جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3190- تاریخ : 1393/08/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 مجسمه 1000 ساله "گانشا"، به وطن اصلي خود درهند بازگشت 

 موزه هنري "تولدو" مجسمه دزديده شده گانشا "از خدايان هندو" را به هند بازمي‌گرداند.به گزارش باشگاه خبرنگارا ن به نقل از آرت نت نيوز، به گزارش "آرت فيکس ديلي"موزه هنر "تولدو" مجسمه برنز مجسمه 1000 ساله متعلق به "گانشا" از خدايان هندو، را به هند باز مي‌گرداند.

اين مجسمه يکي از چندين آثار عتيقه غارت شده ازهند است که توسط يک دلال هندي، "سابهاش کاپور" خريداري شده است. تصميم براي بازگرداندن اين مجسمه توسط موزه "تولدو" در ماه آگوست گرفته شد. به گفته اين کميته اين مجسمه از معبدي در منطقه "تاميل نادو" قبل از سال 2006 دزديده شده وهمانند ديگر موارد دزديده شده که توسط اين موزه به هند بازگردانده شد، اين قطعه هم به مجموعه اصلي خود در هند بازگشت.به گفته کميته مسئول، ما بايد تا تصميم نهاي دولت در مورد بازگشت اين مجسمه به هند صبر مي‌کرديم اما از آنجايي که مردم هند لياقت و شايستگي نگهداري از اين سرمايه فرهنگي چشم‌گير را دارند، ما خود، تصميم به بازگرداندن آن گرفتيم. اين موزه، هشت اثر تاريخي متعلق به هند که از گالري هندي "کاپور" در نيويورک خريداري شده‌اند را نيز شامل مي‌شود.در حال حاضر "کاپور" به دليل خارج کردن اشياء عتيقه از هند، هم‌دستي با مجرمان و جعل اسناد منتظر محاکمه قضايي در هند است.

در طي ماه گذشته نخست‌وزير استراليا نيز مجبور به بازگرداندن دو مجسمه غارت شده که توسط کاپور به فروش رسيده بود، به هند شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون