جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3269- تاریخ : 1393/11/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 مشاهير  

گاليلئو گاليله

قسمت اول

گاليلئو گاليله (به ايتاليايي: Galileo Galilei)‏ (15 فوريه1564 - 8 ژانويه 1642) دانشمند و مخترع سرشناس ايتاليائي در سده‌هاي 16 و 17 ميلادي بود. گاليله در فيزيک، نجوم، رياضيات و فلسفه علم تبحر داشت و يکي از پايه‌گذاران تحول علمي و گذار به دوران دانش نوين بود.

بخشي از شهرت وي به دليل تأييد نظريه کوپرنيک مبني بر مرکزيت نداشتن زمين در جهان است که منجر به محاکمه وي در دادگاه تفتيش عقايد شد. گاليله با تلسکوپي که خود ساخته بود به رصد آسمان‌ها پرداخت و توانست جزئيات سطح ماه را مشاهده کند.

زندگينامه

گاليله در 15 فوريه 1564 در شهر پيزاي ايتاليا به دنيا آمد. پدر گاليله، وينچنزو (Vincenzo Galilei) از موسيقيدانان به نام ايتاليا بود. گاليله داراي پنج خواهر و برادر ديگر بود.

ابتدا قرار بود در کليسا براي کشيش شدن مشغول شود اما پدرش وي را به تحصيل در رشته پزشکي در دانشگاه پيزا فرستاد. گاليله طب را نياموخت اما به جاي آن به مطالعه رياضيات پرداخت و به آن علاقه‌مند شد به گونه‌اي که در سال 1588 توانست به عنوان مدرس رياضيات در همين دانشگاه به کار مشغول شود.

سه سال بعد به دانشگاه پادوا رفت و به تدريس هندسه، مکانيک و نجوم پرداخت. وي تا سال 1610 آموزش و پژوهش را در اين دانشگاه ادامه داد و بيشترين دستاوردهاي علمي و تحقيقاتي وي مربوط به همين دوره‌است. گاليله پيرو مذهب کاتوليک از دين مسيحيت بود. وي با مارينا گامبا Marina Gamba ارتباط داشت و از وي داراي دو دختر و يک پسر شد، اما هرگز با او ازدواج نکرد. پسر گاليله که در اواخر عمر وي به همراه او زندگي مي‌کرد و يکي از زندگي نامه نويسهاي گاليه هم هست، همواره از اين بابت که گاليله با مادرش ازدواج نکرده بوده‌است وي را سرزنش مي‌کرد.

البته گاليله با اينکه هرگز با Marina Gamba ازدواج نکرد، اما وظايف يک همسر را در قبال او و نيز وظايف يک پدر را در قبال فرزندانش به نحو احسن انجام داد. او آنقدر متعهد بود که از برادر خود هم حمايت زيادي کرد. گاليله در 8 ژانويه 1642 در سن هفتاد و هفت سالگي درگذشت.گاليله در فزيک نجوم رياضيات وفلسفه علم تبحر داشت

محاکمه گاليله در کليسا

در سال 1610 انتشار يافته‌هاي علمي وي در تائيد نظر کوپرنيک مبني بر ثابت نبودن زمين و گردش آن به دور خورشيد باعث شد تا وي از سوي کليسا مورد بازجويي و تفتيش عقايد قرار گيرد. اين نظريه مخالف کتاب مقدس بود و از سويي با نظريات ارسطو که کليسا حامي آن بود همخواني نداشت.

وي مجبور به امضاي توبه نامه‌اي با اين مضمون شد: در هفتادمين سال زندگي در مقابل شما به زانو درآمده‌ام و در حالي که کتاب مقدس را پيش چشم دارم و با دستهاي خود لمس مي‌کنم توبه مي‌کنم و ادعاي واهي حرکت زمين را انکار مي‌کنم و آنرا منفور و مطرود مي‌نمايم.وي شش سال بعد رسماً از تدريس نظريه کوپرنيک در دانشگاه منع شد و تا سالها بعد مرتب مورد بازخواست کليسا قرار مي‌گرفت. سرانجام گاليله علي‌رغم اعتقاد دروني اش، مجبور شد اعتراف کند که نظريه ارسطو درست است و زمين مرکز جهان است.

منبع:ويكي پديا

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون