جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3071- تاریخ : 1393/03/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 نردبان عمر براي رسيدن به آرزوهايتان 

 
قبل از هرچيز نگاهي به کارنامه سالي که گذشت بيندازيد.تمام افت و خيزهاي خود را در آن ثبت کنيد. در اهدافي که داشتيد چه پيشرفتي داشته‌ايد؟ چقدر از هدف دور شده‌ايد و سرگرم مسائل دور از هدف شده‌ايد؟ آيا برنامه‌ريزي داشته‌ايد يا با جريان روزگار پيش رفته‌ايد؟

بهار، تابستان، پاييز، زمستان... زهره و احمد با هم ازدواج کردند؛ بهار، تابستان، پاييز، زمستان... آنها کار کردند، بچه‌دار شدند و بچه‌هايشان بزرگ شدند؛ بهار، تابستان، پاييز، زمستان... بچه‌ها ازدواج کردند و بچه‌دار شدند و آنها ديگر کار نکردند و در خانه تنها ماندند...

بهار، تابستان، پاييز، زمستان... وقتي زهره و احمد به آخر خط رسيده بودند به پشت سرشان نگاه کردند و باخود گفتند چقدر دچار روزمرگي شديم و چه کارها که نکرديم و در حسرتش مانديم، اما زمان از دست رفته بود و برگ زندگي آنها ورق خورد.

چنان‌که برگ‌هاي تقويم ورق مي‌خورد روزها، ماه‌ها، سال‌ها و دهه‌ها تمام مي‌شود و يک روز ماهم مثل زهره و احمد و هزاران انسان ديگري که در دام روزمرگي‌ها مي‌افتند به خود مي‌آييم و مي‌بينيم که عمر رفته است و ما به خيلي از اهدافمان نرسيده‌ايم. امسال که گذشت اما چه مي‌توان کرد که زندگي‌مان چون نقشه‌اي باشد که درست و هدفمند پيش‌روي‌مان گسترده مي‌شود. چه کنيم تا بدون‌اين‌که به چپ و راست و از اين شاخه به آن شاخه بپريم با قدرت، بهترين اهداف را دنبال کنيم؟

کارنامه خود را بررسي کنيد

مجموعه‌اي از موفقيت‌ها، شکست‌ها، چالش‌ها و موانع و مشکلات خود را به همراه آرزوهاي عمل نشده و کارهاي نيمه‌تمام بنويسيد و به همه اين کارنامه سالانه خود نمره بدهيد.آنگاه فهرست کارهايي را که بايد انجام بشود و باقي‌مانده تهيه و سعي کنيد براي بقيه عمر خود هدفگذاري کرده و برنامه‌ريزي کنيد.

فرض کنيد شما مالک قلمرويي به نام زندگي هستيد. قرار است به مدت نامعلومي در اين قلمرو حکومت کنيد و بايد براي ارتقاي آن دست‌کم تا 50 سال آينده برنامه‌ريزي داشته باشيد.

اگر زندگي شما هدفمند پيش برود هرگز دچار نااميدي و سرخوردگي نمي‌شويد.

هدفگذاري براي زندگي

هدف بايد در شما ميل و انگيزه ايجاد کند ضمن اين‌که لازم است شما به اين‌که هدفتان ممکن و قابل دسترسي است ايمان داشته باشيد و براي رسيدن به آن مأيوس نشويد. هدفتان در زندگي چيست و مي‌خواهيد در پايان عمر دقيقا چه چيزهايي داشته باشيد. آن را با دقت ترسيم کنيد.

محمود ناصري که اکنون 24 سال دارد در اين مورد مي‌گويد: من پسر مجردي هستم که رسيدن به شغل مهندسي برايم از قبل برنامه‌ريزي شده بود، اما حالا مي‌خواهم خودم برنامه‌ريزي کنم.

او مي‌گويد: «مي‌خواهم در پنجاه سالگي به اوج شکوفايي در حرفه خود يعني مهندسي معماري رسيده باشم. دوست دارم در اين رشته استاد و سرآمد شوم.

مي‌خواهم در اين سن شاهد ازدواج اولين فرزندم باشم، يعني خانواده تشکيل داده باشم و فرزندانم بزرگ شده باشند. همسر و خانواده‌اي موفق، آرام و آرامش‌بخش داشته باشم و سطح رفاهي بيش از متوسط داشته باشم.

مي‌خواهم انساني باشم که آنقدر درآمد دارد که مي‌تواند براي نيازمندان شغل ايجاد کند، کارهاي خير انجام دهد و از خود نام نيک به جاي گذارد.»

شما هم حتما درزندگي ايده‌آل‌هايي داريد. شما نيز بايد مثل محمود خيلي دقيق آنچه از زندگي مي‌خواهيد براي خود ترسيم کنيد.

اگر شما بدانيد که چه مي‌خواهيد، انگيزه کافي در شما ايجاد مي‌شود. براي رسيدن به هدفتان زمان تعيين کنيد و سرعت خود در رسيدن به اهداف تعيين شده را پايش کنيد. اين کار به شما فرصت مي‌دهد تا نتيجه کار خود را ببينيد. همچنين به شما اين امکان را مي‌دهد براي اهداف بزرگ‌تر تلاش و برنامه‌ريزي کنيد.

بزرگ فکر کنيد، اما تمام راه رسيدن به هدف بزرگ‌تان را در قالب اهداف کوچک‌تر با جزئيات برنامه‌ريزي کنيد.

يک هدف خوب بايد اندکي شما را مضطرب کرده و بسيار مشتاق و هيجان‌زده کند. هدف بايد چيزي باشد که شما بشدت خواهان آن هستيد. هر چه ميل و آرزوي شما بيشتر باشد شما قدرتمندانه‌تر به سوي آن گام برمي‌داريد.

گام برداريد

اجازه ندهيد موانع و شکست‌هاي کوچک و افکار منفي ديگران روي شما اثرگذار باشد. هرگاه با مانع يا ناکامي روبه‌رو شديد راه‌هاي ديگر را امتحان کنيد؛ اگر دوري راه شما را نگران مي‌کند، نياز نيست پيوسته نوک قله را نگاه کنيد. سالي يکبار براي اين کار کافي است. نگاه شما در هر سال بايد به آن هدف کوچک‌تري که براي آن سال برنامه‌ريزي کرده‌ايد، باشد.

برنامه زندگي

اولويت‌هاي خود را به قيد شماره مشخص کنيد: مثلا: 1 ـ کار، 2 ـ ازدواج، 3ـ ادامه تحصيل و... .

آنگاه براي هرکدام از اين موارد اهداف بلندمدت خود را تعيين کنيد.

مثلا برنامه اين است که تا ده سال ديگر خود صاحب يک شرکت بزرگ باشيد و قدرت مالي مناسبي براي تامين معاش خانواده داشته باشيد و... حتي ميزان پس‌انداز خود را مي‌توانيد مشخص کنيد.

حالا سخت‌ترين بخش کار : تعيين کنيد چه کارهايي بايد انجام دهيد، چه مهارت‌هايي کسب کنيد و چه تغييراتي در زندگي خود ايجاد کنيد که هر سال که مي‌گذرد به هدفتان نزديک‌تر شويد.

اين کار تمام انرژي و تلاش شما را متمرکز و هدفمند مي‌کند و سبب مي‌شود محکم قدم برداريد.

حالا از همه اينها يک برنامه مدون ترسيم کنيد که سال‌هاي آينده در آن ترسيم و کارهاي اصلي که بايد انجام شود نيز درآن درج شده است. سپس هر کاري طبق برنامه زمانبندي پيش رفت جلوي آن تيک بزنيد و هر هدفي که به هر دليلي تغيير کرد آن را با هدف ديگري جايگزين کنيد و برنامه خاص آن را در کنارش بنويسيد.سعي کنيد اين نمودار جلوي ديدتان باشد تا بتوانيد وضع موجود و چشم‌انداز خود را بررسي کنيد.

ضرور‌ت‌هاي اوليه

انتخاب امور مهم زندگي و برنامه‌ريزي براي آنها کار مشکلي است. اين کارها نياز به فکر و انديشه دقيق و قدرت تصميم‌گيري دارد و هم چنين نيازمند آگاهي به اين امر است که چه معيار و محکي را براي انتخاب کارهاي مقدم خود در نظر مي‌گيريم.

وقتي فهرست کارها را تنظيم کرديد ببينيد کارهايي که بيشترين اهميت را در حال حاضر براي شما دارند، کدامند و کار را از مهم‌ترها شروع کنيد و در صورت کمبود وقت کم اهميت‌تر‌ها را به بعد موکول کنيد.

اميدواريم با کمک اين برنامه يک پله روي نردبان ترقي خود بالا رفته باشيد.

آكا ايران


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون