جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3141- تاریخ : 1393/06/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 اما خبر 

 ماهي‌ها و مرجان‌ها همسايه‌هاي بدبو را تشخيص مي‌دهند

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمريکايي نشان مي‌دهد مرجان‌ها و ماهي‌ها قادر به تمايز قايل شدن بين صخره‌هاي خوشبو و بدبو هستند.به گزارش (ايسنا)، سه منطقه حفاظت شده دريايي در ساحل فيجي داراي صخره‌هاي مرجاني سالم و صيد ممنوع در مجاورت مناطق تحت سلطه جلبک‌هاي دريايي و صيد آزاد مورد بررسي قرار گرفت.محققان موسسه فناوري جورجيا (GT)‌ اقدام به نمونه‌برداري از آب اين مناطق کردند.نمونه آب گرفته شده از هر دو منطقه با صخره‌هاي مرجاني سالم و تحت سلطه جلبک‌هاي دريايي در يک حوضچه آزمايشگاهي شامل گونه‌هاي مختلف ماهي و مرجان ريخته شد.

ماهي‌هاي بسيار جوان از 15 گونه مختلف همگي بسمت نمونه آب گرفته شده از صخره‌هاي مرجاني سالم گرايش داشته و 80 درصد زمان خود را در اين بخش سپري مي‌کردند؛ سه گونه مختلف مرجان تازه نيز بسمت همين نمونه آب گرايش داشتند.در صورتيکه نمونه آب گرفته شده از صخره‌هاي مرجاني سالم با بوي جلبک دريايي ترکيب شود، ماهي‌ها و مرجان‌ها اين بوي نامطبوع را حس کرده و از آن دور مي‌شوند.

پروفسور «مارک هي»نويسنده ارشد اين مطالعه خاطر نشان کرد:اين نخستين مطالعه‌اي است که واکنش برخي مرجان‌ها را به بوهاي شيميايي درون آب نشان مي‌دهد؛ ماهي داراي بيني بوده و قادر به استشمام بوهاي خوب و نامطبوع هستند، اما اين رفتار مرجان‌ها بسيار عجيب بوده و کاملا مشابه ماهي‌ها است.

ترکيب فناوري و هنر براي شکار انرژي پاک

طرح يک مبتکر خلاق شامل بادبان‌هاي شناوري است که انرژي امواج و باد را به نيروي الکتريکي تبديل مي‌کنند.

به گزارش (ايسنا)، شرکت «نوآوري توليدکننده هنر زمين» (LAGI)در صدد ترکيب هنر و زيرساخت انرژي تجديدپذير است. مقامات اين شرکت بر اين باورند اگر قرار است انرژي تجديدپذير توسط ماشين‌ها شکار شود، اين سامانه‌ها همچنين بايد در نوع خود زيبا نيز باشند. شرکت LAGI با همکاري هنرمندان و شهرداري‌هاي سراسر جهان به دنبال خلق آثار جاودانه‌ هنري است که انرژي پاک را براي شبکه برق محلي نيز توليد مي‌کنند.

شرکت مزبور از سال 2010 ميزبان رقابت طراحي است که سالي دو بار برگزاري مي‌شود و از هنرمندان و مهندسان جهت ارائه طرح‌هايي براي يک شهر يا ناحيه خاص دعوت مي‌کند.رقابت‌هاي پيشين در نيويورک سيتي و امارات متحده عربي برگزار شده بودند. رقابت امسال در کپنهاگ دانمارک و با همکاري دانشگاه آي‌تي کپنهاگ انجام شد و تيم‌هاي سراسر جهان ايده‌هايي را براي خلق آثار هنري ارائه داده‌ بودند که انرژي پاک را براي شبکه برق کپنهاگ توليد کنند.

در ميان طرح‌هاي ارائه‌شده پروژه «پلت‌فرم‌هاي نوسانگر» به چشم مي‌خورد که هنرمندي به نام «فليکس چئونگ» آن را ارائه داده است. برندگان در سوم اکتبر سال 2014 اعلام خواهند شد.

طرح چئونگ مجموعه‌اي از پلت‌فرم‌هاي شناور است که هر دو نيروي باد و جزر و مد را درو مي‌کنند. ستون‌هاي زيرآبي آن‌ها انرژي سطوح در حال تغيير آب را مي‌گيرند تا هواي فشرده را از ميان توربين‌ها حرکت دهند. اين توربين‌ها همزمان نيروي باد را شکار مي‌کنند. در اينجا حتي حرکت افرادي که روي پلت‌فرم‌ها راه مي‌روند نيز به انرژي الکتريکي تبديل مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون