جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3215- تاریخ : 1393/09/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 اما خبر 

 کفش مجهز بهGPS براي نابينايان

مخترعان هندي موفق به ساخت کفش هوشمندي مجهز به سيستم GPS شده اند که با بلوتوث تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و مي تواند مسير را با لرزش ويبره سنسوري که داخل کفش نهفته به شخص نابينا نشان دهد.

به گزارش مهر، نابينايان، قشري از جامعه امروز را تشکيل مي‌دهند که در بخش قابل توجهي از فعاليت هاي اجتماعي نيز شرکت دارند. نابينايان براي تعيين مسير خود در دنياي تاريکي به عصاهاي سفيد يا سگ هاي راهنماي نابينايان نياز دارند تا بتوانند مسير خود را يافته و در اثر برخورد با موانع دچار آسيب نشوند.

يکي از کمپاني هاي هندي که در زمينه اختراعات جديد فعاليت دارد، موفق به ساخت کفش هوشمندي مجهز به سيستم GPS (مکان ياب) شده که با بلوتوث تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و مي تواند مسير را با لرزش ويبره اي سنسوري که داخل کفش نهفته به شخص نابينا نشان داده تا بتواند مسير خود را به درستي ادامه دهد.براي مثال، اگر در مسيري، شخص بايد به سمت راست منحرف شود، ويبراتور کفش به لرزش در مي آيد تا بتواند مسير صحيح را نشان دهد. سيستم جي پي اس کفش را به سادگي مي توان در کفش هاي مختلف نصب و از آن استفاده کرد.

ابداع بازي ويدئويي مخصوص درمان تنبلي چشم

محققان بازي ويدئويي مخصوصي توليد کرده اند که مي تواند تنبلي چشم را درمان کند.به گزارش مهر، پيش از اين محققان دريافته بودند که بازيهاي ويدئويي تأثير مثبتي بر افزايش سرعت تصميم گيري و بهبود عملکرد مغز در فرآيند يادگيري دارد.اکنون محققان چند دانشگاه در آمريکا پارا فراتر گذاشته و بازي ويدئويي ارايه کرده اند که در صورت استمرار در انجام آنها تنبلي چشم به طرز قابل توجهي درمان مي شود.

بدون شک مهمترين ويژگي اين ابتکارعمل تازه در اين است که هر دو چشم به طور همزمان درمان مي شود حال آنکه در تکنيکهاي فعلي درمان تنبلي بينايي، چشمها يک به يک و نه به طور همزمان درمان مي شوند.اين بازي جديد که توسط گروهي از محققان دانشگاههاي اوهايو، لويسويل و پنسيلوانيا طراحي و ارايه شده است به نوعي مبتني بر همان بازي سنتي موش و گربه است.

در اين بازي ساده ويدئويي موجود شکارچي و شي قرباني که شبيه يک توپ ساده است به شکل خطهاي عمودي هستند که در صفحه اي با خطهاي افقي حرکت مي کنند.اين تفاوت با هدف کمک به افزايش تأثيرگذاري بازي بر سرعت عمل چشمها و در نهايت بهبود تنبلي چشم به کار گرفته شده است.محققان در آزمايشهاي اوليه اين بازي متوجه شدند پس از انجام آن در يک بازه زماني هشت ماهه، تنبلي چشم در دو داوطلب بزرگسال به طرز قابل قبولي بهبود يافته است. تنبلي چشم عارضه‌اي مربوط به دوران کودکي است که طي آن گذرگاههاي عصبي ميان مغز و چشم به درستي رشد نمي کنند و اين بدان دليل است که چشم تصاوير مبهم و ناسازگاري راهي مغز مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون