمر و اختلالات عصبي ديگر اشاره کرد.
دانشمندان به دنبال طراحي آزمايشاتي براي آزمودن اين نکته هستند که آيا مسيريابي و راهبري مغز مي‌تواند از طريق الکتريکي کنترل و پيش‌بيني شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون