جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 علل گرايش نوجوانان به فرهنگ بيگانه 

 قسمت بيست و پنجم - پاياني

5. مبارزه با تجمّل‏گرايي‏

أَلا و اِنَّ لِكُلِّ مأمومٍ اماماً يَقْتَدي‏ به وَ يَسْتَضيي‏ءُ بنور عِلمِهِ، ألا و اِنَّ امامَكُمْ قَدْ اِكْتَفي‏ مِنْ دنياهُ بِطِمْرَيْهَ، و مِنْ طُعْمِهِ بِقُرْصَيهِ و.

آگاه باش، براي هر پيروي، پيشوايي است كه بايد از او پيروي كند و از علم او نور بگيرد. هشيار باش، امام شما از دنيايش به دو لباس كهنه، و از خوراكش به دو قرص نان كفايت نموده است.

امام خميني(ره) در زمينه ساده زيستي و پرهيز از تجمل‏گرايي مي‏فرمايد:

امروزه اثر مستقيم روحيه تجمل‏گرايي بر واردات كالاهاي مصرفي لوكس و پيروي از مدهاي گوناگوني كه حجم انبوهي از فرهنگ و ارزش‏هاي غربي را يدك مي‏كشند، بر كسي پوشيده نيست. نگاهي به زندگي روزانه مرفهين بي‏درد، نشانگر اين واقعيت است كه پيروزي از مُد، حتي در شيوه خوراك آنان نيز دگرگوني پديد آورده است. البته زيان روحيه رفاه جويي و تجمل‏گرايي تنها در تغير شيوه پوشش، خوراك و رفتارهاي اجتماعي و شخصي آشكار نمي‏شود، بلكه در بالا رفتن ميزان بزه‏كاري‏ها و زير پا نهادن اصول اخلاقي نيز، اثري شگرف دارد. افزايش خواسته‏هاي افراد كه در سايه چنين روحيه‏اي پديد مي‏آيد، انگيزه‏اي نيرومند براي سرقت، كلاه‏برداري، رشوه و ... به شمار مي‏آيند.

از اين رو، در مبارزه فرهنگي، زدودن روحيه تجمّل گرايي از اجتماع، بايد به طور جدّي مورد توجّه قرار گيرد. و آثار منفي آن براي جامعه تبيين گردد تا جامعه آگاهانه به مسائل بينديشد و از روي‏آوردن و تسليم بي‏چون و چرا در برابر امواج ويران‏گر اين شبيخون فرهنگي در امان بماند.

7-پيش‏گيري از نفوذ عوامل فرهنگي دشمن‏

هر كس در برآوردن نياز خود از دشمن ياري جويد، از رسيدن به آن نياز، بيشتر باز مي‏ماند.

عناصر خود فروخته فرهنگي، روزنامه‏ها و مجله‏هاي گمراه كننده، فيلم‏هاي مبتذل و ... نمونه‏هايي از عوامل فرهنگي دشمن به شمار مي‏آيند.

نگاهباني از ارزش‏هاي الهي، نيازمند بينشي ژرف است تا در پرتو آن، همه عوامل فرهنگي غرب، شناسايي و مراقبت شده و در صورت لزوم، طرد و منزوي گردد.

مطبوعات بايد در چارچوب قانون فعاليت كنند و هرگز نبايد عامل ترويج فرهنگ غرب گردند. امام امّت(ره) مي‏فرمايد:

اكنون وصيّت من آن است كه نگذارند اين دستگاه‏هاي خبري و مطبوعات و مجلّه‏ها، از اسلام و مصالح كشور، منحرف شوند و بايد بدانيم كه آزادي به شكل غربي آن‏كه موجب تباهي جوانان و دختران و پسران مي‏شود، از نظر اسلام و عقل محكوم است و تبليغات و مقالات و سخنراني‏ها و كتاب‏ها و مجلّاتِ برخلاف اسلام و عفّت عمومي و مصالح كشور، حرام است و بر همه ما و همه مسلمانان جلوگيري از آنها واجب است. و از آزادي‏هاي مخرّب بايد جلوگيري شود؛ از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه بر خلاف مسير ملّت و كشور اسلامي و مخالف با حيثيّت جمهوري اسلامي است. به طور قاطع اگر جلوگيري نشود، همه مسئول مي‏باشند.

ايشان هم چنين هشدار مي‏دهند كه:

اگر در اساتيد كسي پيدا شد كه مي‏خواهد انحراف ايجاد كند، او را ارشاد، و اگر نشد از خود و كلاس خود طرد كنند.

8-به كارگيري همه ابزارهاي ممكن براي دفاع فرهنگي‏

واعدولَهُمْ ما اسْتَعْطُمْ مِن قوَّةِ؛ هر چه در توان داريد، براي مقابله با آنها [= دشمنان‏]، آماده سازيد."

اگر دشمن براي شكست ما به هر وسيله ممكن چنگ مي‏زند، ما نيز بايد از هر وسيله مشروع در جهت پاسداري از فرهنگ اسلامي خويش بهره گيريم. براي اين هدف بايد از يك سو، امكانات فرهنگي، هنري و ورزشي توسعه يابد، تا جوانان به تفريح‏هاي سالم روي آورند، و از سوي ديگر، بايد همه كوشش‏هاي فرهنگ و ... در دفاع از ارزش‏هاي الهي به كار رود امام خميني(ره) در اين باره مي‏فرمايد:

در رژيم سابق تمام چيزها، خصوصاً فرهنگ و هنر، محتوايش عوض شده بود؛ يعني كسي كه نام سينما را مي‏شنيد، خيال مي‏كرد كه آن جا بايد مركز فساد و سوء اخلاق و مركز مخالفت با همه چيز باشد. و يا كلمه تئاتر در ذهن انسان چيز مبتذلي بود كه از آن بهره فساد برده شود. هكذا همه چيز ديگر.

عمده اين است كه، ذهن اين جوان‏ها و حتّي پيرها و روشن‏فكرنماها را آماده كنيم كه ما خودمان آدم هستيم و اين وطور نيست كه در همه چيز دستمان را پيش ديگران دراز كنيم ... بنابراين، مدّت‏ها بايد زحمت بكشيم و باور كنيم كه خودما داراي فرهنگ بزرگ انساني با ارزش‏هاي اسلامي هستيم. و اگر امروز كمبود نيروهاي انساني هست، به خاطر همين است كه افكار به آن طرز تفكّر عادت كرده است.

لذا ساختن تئاتري كه مطابق با اخلاق انساني اسلامي باشد، زحمت دارد و سينما هم اگر بخواهد چنين باشد، نيازمند به صرف مدّت‏ها وقت است و هرگز در متن سينما و تئاتر نوشته نشده است كه بايد مركز فساد باشد.

9-تدوين معيارهاي جديد براي ارزيابي آثار فرهنگي‏

كوشش‏هاي جامعه در مسير فرهنگ الهي، تلاشي همه جانبه و ديرپا مي‏طلبد. دست‏اندركاران فرهنگي، براي دست‏يابي به اين هدف، هم معيارهاي جديدي براي ارزيابي آثار فرهنگي - هنري فراهم كنند؛ زيرا هرگز معيارهاي دشمن با معيارهاي فرهنگي ما يكسان نيست و هم بايد از توانايي جوانان مؤمن در پاسداري از ارزش‏هاي الهي سود برد و از منزوي ساختن آنان به دليل تازه كار بودن و به دست نياوردن جايزه در جشنواره‏هاي غربيان پرهيز كرد. مقام معظم رهبري در اين باره مي‏فرمايد:

ميدان بدهيد به همه و هر كسي كه مي‏خواهد براي اين امّت كار كند. ما مي‏گوييم اجازه منزوي شدن عناصر خودي را ندهيد ... من مي‏گويم اگر مي‏خواهيد هنر اين كشور رشد و اعتلا پيدا كند، به هنرمند جوان مؤمن تكيه بكنيد. او مي‏تواند از اسلام و انقلاب و كشور دفاع كند.

منبع:www.al-shia.org


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون