جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خبر ادبي 

هديه‌ براي شاعري که يک حفره در ماه دارد

بهزاد شيشه‌گران براي روز بزرگداشت خيام، يک پوستر طراحي کرد.

به گزارش ايسنا، اين گرافيست و نقاش در يادداشتي که در توضيح پوسترش نوشته، آورده‌ است: «28 ارديبهشت روزبزرگ‌داشت حکيم عمر خيام است. خيام به واسطه‌ي نگارش رباعياتش به شاعر رياضي‌دان و اخترشناس معروف است.

شهرت خيام مرهون ادوارد فيترزجرالد انگليسي است که با ترجمه‌ي رباعيات وي به زبان انگليسي، خيام را به جهان شناساند. به گونه‌اي که يکي از حفره‌هاي کره ماه به افتخار خيام «عمرخيام» ناميده شده است يا سيارکي در سال 1980 به نام وي نام‌گذاري شد.

من نيز به پاس امروز و تقدير از آفرينش‌هاي ستودني اين شاعر سترگ، پوستري از سيماي او که در سال 1380 طراحي شده و از مجموعه مشاهير ايران و جهان است را با نگاهي ديگر در سال »93 اجرا کرده‌ام و پيشکش مي‌کنم به خيام بزرگ. شايد اداي ديني نسبت به مسائل فرهنگي و اجتماعي جامعه‌ام باشد.»


جمال ميرصادقي از سيمين دانشور مي‌گويد

نشست بررسي آثار سيمين دانشور با حضور جمال ميرصادقي در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.

به گزارش مهر، نشست بررسي آثار سيمين دانشور با عنوان «تأثير آيين‏‌هاي هندي بر آثار سيمين دانشور» پنج شنبه 1 خرداد در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.

در اين نشست علمي که با همکاري خانه‏ هنرمندان ايران و مرکز فرهنگي سفارت هند در ايران برگزار مي‏‌شود، جمال ميرصادقي درباره جايگاه ويژه سيمين دانشور در داستان‏‌نويسي ايران؛ زهره نامدار درباره ترجمه «طوطي نامه» و الهام باقري درباره تأثير آيين‏‌هاي هندي بر آثار سيمين دانشور به سخنراني خواهند پرداخت.

در اين نشست که ساعت 17 پنجشنبه هفته جاري در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود، همچنين فيلم کوتاهي از زندگي سيمين دانشور ساخته سيدجواد ميرهاشمي نمايش داده خواهد شد.


بنياد فردوسي خواستار راه اندازي خانه نقالي شد

در «آيين گرامي‌داشت هنر نقالي» استاد شهرام ناظري، از کوشش هاي بنياد فردوسي و ديگر نهادهاي کارگزار فرهنگي براي ثبت جهاني هنر نقالي سپاسگزاري کرد و از بايستگي پرداختن به هنرهاي موسيقايي و نمايشي دوشادوش يک ديگر و برپايه کتاب سترگ شاهنامه فردوسي سخن گفت.

به گزارش ايلنا در «آيين گرامي‌داشت هنر نقالي» استاد شهرام ناظري، از کوشش هاي بنياد فردوسي و ديگر نهادهاي کارگزار فرهنگي براي ثبت جهاني هنر نقالي سپاسگزاري کرد و از بايستگي پرداختن به هنرهاي موسيقايي و نمايشي دوشادوش يک ديگر و برپايه کتاب سترگ شاهنامه فردوسي سخن گفت.

وي همچنين پشتيباني جدي نهادهاي دولتي از برنامه‌هاي فرهنگي هنري مرتبط با شاهنامه را وظيفه ملي دانست.

در اين آيين،محمد حسن طالبيان، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از چگونگي فرآيند ثبت جهاني نقالي گفت و بر حمايت از يکايک ميراث ناملموس ثبت شده در يونسکو تاکيد کرد. هم‌چنين وي از خانه تاتر، مرکز نمايشي و بنياد فردوسي به عنوان نهادهاي پشتيبان ثبت جهاني نقالي در فهرست ميراث فرهنگي ناملموس يونسکو در سال 2011 ميلادي تقدير کرد و نسخه‌اي از سند ثبت جهاني هنر نقالي را به گونه رسمي به نهادهاي پشتيبان اعطا نمود.حسين طاهري، مديرکل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ديگر سخنرانان «آيين گرامي‌داشت هنر نقالي» بود که در سخناني کوتاه از آمادگي براي احياي هنر نقالي در سراسر کشور سخن گفت و آموزش 40 تن از هنرمندان جوان در دو دوره‌ آموزشي هنر نقالي در کانون آييني سنتي را نشانه عزم جدي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در زنده نگاه داشتن اين هنر يگانه ايراني دانست.ميثم موحدفرد، دبيرآيين گرامي‌داشت هنر نقالي نيز به اهميت آموزش و پژوهش در حوزه هنر نقالي اشاره کرد و پشتيباني از هنرمندان پيشکسوت و جوان اين هنر در معرض خطر را شايسته دانست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون