جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 انبار توزيع و تجارت خرما در دوره‌ ساسانيان کشف شد 

 کلنگ باستان‌شناسان در فصل اول کاوش‌هاي تل‌قلعه سيف‌آباد کازرون درحالي با 7 خمره بزرگ آذوقه برخورد کرد که طبق گفته آن‌ها اين تعداد خمره و شناسايي حجم انبوهي از دانه‌هاي خرما از انبار توزيع و تجارت خرما در دوره ساسانيان حکايت دارد.خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ فصل اول کاوش‌هاي باستان‌شناسان در محوطه تل قلعه سيف‌آباد کازرون يکي از مکان‌هاي مهم جمع‌آوري آذوقه، انبار، توزيع و تجارت خرما در دوره ساساني شناسايي شد.

به‌گزارش CHN، شناسايي يکي از مکانهاي مهم جمع‌آوري، انبار، توزيع و تجارت خرما در دوره ساساني درحالي دومين دستاورد باستان‌شناسان در فصل اول کاوش تل قلعه سيف‌آباد کازرون محسوب مي‌شود که روز گذشته خبري از کشف يک عدد تاس و مهره تخته نرد متعلق به دوره ساسانيان از همين محوطه منتشر شد.«پارسا قاسمي»، يکي از باستان‌شناسان کاوش در تل قلعه سيف‌آباد کازرون با بيان اين مطلب به CHN گفت: «در کاوش فصل اول محوطه تل قلعه سيف آباد کازرون بيش از 7 خمره بزرگ آذوقه کشف شد که در برگيرنده بقاياي دانه‌هاي خرما با حجم زياد بود.»

او تاکيد کرد: «علاوه بر کشف خمره‌هاي بزرگ، دانه‌هاي خرما به طور فراوان در ميان لايه‌هاي مختلف فرهنگي اين محوطه شناسايي شد. اين درحالي است که هم‌اکنون در منطقه کازرون گونه‌هاي مختلف خرما در روستاهاي خشت و کنارتخته، جدول ترکي، جره، شاپور، دادين و بالاده به دست مي‌آيد.»

به‌گفته قاسمي، نتايج تکميلي روي اين دانه‌ها براي شناخت انواع گونه‌هاي خرماي کشف شده در اين محوطه در حال انجام است. اما احتمالا گونه‌هاي خرماي يافت شده از اين مکان محصولات خرماي توليدي شاپورخوره يا کوره شاپور بوده که پس از انبار به مناطق ديگر شاهنشاهي ساساني فرستاده مي شده است.

کوره شاپور کوچکترين کوره فارس و مرکز آن بيشاپور بوده است. حدود کوره شاپور (شاپورخوره) در مسالک الممالک ابن­خرداد که در سال 300 هجري قمري نوشته شده شامل روستاهاي؛ خشت و کمارج، کازرون، جره، دشت بارين، هنديجان، درخويدود ، تنبوک، خوبذان، ميدان ماهان، جنبد، راميجان، شاهجان، موز، دادين، خمارجان عليا، خمارجان سفلي، و تيرمردان و غيره است.

محوطه تل قلعه سيف آباد به فاصله 15 کيلومتري جنوب غرب کازرون بر روي پشته‌هاي طبيعي موسوم به تل پهن و در مسير انتقال لوله گاز در شمال روستاي سيف آباد واقع شده است. براساس شواهدي که باستان‌شناسان به‌دست آورده‌اند، اين مکان يکي از مراکز فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي شاپور خوره يا کوره شاپور بوده است.محوطه تل قلعه سيف آباد در مهر و آبان ماه 1393 توسط رضا نوروزي، پارسا قاسمي و عزيزالله رضايي از باستان شناسان اداره کل ميراث فرهنگي فارس کاوش شده است. هرچند که اين محوطه ارزشمند پيشتر در نتيجه عمليات انتقال لوله گاز کازرون-شيراز تخريب و در سالهاي اخير در نتيجه حفاري هاي قاچاق و فعاليت هاي سودجويان آثار باستاني آسيب‌هاي زيادي به آن وارد شد.

قاسمي مي‌گويد: «در ميان گودال‌هاي قاچاق حفر شده در اين محوطه کيسه‌هاي پلاستيکي سال 77 تاکنون ديده مي‌شود و بيانگر آنست که بخش‌هايي از اين مکان مهم که از دست سودجويان سالم مانده بود از سال 77 تا کنون توسط سودجويان آثار باستاني و تخريب شده است. اين محوطه نخستين فصل کاوش نجات بخشي است که در راستاي اهداف پژوهشي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس براي جلوگيري از تخريب بيشتر اين محوطه باستاني انجام شده است.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون