جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 ادبيات 

افتتاحيه جشنواره شعر فجر؛

هشتمين جشنواره شعر فجر آغاز بکار کرد

شعر خواني 13 شاعر داخلي و خارجي در اولين روزهشتمين جشنواره بين المللي شعر فجر با شعرخواني 13 شاعر داخلي و خارجي رسما فعاليت خود را آغاز کرد.

به گزارش مهر هشتمين جشنواره بين المللي شعر فجر با حضور شاعران داخلي و خارجي بابرگزاري آئين افتتاحيه در محل فرهنگسراي ارسباران در تهران آغاز بکار کرد.

اين برنامه شامل دو بخش شعرخواني بود. در بخش نخست که اجراي آن را سعيد يوسف نيا، شاعر برعهده داشت سيد علي موسوي گرمارودي، خسرو احتشامي، افشين علا، فاضل نظري، بهزاد زرين پور، حشمت منصوري و راتي ساکسنا از هند شعرخواني کردند.

موسوي گرمارودي چکامه اي را که مرتضي اميري اسفندقه در وصف او سروده بود، خواند و سپس قصيده خود را در پاسخ به اين چکامه قرائت کرد. همچنين خسرو احتشامي دو غزل براي حاضران خواند و آنها را تقديم به خانواده شهدا کرد.

در اين مراسم همچنين افشين علا شعري را که در سوگ مادر سروده بود براي حاضران قرائت کرد.

در اين بخش بهزاد زرين پور شاعر خرمشهري هم شعري که براي بهروز زرين پور برادر شهيدش در خرمشهر سرود بود، براي حاضران بازخواني کرد.

در اين برنامه همچنين فاضل نظري دو شعر قرائت کرد. حشمت منصوري شاعر کرد زبان هم در افتتاحيه جشنواره شعر فجر شعرهاي «پرتو جمال» و« شعله درخشان» را به گويش لکي خواند پايان بخش شعرخواني هاي قسمت نخست، شعر راتي ساکسنا شاعر، مترجم و ويراستار و متخصص ترجمه متون کهن سانسکريت بود.

در قسمت دوم برنامه افتتاحيه جشنواره شعر فجر که اجراي آن را شاهرخ تندرو صالح برعهده داشت: ابتدا محمد علي بهمني چند غزل خواند. سپس برکت حوت، شاعر بلوچ و متخلص به «برجان» به اجراي شعرش پرداخت.

در اين قسمت همچنين مشفق کاشاني شاعر پيشکسوت انقلاب دو شعر خواند. در ادامه محمد باقر کلاهي اهري شعر خواني کرد و سپس نوبت به علي الشلاه شاعر عراقي و دبير همايش بين المللي شعر بابل و نيز همايش بين المللي شعر متنبي رسيد که او نيز دو قطعه شعر خواند.

در پايان اين بخش هم مرتضي آل کثير شاعر جوان عرب زبان و اهل خطه خوزستان دو شعر يکي به عربي و يکي به فارسي خواند.

اين دوره از جشنواره شعر فجر در حالي با حضور شاعران داخلي و خارجي کار خود را در فرهنگسراي ارسباران آغاز مي‌کند که مسئولان برگزاري جشنواره به علت دعوت از يدالله رويايي شاعر ضدانقلاب مورد اعتراض اهالي فرهنگ قرار گرفتع و مجبور شدند دعوت خود را اين شاعر پس بگيرند. شعار چندصدايي شاخص اصلي اين دوره از جشنواره است که از سوي عبدالجبار کاکايي دبير جشنواره بارها بر آن تاکيد شده است.

هشتمين دوره جشنواره شعر فجر در حالي آغاز به کار کرد که به واسطه دعوت از يدالله رويايي شاعر ضدانقلاب مورد اعتراض اصحاب فرهنگ قرار گرفت و مجبور شد که دعوت خود را اين شاعر پس بگيرد. عبدالجبار کاکايي دبير جشنواره نيز از آغاز تصدي اين سمت شعار چندصدايي را شاخص اين دوره از جشنواره مي‌داند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون