جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3135- تاریخ : 1393/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 مشاهير  

هوشنگ سيحون

قسمت سوم

کريم طاهرزاده بهزاد، طرح آرامگاه فردوسي را پيشنهاد کرد و اين طرح در سال 1313 خورشيدي افتتاح شد (بحر العلوم، 1355: 33). به علت نا آشنايي سازندگان به فنون آزمايش خاک، محاسبه نکردن دقيق و بي اطلاعي از وضعيت آب‌هاي زير زميني ناحيه‌ طوس، ساختمان از همان نخستين سال‌ها، شروع به نشست کرد و پس از 30 سال، هوشنگ سيحون با حفظ طرح اوليه و الحاقات جديد، بنايي جديد ساخت. پس از برگزاري جشن هزاره‌ فردوسي و آغاز جنگ جهاني دوم، به علت عدم تأمين اعتبار مالي، تا سال 1323 خورشيدي، انجمن آثار ملّي عملاً فعاليتي نداشت و در آذر ماه همين سال، فعاليت خود را از نو آغاز کرد. دو اقدام اوليه انجمن آثار ملّي، در دوره‌ دوم فعاليت خود، توجه به ساخت آرامگاه ابوعلي سينا و آرامگاه سعدي (طرح مشترک محسن فروغي و علي اکبر صادق به سال 1328 خورشيدي) بود.

طرح ساخت آرامگاه ابوعلي سينا، به مناسبت هزارمين سال تولد ابوعلي (1330 خورشيدي)، از اولين کارهاي دوره‌ دوم فعاليت انجمن آثار ملّي بود. هيئت موسسان انجمن آثار ملّي، در سال 1324 خورشيدي، با پيش فرض برتري تلفيق معماري قديم و جديد، يک مسابقه معماري بين معماران آن دوره ترتيب داد که با نظر مساعد آندره گدار و محسن فروغي، طرح هوشنگ سيحون به عنوان بهترين طرح مسابقه برگزيده شد. جايزه بهترين طرح، اجراي ساختمان بود. بعد از تصويب نهايي طرح در سال 1326 خورشيدي، انجمن آثار ملّي، تصميم به ساخت مقبره‌ ابن سينا گرفت. به گزارش انجمن آثار ملّي، سيحون در آن زمان براي تکميل تحصيلات خود، در پاريس به سر مي‌برد و پس از آگاهي از تصميم انجمن آثار ملّي در خرداد ماه سال 1327 خورشيدي، طرح نهايي را که در اصل به عنوان پايان‌نامه‌ خود در پاريس ارائه کرده بود، به انجمن آثار ملّي فرستاد.

در سال 1328 خورشيدي، قرار داد ساخت مقبره به شرکت پيمانکاري ابتهاج و شرکاء واگذار شد. مهم ترين امتياز اين شرکت، استخدام مهندس پولاک (polak)، اهل کشور چکوسلوواکي، براي محاسبه و نظارت بر اجراي طرح بود. ساخت مقبره از خرداد ماه همان سال آغاز شد. محمد تقي مصطفوي، درباره‌ايده طراحي مقبره مي‌نويسد.

تفاوت آرامگاه ابو علي سينا با گنبد قابوس

اختلاف عمده که برج آرامگاه ابو علي سينا با گنبد قابوس دارد دو چيز است: يکي اين که به مناسبت موقعيت و محدود بودن فضاي آرامگاه ابوعلي و همچنين توجه به ميزان مخارجي که پيش بيني مي‌گشت، ابعاد برج آرامگاه ابوعلي، نصف ابعاد گنبد قابوس در نظر گرفته شده است و در ابتداي امر، چنين تصميمي نگرفته بودند، لکن محذوراتي، انجمن آثار ملّي را وادار نمود که از آقاي مهندس سيحون، طراح و ناظر آرامگاه بخواهد تا ابعاد ساختمان را به نصف تقليل دهد. اختلاف عمده‌ ديگر اين است که فاصله بين ترک‌هاي آرامگاه ابو علي سينا باز و گشاده است، در صورتي که بناي گنبد قابوس از بنياد تا [بالا جز] در ورودي و روزنه‌ کوچکي در پايين گنبد، هيچ گونه منفذي به خارج ندارد و به سبک زمان آن دوران، چون دخمه‌ تاريک و فاقد روشنايي است و اين ابتکار يعني بازگذاردن فواصل ترک‌ها در برج آرامگاه ابوعلي، علاوه بر آن که با وضع اقليمي همدان و بادهاي شديد آن سرزمين، بسيار عمل به مورد مستحسن به شمار مي‌رود، اصولاً بناي مزبور را به صورتي بسيار جالب و مطبوع در آورده، آن را بس زيبا تر و پسنديده تر از آنچه تصور مي‌رفت ساخته است.

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون