جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 خبر 

پيل الکتريکي اختراع ايرانيان باستان

به گزارش شاپرك ايرانيان از اين پيل‌هاي الکتريکي جريان برق توليد مي‌کردند و از آن براي آبکاري اشيا زينتي سود مي‌جستند. اما در پهنه دريانوردي ايرانيان از اين اختراع جهت آبکاري ابزارهاي آهني در کشتي و جلوگيري از زنگ زدن و تخريب آن‍ها استفاده مي‌کردند

نخستين بار در سال 1317 خورشيدي ( 1938 ميلادي)، ويلهلم کونيگ باستان شناس آلماني، در نشريه ي کاوش و پيشرفت (Forschungen und Fortschritte) طي مقاله اي خبر از وجود باتري هاي اشکاني مي دهد.

ويلهلم کونيگ (Wilhelm Konig)، باستان شناس آلماني که اداره ي موزه ي ملي عراق را برعهده داشت، به هنگام کاوش در يکي از روستاهاي نزديک بغداد، به کوزه اي سفالي به بلندي 14 سانتي متر برخورد که استوانه اي مسي در خود داشت و آن استوانه نيز ميله اي آهني را در برگرفته بود. بررسي ها از وجود ماده اي اسيدي، مانند سرکه، و نيز خوردگي شيميايي در آن ظرف سفالي خبر دادند.

پيش از کونيگ، باستان شناسان ديگري نيز قطعه هاي شکسته اي از اين کوزه هاي رازآميز را پيدا کرده بودند. با وجود اين، تنها او بود که به اهميت آن ها پي برد و در کشف هاي ديگر خود تعداد بيشتري از آن ها پيدا کرد. بررسي ها نشان داد که پيشينه ي اين باتري ها به نزديک 2 هزار سال پيش باز مي گردد؛ يعني زماني که اشکانيان بر ميانرودان (بين النهرين) فرمانروايي مي کردند. اشکانيان سومين سلسله از شاهان بزرگ ايران بودند که از 248 سال پيش از ميلاد تا 224 سال پس از ميلاد، امپراتوري شکوهمندي در خاور زمين بر پا کرده بودند.

انتشار مقاله ي کونيگ در سال 1940، شگفتي باستان شناسان و جهانيان را برانگيخت که حتي برخي از دانشمندان اروپايي و آمريکايي اين اختراع ايرانيان را به موجودات فضايي و ساکنان فراهوشمند سيارات ديگر که با بشقاب‌هاي پرنده و کشتي‌هاي فضايي به زمين آمده بودند، نسبت دادند، و آن را فراتر از دانش متفکران و پژوهشگران ايراني دانستند. براي ايشان پذيرفتني نبود که ايرانيان 1500 سال پيش از گالواي ايتاليايي (1786 ميلادي) پيل الکتريکي را اختراع نموده باشند.

ايرانيان دو دهه پس از نخستين گزارش کونيگ، يعني نزديک 40 سال پيش، براي نخستين بار از اين دستاورد تمدني خود آگاه شدند. البته، به زودي آن را به فراموشي سپردند و در حالي که پژوهشگران هنوز هم پيرامون باتري هاي اشکاني پژوهش مي کنند، شايد بتوان گفت مگر شمار اندکي از ايرانيان همگي از آن ناآگاه هستند و گاهي نيز از پذيرش آن سرباز مي زنند. به هر حال، ايرانيان هميشه شگفتي ساز بوده اند و اين هم نمونه اي از همين ويژگي آنان است.

جنگ جهاني دوم از ادامه ي پژوهش ها روي باتري هاي ايراني جلوگيري کرد، اما پس از آن که ويران سازي فروکش کرد و آباداني بار ديگر رونق گرفت، ويلارد گري(Willard F. M. Gray) از آزمايشگاه ولتاژ بالاي شرکت جنرال الکتريک در ماساچوست، چند نمونه از اين باتري ها ساخت. زماني که آن ها را با الکتروليتي مانند شيره ي انگور(سرکه) پر کرد، آن دستگاه ها حدود 2 ولت برق توليد کردند. اين آزمايش بر شگفتي پژوهشگران و باستان شناسان افزود، چرا که دستگاهي پس از 2 هزار سال، هنوز کار مي کند.

ايرانيان از اين پيل‌هاي الکتريکي جريان برق توليد مي‌کردند و از آن براي آبکاري اشيا زينتي سود مي‌جستند. اما در پهنه دريانوردي ايرانيان از اين اختراع جهت آبکاري ابزارهاي آهني در کشتي و جلوگيري از زنگ زدن و تخريب آن‍ها استفاده مي‌کردند

منبع :تاريخ وجوان


کشف روستاي 7700 ساله زير آب‌هاي سرزمين‌هاي اشغالي

باستان‌شناسان بقاياي روستايي هفت هزار و 700 ساله را در ساحل شهر «حيفا» در سرزمين‌هاي اشغالي پيدا کرده‌اند که ممکن است قديمي‌ترين سازه چوبي جهان در آن کشف شود.به گزارش (ايسنا)، حفاري‌هاي باستان‌شناسان و دانشجويان دانشگاه «حيفا» به کشف روستايي با قدمت هفت هزار و 700 ساله منجر شد.

اين روستاي دوره نوسنگي حدودا 200 متر از ساحل فاصله دارد و 16 فوت زير سطح آب قرار گرفته است.

در سال 1991 هم باستان‌شناسان به دنبال يافتن اين محل به عنوان قديمي‌ترين مرکز توليد روغن زيتون و کهن‌ترين سازه چوبي جهان بودند. چاهي که در اين منطقه با استفاده از تکه‌هاي چوب و سنگ ساخته شده، يکي از قديمي‌ترين سازه‌هاي چوبي جهان به حساب مي‌آيد.

به گفته پژوهشگران اين پروژه، زماني که اين منطقه محل سکونت بوده، سطح آب دريا هشت متر پايين از زمان کنوني بوده و اين روستا 700 متر با ساحل فاصله داشته است.

به گزارش ميدل ايست مانيتور، حفاري‌هاي اين روستا نه تنها به اطلاعات تاريخي درباره توليد روغن زيتون و سازه‌هاي چوبي کمک مي‌کند، بلکه اطلاعاتي را درباره گرم‌شدن کره زمين و بالا آمدن درياها در اختيار دانشمندان قرار مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون