جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3141- تاریخ : 1393/06/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 رازگشايي از کشف مهمات 79 ساله 

 هر روز خبر جديدي از کشف گل محمد کارگر افغان که در حال حفر چاهي در خيابان فاطمي بود به گوش مي‌رسد. کشفي که منجر به پيدا شدن يک زاغه مهمات متعلق به 79 سال پيش بود. کارشناسان تاريخ هر کدام با توجه به مطالعاتشان نظراتي ارايه مي‌دهند. در اين ميان واکنش اداره ميراث فرهنگي تهران بسيار جالب است. با اينکه حراست اين اداره گزارش اين کشف را داده حتي يک کارشناس ناظر به محل اعزام نشده است. براستي وقتي چنين کشف مهم تاريخي رخ مي‌دهد چه سازمان و نهادي بايد کارشناسي اين امور را به عهده بگيرد؟

خبرگزاري ميراث فرهنگي –30 مرداد سال جاري مأموران پليس 110 از کشف مهمات در يک ساختمان نيمه کاره واقع در خيابان فاطمي باخبر شدند. مأموران پليس با اطلاع يافتن از اين ماجراي عجيب بلافاصله خود را به خيابان شهيد فکوري رساندند و با يک کارگر افغان روبه‌رو شدند که در هنگام حفر چاه با زاغه عجيبي پر از مهمات رو به رو شده بود.

حالا سه روز از آن کشف مي‌گذرد. خيابان فاطمي با وضعيتي امنيتي رو به رو شده است، ساکنان خيابان ديدار که سال‌ها روي مهمات زندگي مي‌کردند، خانه‌هاي خود را ترک کرده و در هتل مستقر شده‌اند. کارشناسان تاريخي همچون خسرو معتضد، احمد محيط طباطبايي و...در برابر پرسش رسانه‌ها نظراتي در مورد اين کشف ارايه کرده‌اند.

مسئله اينجاست که تا کنون اين پرسش به ذهن مسئولان سازمان ميراث فرهنگي تهران چرا خطور نکرده است. با اينکه حراست اداره ميراث فرهنگي تهران گزارشي مبني بر کشف اين مهمات به اداره ميراث فرهنگي ارايه داده اما با توجه به گفته‌هاي مسئولان ميراث تهران تا کنون هيچ کارشناسي براي بررسي به اين محل اعزام نشده است.

با اين وجود اين مهمات همچون بسياري از اشياء تاريخي مي‌تواند گوياي بخش مهمي از تاريخ ايران باشد و رازهايي از زندگي مردم در 79 سال پيش را افشا کند.

مختاري مي‌گويد که براي اثبات اينکه اين منطقه محدوده نظامي بوده هيچ گونه سندي وجود ندارد و تنها با ارجاع به متون تاريخي مي‌توان نظراتي در مورد اين کشف داد و احتمالاتي را عنوان کرد.

به گفته او، اين نظرات تاريخي به دليل اينکه اين کشفيات در تونلي زير زمين بوده و سازه معماري ندارد بايد تنها با خواندن متون تاريخي در موردشان اظهار نظر کرد. از طرف ديگر حتما بايد از نزديک اين مهمات مشاهده و بررسي شود.اين در حالي است که تا کنون تنها مي‌توان به اطلاعات سردار «ساجدي‌نيا» رئيس پليس پايتخت در تشريخ خبر مربوط به کشف گلوله‌هاي مستهلک اکتفا کرد: بررسي‌هاي کارشناسان نشان مي‌دهد که اين مهمات متعلق به سال 1935 يعني 79?سال پيش است. از اين ساختمان نيمه‌کاره 20 گلوله مرمي و 44 گلوله توپ کشف شده است. با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته احتمال مي‌رود اين منطقه زاغه مهمات در جنگ جهاني دوم بوده است و تحقيقات پليسي براي کشف چرايي و يافتن گلوله‌هاي احتمالي ديگر ادامه دارد.

خسرو معتضد، کارشناس و محقق تاريخ اما در گفت و گو با رسانه‌ها عنوان کرده که توليد آين مهمات در خط مونتاژ امريکايي‌ها در زمان جنگ جهاني دوم را گزينه‌اي نزديک به واقعيت دانست.

اين کارشناس تاريخ با اشاره به سابقه تاريخي محل کشف اين گلوله‌‌هاي توپ، ساخت اين گلوله‌ها را به نخستين روزهاي وارد شدن امريکا به عرصه جنگ جهاني دوم مربوط دانسته: در منطقه فاطمي و اميرآباد، در زمان قاجاريه يک ميدان اسب‌سواري بزرگ قرار داشت که به نام «اسپيريس جلاليه» مشهور بود. احتمال اين وجود دارد که زاغه مهماتي هم در اعماق خاک پيش‌بيني شده باشد و بخشي از مهمات ذخيره ارتش، در آن مکان باشد.

به گفته او، پس از ورود امريکا به جنگ جهاني دوم، بنا به درخواست بريتانيا، امريکا 30 هزار سرباز را به ايران روانه مي‌کند؛ سربازهايي که البته نظامي نبودند و در واقع فقط وظيفه مونتاژ کردن سلاح و مهمات را به عهده داشتند. آن‌ها توپ و تانک و ساير سلاحها و مهمات را مونتاژ مي‌کردند و از طريق راه‌آهن و جاده به شوروي مي‌رساندند. امريکايي‌ها شرکتي به نام «UKCC» را تأسيس کردند و با استفاده از خطوط ريلي و اجاره کردن 4 هزار کاميون، حمل سلاح را از اين طريق انجام دادند. در همان سال‌ها بود که امريکايي‌ها به تهران هم آمدند. حدود 5 هزار امريکايي در تهران ساکن بودند چرا که در طرح ستاد کل ارتش آلمان، حمله به ايران هم پيش‌بيني شده بود و امريکايي‌ها در تهران حالت نظامي داشتند. امريکايي‌ها و ارتش ايران در شمال تهران زاغه مهمات داشتند و يکي از اين زاغه‌ها در همين ميدان اسب‌دواني جلاليه بود.

خسرو معتضد به يک احتمال تاريخي ديگر نيز اشاره کرده است: در آن سال‌ها، ارتش ايران از آلمان، سوئد و اشکودا (چک و اسلواکي) هم سلاح و مهمات خريداري مي‌کرد. اين احتمال وجود دارد که اين گلوله‌هاي توپ کشف شده، مربوط به خريد‌هاي ارتش از آن کشورها بوده باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون