جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3076- تاریخ : 1393/03/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 از گوشه و كنار 

نظارت دقيق بر اجراي قانون در مدارس هيئت امنايي اعلام شد

ممنوعيت جذب دانش‌آموز براساس معدل و آزمون در مدارس هيات امنايي

مشاور مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به ابلاغ دستورالعمل ثبت نام سال جاري اداره آموزش و پرورش تهران، گفت: شرکت دانش‌آموزان در فعاليت‌هاي فوق برنامه کاملا اختياري است و با توجه به قوانين مطروحه، اخذ هزينه ارائه خدمات فوق برنامه که با پيشنهاد هيئت امنا و تصويب مديريت آموزش و پرورش منطقه تعيين شده باشد، بلامانع است.

مسعود ثقفي در گفت‌وگو با (ايسنا)، با بيان اينکه فلسفه تاسيس مدارس هئيت امنايي ارائه الگوي جديد در مديريت مدارس است گفت:‌ اين موضوع مصوب شوراي عالي آموزش و پرورش بوده و ارتباطي به دريافت شهريه و همچنين مغايرتي با اصل 30 قانون اساسي ندارد.

وي ادامه داد: براساس قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي (قانون اصلاح ماده 11 قانون تشکيل شوراهاي آموزش و پرورش) در سال 83 و مصوبه هيئت وزيران در خصوص آيين‌نامه اجرايي همين قانون در سال 84 و دستورالعمل اجرايي شوراي عالي آموزش و پرورش در همان سال، ارائه خدمات آموزشي و پرورشي و فوق برنامه در مدارس اضافه بر برنامه‌هاي آموزشي و پرورشي رسمي مجاز بوده و همچنين اخذ وجه اين فعاليت‌ها در هنگام ثبت نام بلامانع است.

مشاور مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بيان اينکه بر همين اساس در بخش‌نامه دستورالعمل ثبت نام سال جاري اداره آموزش و پرورش تهران، ضمن تاکيد بر موارد فوق به کليه مدارس ابلاغ شده است که شرکت دانش‌آموزان در اين‌گونه فعاليت‌ها کاملا اختياري است گفت:‌ با رعايت قوانين مطروحه اخذ هزينه ارائه خدمات فوق برنامه که با پيشنهاد هيئت امنا و تصويب مديريت آموزش و پرورش منطقه تعيين شده باشد، بلامانع است.ثقفي افزود: همچنين ثبت نام در اين مدارس بايد صرفا براساس محدوده تعيين شده باشد و جذب دانش آموز براساس معدل و آزمون ممنوع است.وي با تاکيد بر اينکه همه تلاش ما در جهت اجراي صحيح و دقيق قانون به دور از برداشت‌هاي شخصي و احيانا غيرقانوني و نادرست است اظهار کرد: از طريق بازرسان خود سعي مي‌کنيم نظارت دقيقي بر حسن اجراي قانون داشته باشيم.


رئيس انجمن حمايت از کودکان پيشنهاد داد:

صندوق رسيدگي به شکايات براي دانش آموزان در مدارس راه اندازي شود

رئيس انجمن حمايت از کودکان با بيان اينکه وزارت آموزش و پرورش بايد براي حراست از کودکان وقت و زمان بيشتري بگذارد، پيشنهاد داد: صندوق رسيدگي به شکايات در مدارس به شکل کارآمدتري از سوي مسئولان راه اندازي شود تا اگر دانش آموزان فرد اميني را در مدرسه پيدا نمي کنند بتوانند شکايات و پيشنهادات خود را در صندوق بياندازند.

به گزارش مهر، شيوا دولت آبادي در پي انتشار خبر تعرض جنسي ناظمي به دانش آموزان در غرب تهران با بيان اين مطلب گفت: بايد فضاي وقوع جرم را براي مجرم در نظام آموزشي به حداقل برسانيم. چرا که وقتي کودکان آگاه باشند به طور قطع اين فضا از متجاوزين گرفته خواهد شد. وي افزود: دوازده و نيم ميليون دانش آموز در اختيار آموزش و پرورش قرار دارد بنابراين طبيعي است که انتظار بيشتري از اين وزارتخانه براي حراست از کودکان وجود داشته باشد.به گفته دولت آبادي، بخشي از آگاه سازي اين گونه مسائل به عهده خانواده ها و بخش بيشتري به عهده آموزش و پرورش است تا با حوصله و سعه صدر بتوانند به گونه اي سرمايه گذاري کنند و اطلاعات خود و دانش آموزان را درباره حقوقشان غني سازند.

وي با بيان اينکه براي اين توانمند سازي بايد از نظر متخصصان استفاده شود ادامه داد:در علم روانشناسي هميشه از پيشگيري
سه گانه ياد مي شود اما امروزه توجه به پيشگيري ارتقايي، يعني آگاهي دادن به جامعه به طور عام يکي از مهمترين موارد پيشگيري محسوب مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون