جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3176- تاریخ : 1393/07/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 خبر ادبي 

به بهانه سالروز تولد سهراب سپهري

"مسافر" جهاني‌ترين شعر سهراب

هيوا مسيح

هيوا مسيح در يادداشتي که به بهانه سالروز تولد سهراب سپهري براي ايبنا ارسال کرده، نوشته است: منظومه «مسافر» سهراب سپهري، جهاني‌ترين اثر اين شاعر است. او در اين شعر از واژه‌هايي جهان‌شمول استفاده مي‌کند و ما را به سفري ذهني و عيني مي‌برد. «صداي پاي آب» او به گرد پاي «مسافر» هم نمي‌رسد.

شاعر و نويسنده: شعر «مسافر» يکي از مهم‌ترين شعرهاي سهراي سپهري است که خيلي‌ها آن را با صداي زنده‌ياد خسرو شکيبايي شنيده‌اند. «صداي پاي آب» نيز تجربه‌هاي شخصي او و رمانتيسم شخصي است، اما شعر بلند «مسافر» تفاوت‌هاي بارزي با صداي پاي آب دارد.

شعر مسافر مانند صداي پاي آب به ما شناسنامه نمي‌دهد و به طور مثال نمي‌گويد: «اهل کاشانم/ روزگارم بد نيست». شعر مسافر سفري عيني و ذهني است. او در اين اثر از کوچک‌ترين المان‌ها مانند اتوبوس، اتاق، خيابان و... بهره مي‌برد.

شعر مسافر با صداي پاي آب متفاوت است. به گمانم صداي پاي آب به گرد پاي مسافر هم نمي‌رسد. از ميان همه شعرهاي سهراب، شعر بلند مسافر و چند قطعه ديگر از سروده‌هاي او جنبه جهان‌شمول‌تري دارد، اما دفترهاي قبلي سهراب بيشتر جنبه خصوصي دارند.

سهراب در اغلب شعرهايش از زبان نيمايي بهره مي‌برد و مانند يک راهب تجربه مي‌کند و در مسير يک شاعر جهاني با نگاهي جهاني گام مي‌گذارد. نگاه او حاصل عرفاني است که به آن دست يافته است. او عرفان شرق دور و عرفان ايراني را با هم در شعرش مي‌آورد.

گوهر شعرهاي هشت کتاب، تجربه‌هاي مستقيم او از بوديسم و مولانا و شمس است و در کتاب آخرش «حجم سبز» مي‌توان سهراب حقيقي را يافت. همان‌طور که فروغ را با «تولدي ديگر» مي‌شناسيم سهراب را هم مي‌توان با مجموعه آخرش بهتر درک کرد. شعر مسافر نيز استعاره‌اي از شاعري مسافر در جهان است. اين شعر ترجمه هم شده است. او در اين شعر هر آنچه را در جهان غرب و شرق مورد علاقه‌اش است، بيان مي‌کند.

سهراب در شعر مسافر از زادگاهش به سمت بابل عزيمت مي‌کند و هرچه در اين سفر عيني و ذهني وجود دارد، با زبان و نگاهي شاعرانه بازگو مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون