جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 تازه‌هاي نشر 

کتابي درباره ايران در عصر آل بويه منتشر شد

کتاب «تاريخ، تمدن و فرهنگ ايران در عصر آل بويه» تاليف صادق حجتي از مجموعه پژوهشهاي نوين تاريخي بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شد.

به گزارش مهر، حکومت آل بويه را ميان پرده ايراني حکومت‌هاي بعد از اسلام دانسته‌اند؛ چرا که آنها توانستند براي اولين بار در ميان حکومتهاي عرب‌نژاد اموي و عباسي و ترکان سلجوقي و مغولان که خاستگاهي خارج از ايران داشتند، سلسله‌اي را بنيان گذاردند که از ايران برخاسته بود و بر امور بغداد و بين‌النهرين مسلط شد.

اگرچه برخي محققان، حکومت بويهيان را درحد يک امپراتوري نديده و آن را به اتحاديه نامنظم از حکومتها تشبيه کرده‌اند، اما تسلط آنها بر بغداد که مرکز جهان اسلام تلقي مي‌شد - و دست کم اقدام‌هاي در خور توجه عضدالدوله - در احياي استقلال سياسي و فرهنگي ايران در دوره اسلامي سهم درخور توجهي داشت.

در اين دوره کتابخانه‌ها، محافل و مجالس علمي و حکمي پُرشمار از سوي حکمرانان و کارگزاران حمايت شد و انديشمندان و علماي بسياري پر و بال گرفتند. اينطور که صادق حجتي (دانش آموخته دکتراي تاريخ علم) در روايت روان و پرجزئيات خود شرح داده، پيدايي و افول آل بويه يکي از مهمترين و پرافت و خيزترين ادوار تاريخ ايران بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون