جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3204- تاریخ : 1393/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 اما خبر 

 تغيير روحيه با شوک الکتريکي از تلفن همراه

محققان آمريکايي دستگاه تلفن همراه جديدي را طراحي کرده‌اند که با استفاده از شوک الکتريکي ضعيف، خلق و خوي افراد را بهبود مي‌دهد.به گزارش ايسنا، دستگاهي که توسط محققان شرکت Thync ساخته شده است، شامل الکترودهايي است که از تلفن همراه به سر و گردن کاربر متصل شده و شوک الکتريکي ضعيفي را به اين نواحي وارد مي‌کنند.

عملکرد اين دستگاه از طريق ايجاد شوک الکتريکي بر روي 100 نفر مورد آزمايش قرار گرفت که تأثير قابل توجه در خلق و خو را نشان مي‌دهد.اين دستگاه به جاي اثرگذاري مستقيم بر مغز، عضلات و سلول‌هاي عصبي را تحريک مي‌کند.

«جيمي تيلر» يکي از بنيانگذاران اين شرکت تأکيد کرد: شوک الکتريکي توسط اين دستگاه بر روي برخي از افراد شرکت‌کننده در آزمايش باليني واقعا عميق بود؛ در گام بعدي تحقيقات قصد داريم تأثيرات استفاده از فراصوت را بر مغز مورد ارزيابي قرار دهيم.

پرنده‌اي که مانند انسان آواز مي‌خواند

بررسي آواز گونه‌اي پرنده در طبيعت نشان داد که موسيقي صرفا خاستگاه فرهنگي ندارد، بلکه مي‌تواند توسط عوامل زيست‌شناختي نيز خلق شود.به گزارش ايسنا منطقه خوزستان، محققان دانشکده هنرهاي کورنيش در سياتل و دانشگاه وين در تحقيق روي پرنده باسترک آمريکايي نر اثبات کردند که اين پرنده براي جفت خود آوازهايي شبيه فلوت زمزمه مي‌کند.

در واقع اين پرنده در ملودي آوازهايش از محاسباتي شبه انساني استفاده مي‌کند که در آن، از بسياري از گام‌هاي موسيقي غربي و غير غربي استفاده مي‌شود.محققان با بررسي 144 گونه آواز 14 باسترک آمريکايي نشان دادند گونه‌هاي نر اين پرنده بين شش تا 10 نت موسيقي توليد مي‌کنند که با يک سوت بلند شروع شده و زير و سريع است. آنها همچنين دريافتند که در 70 درصد موارد، اين آوازها به صورت سري هارمونيک اجرا مي‌شوند.

سري هارمونيک که در موسيقي پاپ بکار مي‌رود، از يک نت مبنا آغاز شده و با نتهاي داراي گام افزايشي بر اساس مضربي از نسخه اصلي ادامه مي‌يابد.به نظر مي‌رسد اين پرنده نر نت مورد نظر را براي آواز خواندن انتخاب مي‌کند و خواندن برخي از نت‌هاي ساده‌تر براي اين پرنده نيز آسان‌تر است. به هر حال هنوز گمانه‌زني‌هايي وجود دارد که ممکن است شباهت در نت‌ها ناشي از شباهت حنجره اين پرنده با انسان باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون