جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3157- تاریخ : 1393/06/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 قلعه «سلاسل» وضعيت خوبي ندارد
 بنياني از هخامنشيان در شوشتر از پا مي‌افتد  

 سلاسل، قلعه‌اي که سنگ‌ بناي آن از دوره هخامنشي با حفر نهر داريون گذاشته شد حالا پس از گذشت 2500 سال، 50 سال است، به‌شدت رو به تخريب قرار گرفته و کارشناسان و فعالان ميراث‌فرهنگي عوامل مختلفي از جمله مديريت دوگانه و نبود رسيدگي مداوم را علت‌ تخريب‌هاي اخير مي‌دانند. آن‌ها معتقدند، دژ سلاسل که در دوره هرمزان کاربري دفاعي داشته حالا توان دفاع از حريم خود را ندارد.

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ بيش از دو هزار سال از قدمت‌اش مي‌گذرد؛ مي‌گويند تا همين دو دهه اخير هم آباد بوده، قلعه‌اي که بر فراز رود شطيط ايستاده و حياط‌ها و شبستان‌هاي متعددش روايتگر تاريخي دور و نزديک هستند.

قلعه سلاسل؛ دژي بسيار بزرگ و مستحکم که از حياط‌هاي متعدد، سربازخانه‌ها، طويله‌ها، حمام‌ها، شبستان‌ها، برج‌ها و باغچه‌ها، قورخانه، نقاره‌خانه، حرم‌خانه، آشپزخانه و قاپي‌هاي متعدد و حوض‌هاي بزرگ و حصار و خندق تشکيل شده است. قلعه‌اي که به همراه 15 اثر تاريخي ديگر شوشتر در نشست سالانه کميته ميراث جهاني يونسکو با عنوان نظام آبي تاريخي شوشتر در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيد.اما اين قلعه تاريخي که در زمان خود نقش دفاعي از شهر شوشتر را به‌عهده داشته حالا حتي توان دفاع از حريم خود را ندارد. طبق مشاهدات خبرنگار CHN، نه‌تنها تمامي عمارت‌هاي اين قلعه تخريب شده‌ و جز اتاق‌هاي زير‌زميني، شوادان‌ها و تونل‌هاي داريون چيزي از اين اثر تاريخي باقي نمانده که سرتاسر محوطه با پوشش بوته و خس و خاشاک به شکل علفزاري وسيع درآمده است. علفزاري که فعالان ميراث‌فرهنگي بارها خطر آتش‌سوزي در آن را هشدار داده‌اند.

«احمد شمس‌آبادي» رييس انجمن دوستداران ميراث‌فرهنگي شوشتر اما با اشاره بر اينکه بخش‌هايي از قلعه به‌دليل نبود رسيدگي و حفاظت اصولي دچار ريزش شده به CHN مي‌گويد: «قلعه سلاسل يکي از آثار تاريخي و با ارزش شهرستان شوشتر محسوب مي‌شود که به‌دليل عدم ساماندهي مناسب وضعيت نامناسبي پيدا کرده است».

شمس‌آبادي با بيان اينکه رويش علف‌هاي هرز در سطح محوطه خطرات جدي را به‌همراه مي‌آورد به گرمسير بودن اين شهر تاريخي تاکيد مي‌کند و ادامه مي‌دهد: «از آنجايي‌که خوزستان دوران خشکسالي را سپري مي‌کند و شهري گرمسيري است رويش علف‌هاي هرز و جمع‌آوري نشدن آن سبب مي‌شود، محوطه‌هاي باستاني مستعد آتش‌‌سوزي باشند».

معضلي که هرساله به‌دليل برچيده نشدن علف‌زارها، آتش به جان محوطه‌هاي با ارزشي چون کاخ آپادانا شوش، بيشاپور، تخت‌جمشيد انداخته و پايگاه‌هاي ميراث‌فرهنگي را با هزينه‌هاي گزاف‌ترين مواجه کرده است.

شدت تخريب قلعه‌سلاسل در 5 دهه اخير

شمس‌آبادي اما درحالي بيشترين بازديد گردشگران شوشتر را مربوط به سازه‌هاي آبي ـ تاريخي و قلعه سلاسل مي‌داند که به گفته او، در ايام نوروز بيش از 200 هزار نفر از سازه‌هاي آبي ـ تاريخي و قلعه تاريخي سلاسل بازديد داشته‌اند. با اين‌وجود، حفاظت‌ از اين قلعه به‌صورت مداوم انجام نمي‌گيرد و همين امر سبب شده که قلعه تاريخي شوشتر از دهه‌هاي اخير دستخوش تخريب‌هاي جدي شود.اين درحالي است که «مجتبي‌گهستوني» دبير انجمن تاريانا خوزستان نيز با اشاره بر اينکه مجموعه قلعه سلاسل از بخش‌هاي مختلفي تشکيل شده و قدمت اين بخش‌ها از دوره هخامنشيان تا دوره اسلامي مي‌رسد به مالکيت دوگانه اين مجموعه توسط سازمان آب و برق خوزستان و ميراث‌فرهنگي تاکيد مي‌کند.دبير انجمن تاريانا معتقد است، استقرار يک نگهبان از ميراث‌فرهنگي و يک نگهبان از سازمان آب و برق دردي از اين مجموعه دوا نمي‌کند. هر چند که وجود يک تيم پژوهشي متشکل از باستان‌شناس، معمار و مرمت‌گر مي‌تواند نقطه‌ آغازي براي خروج اين محوطه از بي‌سرو ساماني شرايط فعلي باشد.

به‌گفته گهستوني، نبود يک ورودي مناسب و عدم دريافت بليت براي بازديد از مجموعه‌اي که آثاري مهم درخود دارد بيانگر غفلت مسئولان مربوطه است. درحالي که وجود تاسيساتي نظير اصطبل، سربازخانه، شوادان، کت و... ظرفيتي است که مي‌تواند مجموعه قلعه سلاسل را به مرکزي فرهنگي براي اهالي شوشتر فراهم کند.

منصوريان نيز يکي ديگر از اعضا فعالان ميراث‌فرهنگي شوشتر است که معتقد است، مرمت‌هايي که در بنا انجام شده اصولي نيست. او به مرمت بنا با کاهگل اشاره مي‌کند درحالي که ملات اصلي قلعه گچ و ساروج بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون