جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 زندگي‌نامه برده سوداني برنده جايزه نجيب محفوظ 2014 

 هامور زيادا نويسنده سوداني که زندگي‌نامه يک برده سوداني قرن 19 را به نثر درآورده بوده، به عنوان برنده جايزه ادبي نجيب محفوظ در سال 2014 انتخاب شد.به گزارش مهر به نقل از اهرام آنلاين، جايزه سالانه نجيب محفوظ که از آن به عنوان نوبل مصري ياد مي شود، در روز تولد نجيب محفوظ برنده امسال خود را معرفي کرد.

هامور زيادا نويسنده و رمان نويس سوداني براي رماني با عنوان «شوق يک درويش» به عنوان برنده جايزه نجيب محفوظ در سال 2014 انتخاب شد.گروه داوري اين جايزه امسال متشکل بود از تاهيا عبدالناصر، شيرين ابوالنجا، مونا تولبا، هامفري ديويس و راشد العناني.سال پيش اين مدال به نويسنده سوري خالد خليفه براي رماني با عنوان «چاقويي در آشپزخانه‌هاي شهر نيست» رسيده بود.در طول سال هايي که از اهداي اين جايزه مي‌گذرد، مصر بيش از همه کشورهاي عربي اين جايزه را دريافت کرده که 11 بار از 20 بار اهداي اين جايزه را دربرمي گيرد.

گروه داوري کتاب برنده امسال را داستاني عاشقانه پيچيده‌اي خواند که زندگي يک برده سوداني در قرن نوزدهم را در سودان روايت مي کند.

گروه داوري همچنين از الگوهاي متنوعي که نويسنده براي خلق شخصيت‌هايش استفاده کرده تجليل کرد و سبک نويسندگي زيادا را نيز ستود.جايزه نجيب محفوظ با حمايت مالي انتشارات «اي‌يوسي» که ناشر بيش از 50 جلد کتاب نجيب محفوظ به زبان انگليسي است و مسئوليت انتشار اين کتاب ها را به بيش از 40 زبان در دنيا برعهده دارد و تاکنون نزديک به 600 کتاب محتلف به زبان هاي مختلف ترجمه و منتشر کرده، اهدا مي شود.

هامور زيادا نويسنده سوداني در سال 2009 راهي قاهره شد تا در رشته علوم کامپيوتري و تکنولوژي‌هاي اطلاعاتي تحصيل کند. او به عنوان محقق علوم انساني و حقوق بشر فعاليت کرده و به عنوان روزنامه نگار براي الحريه، المستقل، الجريده، و اليوم مطلب نوشته است. او مسئول بخش تحقيقات سوداني انتشارات فرهنگي نيز هست. وي سال 2008 مجموعه داستان هاي کوتاهش را منتشر کرده و در سال 2010 اولين رمانش را به بازار فرستاد. او امسال دومين مجموعه داستان کوتاهش را نيز روانه بازار کرد.مراسم اهداي اين جايزه در دانشگاه آمريکايي قاهره برگزار شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون