جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3092- تاریخ : 1393/04/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 هوشنگ مرادي کرماني ميهمان "دو پنجره":
 گفت‌وگوي بچه‌هاي شيرازي با نويسنده "قصه‌هاي مجيد" 

پنجمين نشست ادبي 'دو پنجره' با حضور هوشگ مرادي کرماني در مجتمع فرهنگي هنري اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان فارس برگزار شد.به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون فارس، مجتبي حق پرست، در ابتداي اين نشست شاخصه اصلي اعضاي شرکت‌کننده در نشست دو پنجره را کتاب‌خوان بودن آن‌ها برشمرد و همين شاخصه را دليلي بر نقاد بودن اعضا دانست.

مديرکل کانون فارس با اشاره به چهار دوره قبلي برگزاري نشست دو پنجره در استان، علت برگزاري اين‌گونه نشست‌ها را ايجاد فضاي مناسب و ارتباط بلافصل بين نوجوانان و مربيان علاقه‌مند به مطالعه با نويسندگان و شاعران عنوان کرد که يک پنجره به نقد آثار نويسنده يا شاعر ميهمان اختصاص دارد و بخشي به نقد آثار نوجوانان علاقه‌مند به نويسندگي و شعر، و اين رابطه دو سويه باعث ارتقاي توانمندي اعضا و رشد فکري و مطالعه شده و به بهتر نوشتن آن‌ها کمک کرده است.

حق‌پرست در بخشي از سخنانش بيشترين آمار ترجمه از آثار مرادي کرماني به زبان‌هاي مختلف دنيا، نمايشي شدن آثار وي بيش از ساير نويسندگان و سادگي و واقع‌نگر بودن داستان‌ها را 3 ويژگي ممتاز و منحصر به فرد آثار مرادي کرماني دانست به‌گونه‌اي که مخاطب و خواننده کتاب با اين آثار زندگي مي‌کنند و داستان‌ها جنبه فراملي دارند و نوجوانان جهان با آن ارتباط برقرار مي‌کنند.

هوشنگ مرادي کرماني نيز در ادامه در سخناني با اشاره به اين سخن ارسطو که ارزش يک شهر به انسان‌هايي است که تربيت کرده تا به جامعه خدمت کنند، شيرازي‌ها را داراي سهم عمده در تربيت فرزنداني دانست که خودشان يا آثارشان در گوشه و کنار جهان زبانزد است.

به گفته مرادي کرماني هيچ شهري به اندازه شيراز ادبيات ايران را اين‌چنين درخشان به جهان معرفي نکرده است.

بخش عمده‌اي از نشست به نقد و بررسي کتاب‌هاي مشت بر پوست، مرباي شيرين، خمره و مهمان مامان اختصاص داشت. به اين ترتيب اعضاي مراکز به شکل خلاق به معرفي کتاب‌ها و بيان خلاصه‌اي از کتاب پرداختند و هوشنگ مرادي کرماني به پرسش‌ها و انتقادات نوجوانان پاسخ داد.

وي در پاسخ به يکي از اعضا که داستان "مشت بر پوست" را داراي فضا و شخصيت‌هاي رئال دانست و تکنيک‌هاي مرادي کرماني را در نوشتن شروع داستان و غافلگير کردن مخاطب ستود اما گروه سني درج شده بر روي کتاب را مناسب نوجوانان ندانست، گفت: من براي کتاب و گروه مخاطب آن تعيين تکليف نمي‌کنم. کتاب‌هاي من خانوادگي هستند و به گروه سني خاصي محدود نمي‌شوند. قهرمان‌هاي آثار کودک هستند و نثر ساده و فضاي صميمي ايجاد شده اين اجازه را به هر مخاطبي از هر گروه سني مي‌دهد که به خواندن کتاب بپردازد و با آن زندگي کند.

وي در پاسخ به پرسش يکي از اعضا که معتقد بود در کتاب "مشت بر پوست" با شرح حال و زندگي‌نامه روبه‌روست گفت: بخش‌هايي از اين کتاب شبيه زندگي خود من است چراکه من هم به موسيقي علاقه فراوان داشتم اما موسيقي‌دان نشدم.

مرادي کرماني کتاب "مشت بر پوست" را به اصطلاح کتاب تنبلي دانست و کتاب‌هاي خمره، قصه‌هاي مجيد، شما که غريبه نيستيد، مرباي شيرين و تنور را از پر مخاطب ترين آثارش برشمرد.

وي افزود: کتاب‌هاي من بچه‌هاي من هستند و خودشان بايد گليم‌شان را از آب بيرون بکشند؛ من تلاش خودم را کرده‌ام و بعد از چاپ کاري به کار آن‌ها ندارم.

مرادي معتقد بود جزو نويسدگاني است که در آثارش به زندگي خودش پرداخته و شخصيت‌هايي که خلق کرده آدم‌هاي عادي زندگي او هستند که زير بال و پر تخيل وي در داستان‌ها معرفي مي‌شوند.

هوشنگ مرادي کرماني در پاسخ به پرسش يکي از اعضا که از وي خواست تا نويسنده محبوبش را از بين نويسندگاني چون هدايت، چوبک، گلشيري، جمال‌زاده، بزرگ علوي و آل احمد نام ببرد، هنرمندان را هم‌چون گل‌هاي يک باغچه دانست که هر کدام رنگ و بوي خودش را دارد. وي گفت: من احساس را از هدايت، شخصيت‌پردازي را از چوبک، عاميانه‌نويسي را از جمال زاده و ايجاز را از همينگوي و سعدي ياد گرفته‌ام و براي هر نويسنده‌اي با هر تفکري احترم قائل هستم.

وي در پاسخ به اين سوال که چه کنيم تا نويسنده موفقي همچون شما باشيم به نوشتن توصيه کرد و ريشه و اساس خوب نوشتن را بسيار نوشتن و مطالعه کردن و گسترش دايره واژگاني دانست. گفتني است در حاشيه اين نشست نمايشگاهي از آثار مرادي کرماني برپا شده بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون