جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3075- تاریخ : 1393/03/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 طرح سنجش سلامت نوآموزان کشور آغاز شد 

 
رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور از آغاز طرح سنجش بيش از يک ميليون نوآموز در سراسر کشور خبر داد و گفت: 900 پايگاه ثابت، 300 پايگاه سيار با 7 هزار پرسنل در 900 شهر و منطقه و 20 هزار روستا در کشور غربالگري سنجش سلامت نوآموزان را انجام مي‌دهند.به گزارش مهر، نامدار عبدالهيان در حاشيه افتتاح طرح سنجش سلامت جسماني دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان که در مدرسه شهداي رسانه برگزار شد با بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران افزود: طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان يکي از مهمترين طرحهاي سلامت دانش آموزي است که در اين طرح شنوايي، بينايي، کم‌توان ذهني، مشکلات دهان و دندان، پوست و پزشکي، دانش‌آموزان مورد بررسي قرار مي گيرد.

وي با بيان اينکه پيش بيني مي شود امسال يک ميليون و 250 هزار نوآموز قرار است در مسير غربالگري 13 گانه سنجش سلامت قرار گيرند، تصريح کرد: با طرح غربالگري سلامت دانش آموزان، از بيماري‌هاي نهفته در دانش‌آموزان جلوگيري مي‌ شود.به گفته عبداللهيان، سال گذشته در 50 درصد ارزيابي‌ها نوآموزان بدو ورود به دبستان حداقل يک نفر پوسيدگي دندان داشت. موضوع پوسيدگي دندان در کلانشهرها بيشتر است که بايد در سياست هاي سلامت مورد توجه قرار گيرد .

وي ادامه داد:همچنين چاقي از ديگر مشکلات دانش آموزان بود که بحث الگوهاي تغذيه‌اي و هدايت آنها به سمت فست‌فود که داراي ارزش غذايي کم هستند زنگ خطري براي اولياي آنها است رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور توضيحات خود را اينگونه تکميل کرد: 80 درصد نوآموزاني که در طرح سنجش سال گذشته حضور داشتند، سابقه حضور در مهد کودک را داشتند و 4 نمره بهتر از ارزش‌يابي‌هاي ما دريافت کرده‌اند که نشان مي‌دهد اولياء توجه ويژه‌اي به مهد کودک و پيش دبستاني داشته باشند.

عبدالهيان با بيان اينکه ارزيابي‌هاي تحصيلي نيز از دانش آموزان انجام مي‌شود، اظهارکرد: يکي از مهمترين مشکلات نوآموزان بهره هوشي آنها است که بر اساس آن به مدارس با نيازهاي ويژه هدايت مي‌شوند.

وي درباره سختي کار معلمان استثنايي نيز گفت: در آموزش و پرورش استثنايي به معلمان هزار امتياز شرايط سختي کار تعلق مي‌گيرد و براي معلماني که در آموزش تلفيقي فراگير حداقل يک و حداکثر 3 دانش‌آموز را پوشش دهند در تلاش هستيم سختي کار و امتيازي براي آنها در نظر بگيريم.

با نهايي شدن اين طرح قطعاً آن را اطلاع رساني مي کنيم اما معلمان بدانند که امتياز داده شده کمتر از هزار خواهد بود.

عبداللهيان همچنين درباره هزينه هاي سنجش سلامت و اينکه قرار است اين هزينه ها در آينده رايگان باشد، افزود: اين هزينه در سراسر کشور يکسان است که در سال گذشته 8 هزار تومان و امسال 10 هزار تومان از والدين دريافت مي کنيم. اما اينکه رايگان شود يا نه بايد بگويم که هزينه‌هاي آموزش و پرورش سرفصل‌هاي تعريف‌ شده‌اي دارد و اين طرح نيز خودگردان است. البته در مناطق کمتر توسعه يافته و دانش‌آموزاني که زير نظر کميته امداد يا بهزيستي هستند درصدي رايگان و درصدي نيم‌بها دريافت مي‌شود.

رئيس آموزش و پرورش استثنايي کشور در پاسخ به اين پرسش که آيا در تمام پايگاهها پزشک حضور دارد، تصريح کرد: با توجه به پتانسيل‌هاي وزارت بهداشت بايد به اين سئوال پاسخ داد. به عنوان مثال از 65 پايگاه شهر تهران 50 درصد آنها پزشک دارند و در پايگاه‌هايي که پزشک وجود ندارد دانش‌آموز بايد به نزديکترين مرکز بهداشتي و درماني مراجعه کند.

وي در پايان افزود: نوآموزان بدو ورود به دبستان امسال براي نخستين بار شناسنامه سلامت به صورت الکترونيکي دريافت کرده و در پايگاههاي سنجش سلامت آموزش و پرورش پرونده سلامت براي نوآموزان تهيه مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون