جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3148- تاریخ : 1393/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 مشاهير  

ملا محسن فيض کاشاني

قسمت اول

ملامحمد محسن فيض کاشاني (زاده‌ 1007 در کاشان –درگذشته‌ 1090 هجري قمري در کاشان)(977-1058 هجري شمسي)، حکيم فيلسوف، محدث و عارف دوره صفوي و از دانشمندان شيعه‌است.نام او محمدمحسن بن مرتضي مشهور به ملا محسن و تخلصش فيض بوده‌است.

ملا محمد محسن شاگرد ملاصدراي شيرازي و داماد بزرگ او بوده‌است.در فقه و اصول و فلسفه و کلام و حديث و تفسير و شعر و ادب توانا و در تمامي اين‌ها و رشته‌هاي ديگر آثاري از خود به يادگار گذارده‌است.

زندگي

فيض کاشاني در شهر کاشان زاده شد.خاندان او عموماً از علماء و دانشمندان خوشنام کاشان بودند، بويژه جدش شاه محمود، پدرش شاه مرتضي و برادرانش مولي محمد معروف به نورالدين و مولي عبدالغفور و فرزندان آنها محمد هادي بن نورالدين و محمد مومن عبدالغفور و فرزند خود فيض مولي محمد ملقب به علم الهدي همگي داراي مقام عالي ديني بودند که تاليفات و تصنيفات نفيسي داشته‌اند.

وي از دوستان صميمي علامه آقا حسين خوانساري بوده و در شکل گيري و علاقه فرزند علامه (جمال الدين محمد خوانساري)به علم و دانش نقش بسزايي داشته است.

وفات فيض به سال 1090 هجري قمري اتفاق افتاده و مدفن او در کاشان در مقبراي‌ بنام کرامت يا کرامات واقع است.

شاگردان فيض

فيض در طول زندگي خود شاگردان متعددي داشته که گروهي از آنان، خود از علما و دانشمندان بزرگ محسوب مي‌شوند و از آن دست مي‌توان مولي ابوالحسن شريف فتوني عاملي اصفهاني مولف تفسير مرات الانوار و علامه مجلسي صاحب بحارالانوار و سيد نعمت الله جزايري مولف انوارالنعمانيه را نامبرد که از او اجازه‌ روايت داشته‌اند.

آثار فيض

سراج السالکين

سراج السالکين، منتخب مثنوي معنوي

صافي

صافي در تفسير

احياء الاحياء

اين اثر در واقع تهذيب احيا علوم الدين غزالي است و حذف احاديث جعلي و خلاف مذهب اماميه.نام کتاب را احياء الاحياءو يا تهذيب الاحيا هم مي گويند.

شوق مهدي

شوق مهدي اثري منظوم از فيض کاشاني است که در اقتباس از ديوان حافظ و در خطاب به امام زمان است.خود مي گويد:«چنين گويد مولف اين کلمات و ناظم اين ابيات محسن بن مرتضي الملقب به فيض که مرا در عنفوان شباب، شور محبت امام زمان و بقيه ي خلفاي رحمان، قائم عترت و مهدي امت سلام الله عليه و علي آبائه در سر افتاد و شوقي عظيم به لقاي کريم او در دل پديد امد.نه تن را به مقصود راهي و نه جان را از صبر پناهي.به خاطر رسيد که کاش کلمه اي چند موزون در وصف اشتياق بودي و مضموني چند منظوم در شرح فراق رو نمودي تا گاهي به انشاد{=خواندن}آن زنگ غبار از دل زدودي.»او در ادامه ميگويد که اشعار بسي از شعرا را ديدم و هيچ شعري را همچون اشعار مرحوم حافظ شيرازي-قدس الله سره و رحمة الله عليه- شايسته اقتباس و متابعت نديدم.لذا فيض کاشاني با توجه به اشعار حافظ دفتر شعري ترتيب مي دهد و نام آن را "شوق مهدي"مي نهد.چون هدف فيض يافتن اشعار جانسوز در وصف محبوب است هيچ ابائي ندارد که در يک غزل اکثر اشعار يک غزل مرحوم حافظ شيرازي را بياورد. البته اين به معني سرقت ادبي نيست از باب توارد هم نيست.از جهت اقتباس و تضمين و بعضاً جواب است.

ويكي پديا

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون