جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3190- تاریخ : 1393/08/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 پايان رقابت قصه‌گويان در سه استان ديگر 

در ادامه رقابت‌هاي مرحله استاني جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون، نتايج رقابت قصه‌گويان در سه استان ديگر نيز مشخص شد. بر اساس اين گزارش، نتايج جشنواره قصه‌گويي کانون خراسان شمالي اعلام شد. به گفته مديرکل کانون استان، با اطلاع‌رساني و اعلام فراخوان به مراکز فرهنگي‌هنري و ساير دستگاه‌هاي فرهنگي استان، تعداد 22نفر متقاضي رقابت در جشنواره قصه‌گويي شرکت کردند که در 2 روز به رقابت پرداختند و قصه‌گويي آن‌ها ضبط شد. بر اساس اين گزارش، در ادامه اين لوح‌ها توسط 3 نفر از داوران مورد ارزيابي قرار گرفت و در نهايت 5 قصه‌گوي کانوني و آزاد جهت شرکت در مرحله کشوري به تهران معرفي شدند. فاطمه جعفريان از شيروان و مريم احتشام از بجنورد به صورت مشترک موفق به کسب مقام اول، حيدر قدرتي از بجنورد موفق به کسب مقام دوم، افسانه رحماني فضلي از شيروان و صديقه محمد آبادي از اسفراين موفق به کسب مقام سوم شدند.

هفدهمين جشنواره قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل نيز با معرفي برگزيدگان خود در مرحله استاني به کارش پايان داد.

ودود عليش‌پور معاون فرهنگي‌اداري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل با اعلام اين خبر افزود: 54 قصه‌گو در دو بخش آزاد و مربيان کانون در اين جشنواره شرکت کرده بودند که در نهايت بر اساس شيوه‌نامه جشنواره قصه‌گويي بيست درصد از قصه‌گويان يعني 11 قصه‌گو براي حضور در جشنواره بين‌المللي معرفي شدند.

وي افزود: از اين تعداد شرکت‌کننده 9 نفر در بخش آزاد و 45 نفر در بخش مربيان قصه‌گويي کرده بودند.

عليش‌پور سطح کيفي قصه‌گويي هفدهمين جشنواره را مطلوب توصيف و اظهار اميدواري کرد مربيان راه‌يافته به مرحله بين‌المللي بتوانند مثل گذشته موفق عمل کرده و باعث اعتلاي سطح کيفي قصه‌گويي در استان و کشور شوند. داوري هفدهمين جشنواره قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل را ودود عليش‌پور، شهرام پوردنيا و سيدجليل صفوي بر عهده داشتند و نفرات برگزيده را بر اساس امتياز به شرح زير معرفي کردند.

نفر اول، ليلا مستعلي‌زاده، مربي مسوول مرکز 2 مشگين‌شهر با «قصه آرزوي بزرگ»، از کتاب شاه ميداس

نفر دوم، فاطمه برمال، مربي فرهنگي مرکز 1 اردبيل با قصه «وال و حضرت يونس»

نفر سوم، سولماز صادقزاده نصرآبادي، مربي پاسخگوي ادبي با قصه «کسي دارد فکر مي‌کند»، نوشته خود قصه‌گو

نفر چهارم، ليلا نظمي، مربي هنري مرکز 5 اردبيل با قصه «اخبار نظامي فخري خانم»، از کتاب‌هاي کانون

نفر پنجم، ليلا خليفه سقا، مربي مسوول مرکز 2 اردبيل با قصه «پلنگ و آدميزاد»، از کتاب قصه ما همين بود

نفر ششم، حبيبه کريمي، مربي مسوول مرکز گرمي با قصه «يخي که عاشق خورشيد شد»، از کتابي به همين نام

نفر هفتم، شکر سيف‌اللهي، مربي مسوول مرکز بيله‌سوار با قصه «ميخي ميسمار ايلين آللاه»، بر اساس قصه فولکلور

نفر هشتم، افسانه مزين، مربي مسوول مرکز انگوت با قصه «پرنده طلايي»، ‌از کتابي به همين نام

نفر نهم، محسن وظيفه، مربي فرهنگي مرکز 1 پارس‌آباد با قصه «ملخ طلايي»، از سايت تبيان

نفر دهم، اسلام حسن‌زاده مربي فرهنگي مرکز گرمي با قصه «پسرک تنبل»، از سايت تبيان

افسون بهنژاد، در بخش آزاد با قصه «فاطما خالا»، بر اساس قصه فولکلور

در همين‌حال، مرحله استاني هفدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در استان تهران نيز با معرفي 10 برگزيده به کار خود پايان داد.

مشاور مديرعامل و مديرکل کانون استان تهران در حالي که جمعي از همکاران پيش‌کسوت و قصه‌گويان سال‌هاي نه‌چندان دور کانون نيز در آن حضور داشتند به حاضران گفت: همه ما کارکنان امروز، بازنشستگان فردا هستيم. اگر چه قصه‌گويي يک مانور نمايشي براي افزايش توانمندي‌هاي ماست، اما هدف اصلي ما مراکز و اعضا هستند. ما بايد قصه‌گويي چهره به چهره براي بچه‌ها را پاس بداريم و به آن توجه خاص داشته باشيم.

علي گنج کريمي از وجود ترکيبي متنوع در ميان قصه‌گويان ابراز خوشحالي کرد و اشتياق همکاران اداري را در کنار مربيان براي قصه‌گويي قابل توجه و تحسين دانست.

وي همچنين از حضور شرکت‌کنندگان آزاد هم تشکر کرد و ادامه داد: ابزار شيرين و اثرگذار قصه‌گويي با محتواهاي ارزنده ايراني و قصه‌هاي قرآني غني‌تر خواهد شد. فضايلي که در لبه پرتگاه فراموشي قرار گرفته‌اند، بايد مبناي انتخاب ما باشند. در اين صورت است که قصه‌گويي جامعه را نجات مي‌دهد.

مشاور مديرعامل اصل و اساس کار کانون را کار چهره به چهره با بچه‌ها دانست و گفت: جشنواره تمرين اين رسالت بزرگ و ارزشمند است. نشاندن طعم خوش قصه در روح عضو مي‌تواند مبناي تحولي شگرف در آينده‌اش باشد. چنان‌که دل‌بستگي‌هاي بسياري از ما به دليل خاطره‌هاي خوش قصه‌گويي بزرگترهاي‌مان در دوران کودکي است.

مهدي محمديان مسوول اجرايي و محتوايي اين جشنواره نيز طي گزارشي کوتاه از نحوه شکل‌گيري برنامه، انتخاب قصه‌ها و مشارکت مربيان سخن گفت.

در همين آيين قصه‌گويي محبوبه محرابي و حميدرضا مردمي در ادامه با استقبال مخاطبان روبرو شد و هنرنمايي گروه بسته‌نگار متشکل از اعضاي مرکز فرهنگي هنري شماره 10 استان با نقالي قصه‌اي از شاهنامه، تقدير از بازنشستگان، خوانش بيانيه هيات داوران و تقدير از برگزيدگان جشنواره از بخش‌هاي ديگر اين برنامه بود.

مليحه صفوي همکار بازنشسته استان تهران و قصه‌گوي برتر سال‌هاي پيشين نيز مسووليت اجراي اين مراسم را برعهده داشت.

در اين جشنواره مهدي محمديان، محبوبه محرابي، سميه جمالي‌نيا، فاطمه روحي‌رحيم، حميدرضا مردمي، حبيبه آزادي، فاطمه ده‌نمکي، معصومه جعفري و فروغ جمعي، فاطمه عوج اختري و ميترا ناظم توانستند رتبه‌هاي اول تا دهم را به خود اختصاص دهند.

آثار برگزيدگان مرحله استاني در جشنواره قصه‌گويي کشوري مورد داوري قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون