جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3261- تاریخ : 1393/11/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 نگاهي به زندگي و آثار"جلال خالقي مطلق"
 ادبيات حماسه 

مهدي طوسي

جلال خالقي مطلق، اديب، پژوهشگر و شاهنامه‌شناس ايراني است. تولد او در 20 شهريور 1316 در تهران بود. تحصيلات دبيرستاني را در تهران انجام داد. دوره‌هاي تحصيلات دانشگاهي را در آلمان گذراند و در سال 1349 (1970) از دانشگاه کلن در رشته‌هاي شرق‌شناسي، مردم‌شناسي و تاريخ قديم درجه‌ دکتري گرفت. از سال 1350 (1971) در بخش مطالعات ايراني در دانشگاه هامبورگ مشغول به تدريس زبان و ادبيات فارسي و فرهنگ ايران بوده‌است.

دکتر جلال خالقي مطلق از آغاز دهه‌ 1350 ضمن اقامت و تدريس در کشور آلمان، پژوهش‌هاي گسترده‌اي در زمينه‌ ادبيات حماسي ايران و شاهنامه انجام داد. مقاله‌هاي تحقيقي او در مجله‌ سيمرغ (نشريه‌ بنياد شاهنامه فردوسي)، مجله‌ دانشکده‌ ادبيّات و علوم انساني دانشگاه فردوسي، ايران‌نامه، ايران‌شناسي، کلک و نامه‌ ايران باستان انتشار مي‌يافت. دو مجموعه‌ برگزيده از مقاله‌هاي او با عنوان‌هاي گل رنج‌هاي کهن (1372) و سخن‌هاي ديرينه (1381) در تهران به چاپ رسيده‌است.

مهم‌ترين دستاورد جلال خالقي مطلق، تصحيح شاهنامه فردوسي است در هشت دفتر که طي سال‌هاي 1366 تا 1386 در نيويورک زير نظر آکادمي ادبي انتشار يافت. تصحيح شاهنامه‌فردوسي، حاصل بيش از سي سال کار مداوم خالقي در گردآوري و بررسي کهن‌ترين دست‌نويس‌هاي شاهنامه و مقابله‌ آنها با پيروي از روش‌هاي جديد تصحيح متون است. جلال خالقي در کار مقابله‌ دست‌نويس‌ها از همکاري محمود اميدسالار و ابوالفضل خطيبي در دفترهاي ششم و هفتم بهره گرفت. دوره‌ شاهنامه‌ خالقي در سال 1387 توسط بنياد دايرةالمعارف اسلامي در تهران تجديد چاپ شد. او هم اکنون به عنوان عضو هيئت علمي کنگره بين‌المللي هزاره شاهنامه فردوسي برگزيده شده‌است. وي عضو هيات امناي بنياد فردوسي است.

مختصري از فعاليت‌هاي علمي جلال خالقي مطلق:

تصحيح علمي-انتقادي شاهنامه در هشت دفتر.

يادداشت‌هاي شاهنامه (تا امروز سه بخش از اين مجموعه مفصل چاپ شده و مجلدات ديگر نيز در دست چاپ است.)

دو گزيده مقالات به نام «گل رنج‌هاي کهن» و «سخن‌هاي ديرينه".

ترجمه جلد اول کتاب «اساس اشتقاق فارسي» اثر «پاول هرن".

تأليف بيش از صد مقاله و نقد تخصصي درباره تاريخ، فرهنگ و ادبيات ايران، به ويژه در حوزه شاهنامه‌شناسي و ادب حماسي.

تأليف ده‌ها مدخل تخصصي در دانشنامه‌هايي چون ايرانيکا و دايرةالمعارف بزرگ اسلامي.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون