جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3099- تاریخ : 1393/04/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 شادکامي و روش هاي ايجاد آن 

 
اگر نگاهي واقع بينانه به دنياي پيرامون خود داشته باشيم به اين واقعيت اذعان مي کنيم که اکثر افراد جامعه با مسايل و مشکلات عديده اي مواجه مي باشند وليکن بعضي از آنان با وجود هر گونه مشکل و يا استرسي که دارند، زندگي خود را با شادکامي تجربه مي کنند.

راستي آيا تا به حال به تفاوت اين دو گروه توجه نموده ايد ؟ با اندکي تأمل مي توان اذعان نمود که ما انسان ها خوشحالي و شادکامي را مستقيماً از جايي نمي گيريم بلکه با داشتن اعتقادات خاص و تفکرات به خصوص آن را در خود خلق مي کنيم؛ به عبارت ديگر شادکامي تا حد زيادي به باورها، اعتقادات و نگرش هاي ما به حوادث و پديده هاي بيروني و محيطي ارتباط دارد، لذا مي توان نتيجه گرفت که امکانات مادي و دنيوي تنها براي شادکامي افراد کافي نيست.

شاد بودن مي‌تواند يکي از بزرگ‌ترين مبارزات ما در زندگي باشد ، براي شاد بودن بايد بر افکار شاد تمرکز کنيم.

شادي يک احساس دروني است که همراه با نشاط ،خنده ، لذت ، اميد ، احساس رضايت و خوشبيني به صورت گذرا،حسي و بلند مدت در فرد به وجود مي آيد ..

انسان موجودي شادي خواه و لذت طلب است و تمام شورها ، شوق ها و لذايذ زندگي منتظر کساني است که با تلاش و تفکر و مقاومت ، خود را به آن مي‌رسانند بنابراين ، بهتر است افکار شاد و سلامت داشته باشيم و سلامتي را حق انساني و شايسته خود بدانيم و با خود ملايم بوده و خانواده خود را بپذيريم.

اغلب مردم تقريباً به همان اندازه شاد هستند که انتظارش را دارند.

اما چه بايد کرد تا شادکامي در ما خلق شود؟

- ترسيم تصويري مثبت از جسم، روح و شخصيت خود : اگر خود را فردي نيرومند، استوار و بي‌باك همچون كوهي در مقابل مصائب و مشكلات تجسم كنيم، غلبه بر مشكلات آسان شده، نگراني‌ها و تشويش‌ها تبديل به اميد و شادي و نشاط خواهد شد.

- پرهيز از تنهايي و گزينش دوستاني خوب : دوست داشتن و دوست داشته شدن يك هنر ارزنده است كه همه مي‌توانند با دقت و هوشياري از اين هنر بهره‌مند شوند که به اعتقاد يکي ازدانشمندان عشق عامل سلامت و رشد افراد است.

- زندگي كردن در زمان حال : بسياري از استرس‌ها، اضطراب‌ها و نگراني‌هايي كه حتي منجر به مرگ افراد يا از دست دادن سلامت آنان مي‌شود اين است كه در زمان حال زندگي نمي‌كنند و مدام يا به فكر گذشته يا آينده نامعلوم خود مي‌باشند، در نتيجه نمي‌توانند از زندگي فعلي خود لذت ببرند و شاد باشند. البته بايد براي آينده هدف داشته باشيم و از گذشته تجربه‌ها را به خاطر بسپاريم.

- داشتن برنامه‌ريزي مناسب : برنامه‌ريزي در انجام امور، شادابي و انرژي مثبت به دنبال داشته، در كاهش نگراني‌ها و تشويش‌هاي فرد نسبت به آينده نقش بسزايي دارد و در فرد اعتماد به نفس و ايمان به موفقيت به وجود مي‌آورد.

- پرورش حس شوخ طبعي: توانايي ديدن وجه شوخي مشکل يا عامل نوميدي، کمک مي کند حس کلي نگريتان اسيب نبيند.شوخ طبعي بخش مهمي از احساس شادکامي است زيرا احساس اعتماد به نفس ايجاد مي کند و احساس اعتماد به نفس به معناي آن است که خودتان را بيش از اندازه جدي نگيريد.

تنها افراد بي اعتماد به نفس هستند که براي حفظ تصوير شکننده شان از خود نگران اند.وقتي اشتباه مي کنيد به خودتان بخنديد و ديگران را هم بخندانيد تا اضطرابتان، روي هم رفته کاهش يابد.توجه داشته باشيد که اگر مشکلات درزمينه اي کلي همراه با ديگر امور زندگي تان در نظر گرفته شوند احتمالا چندان هم مهم نيستند و به شادکامي شما اسيبي نمي رسانند.

-محكم و استواركردن پايه‌هاي نظام خانواده :

خانواده‌هايي كه قادر به درك نيازها و تمايلات جوانان نيستند و به دور از هرگونه صميمت با آنان برخورد مي‌كنند، بايد منتظر باشند كه اگر زمينه لازم را براي شاد زيستن جوانان خود فراهم نكنند، آينده تلخي در انتظار جوانان آنان خواهد بود.

يكي از بهترين هدايايي كه والدين مي‌توانند به فرزندانشان بدهند امكان شادزيستن و شاد بودن است ، زيرا طبق فرمايش مولايمان ‌امام حسين(ع )شادماني در خانه‌اي است كه مهر و محبت در آن مسكن دارد.

-ترغيب اعضاء خانواده به مسئوليت‌پذيري :

قبول مسئوليت به انسان اقتدار و اعتماد به نفس مي‌بخشد كه خود از عوامل سازنده شخصيت با ثبات به شمار مي‌روند.

-ضعف هاي خودمان را بپذيريم:

واقعيت اين است که هر کس ضعف هايي دارد، به جاي فروماندن در ضعف هاي خود و گرفتار شدن در دام يأس و نااميدي، بکوشيم انتقادپذير بوده و بر ضعف هايمان غلبه کنيم و به دنبال راهکار باشيم .

-انتظارات و توقعات خود را مشخص کنيم :

سعي کنيم انتظارات و توقعات خود را متناسب با شرايط زندگي و استعدادها و توانايي هاي خود تعيين کنيم و حد معقولي را براي خواسته هايمان در نظر بگيريم.

آكا ايران


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون