جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3232- تاریخ : 1393/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 اما خبر 

 طراحي هتلهاي دنج ساحلي از جنس محفظه نجات

محفظه‌هاي نجات از تجهيزات نفتي ساحلي براي اکتشاف بوده که به دليل استحکام بالاي آن‌ها، حتي در ماموريت‌هايي مانند پرتاب به ماه و برگشت از آن مورد استفاده قرار مي‌گيرند و اکنون يک طراح هلندي در ايده‌اي جالب از آن‌ها به عنوان مکاني دنج براي ساخت هتل بهره برده است.

به گزارش ايسنا منطقه خراسان، دنيس اودنديجک، معمار و هنرمند هلندي در جستجو براي قايقي براي تحقيقاتش، کپسولي را يافته و بعد از تميز کردن از آن براي مقاصد خود استفاده کرده است.

وي که از اقامت در اين کپسول دنج لذت برده بود، تعداد بسياري از آنها را خريداري و آن را به هتلي شناور تبديل کرده است.اکنون با پرداخت مبلغ 60 يورو مي‌توانيد يک شب را در اين هتل شناور مجهز به تور ماهيگيري سپري کنيد.

اودنديجک در ابتدا قصد داشت با سفر به اطراف اروپا از طريق آب مواد بازيافتي را جمع‌آوري و براي تبديل آنها به مواد با ارزش تحقيق کند، اما وسيله‌اي يافت که هم مي‌توانست از آن به عنوان مکان اقامت و هم آزمايشگاه استفاده کند و در واقع استفاده از وسيله و بازيافت آن چيزي با ارزش بود.ايده اين طراح بسياري از اين کپسول‌هاي غيرقابل استفاده را با ارزش کرد و در واقع هريک از اين کپسول‌ها مي‌تواند به عنوان وسيله‌اي ايمن و دنج مورد استفاده قرار ‌گيرد. 

روباتي که با مغز کرم کنترل مي‌شود

دانشمندان روباتي ساخته‌اند که با استفاده از مغز کرم کنترل مي‌شود.به گزارش مهر، اين روبات در قالب پروژه‌اي بي‌سابقه و تحت عنوان Open Worm طراحي و ساخته شده و درحقيقت تلاشي است براي برقراري ارتباط ميان شبکه نوروني کرم و يک روبات.دانشمندان براي دستيابي به اين هدف موفق شدند ارتباط موثري ميان 320 نورون مغزي نوعي کرم برقرار کرده و در ادامه آن را بر روي روباتي که از بخشهاي لگوشکل ساخته شده بارگذاري کردند.

روباتي که بدين ترتيب ساخته مي‌شود ساختاري بسيار ساده دارد اما با توجه به ارتباط نوروني آن با مغز کرم دستاوردي بي‌سابقه در دنياي روباتيک به شمار مي‌آيد.

اين روبات مي‌تواند به محيط اطراف واکنش نشان دهد. اين قابليت مهم به واسطه نوعي ريزشاخک حسگري ايجاد شده است. روباتي که در پروژه Open Worm ساخته شده مجهز به ريزموتورهايي است که حرکت آن را ممکن مي‌سازند.محققان با اشاره به اين نکته که هيچ دستورالعملي به طور از پيش برنامه‌ريزي شده در اين روبات به چشم نمي‌خورد، حرکت آن به واسطه نورونهاي مغز کرم را موفقيتي چشمگير عنوان مي‌کنند.

پروژه Open Worm هنوز در مراحل ابتدايي خود قرار دارد و گفته مي‌شود هدف نهايي آن توليد کرم مجازي در دنياي رايانه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون