جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3075- تاریخ : 1393/03/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خوابيدن پس از يادگيري اتصالات حافظه را تقويت مي‌کند 

محققان «مرکز پزشکي لانگون»در نيويورک براي نخستين بار نشان داده‌اند که خوابيدن پس از يادگيري رشد مولفه dendritic spines را در مغز ترغيب مي‌کند.به گزارش (ايسنا)، اين مولفه‌هاي مغزي برآمدگي‌هايي از سلول‌هاي مغزي هستند که به ديگر سلو‌ل‌هاي مغزي متصل مي‌شوند و عبور اطلاعات را در سيناپس‌ها آسان مي‌کنند.سيناپس‌ها تقاطعاتي هستند که در آن، سلول‌هاي مغزي يکديگر را ملاقات مي‌کنند.

فعاليت سلول‌هاي مغزي در طول خوابيدن عميق يا خواب موج کند پس از يادگيري براي چنين رشدي حياتي است.

يافته‌هاي حاصل از انجام آزمايش روي موش‌ها شواهد فيزيکي مهمي را در دفاع از اين فرضيه ارائه مي‌دهد که بر اساس آن، خواب به انسجام‌بخشي و قوي‌کردن حافظه کمک مي‌کند.

اين تحقيق همچنين براي نخستين بار نشان مي‌دهد چگونه يادگيري و خواب موجب بروز تغييرات فيزيکي در غشاي موتور حرکتي مي‌شود.اين ناحيه از مغز مسئول حرکات داوطلبانه است. سلول‌هاي مغزي زماني که فرد اطلاعات جديد را در طول ساعات بيداري هضم مي‌کند در طول خواب عميق دوباره بازفعال مي‌شوند.در خواب عميق که خواب موج کند نيز خوانده مي‌شود، امواج مغزي کند مي‌شوند و حرکات سريع چشم و رويابيني متوقف مي‌شوند.دانشمندان براي مدتهاي طولاني معتقد بوده‌اند که اين بازفعالي شبانه به فرد کمک مي‌کند خاطرات جديد را شکل دهد و به ياد آورد؛ با اين حال، تغييرات طي اين فرآيند درک نشده بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون