جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 اخبـــــــــار 

4 اثر مستند از ايران در حافظه جهاني ثبت شد

المسالک و الممالک استخري نسخه موزه ملي ايران، ونديداد نسخه کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد دانشگاه تهران، فيلم مستند جان مرجان از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و مجموعه اسناد و تصاوير کربلا از مرکز آموزش و پژوهش هاي بين المللي وزارت امور خارجه در ششمين نشست کميته منطقه اي آسيا و اقيانوسيه حافظه جهاني ثبت شد.

خبرگزاري ميراث فرهنگي - در اين نشست که با حضور کشورهاي منطقه از در گوانگجوي چين برگزار شد، 21 اثر پيشنهادي از کشورهاي ايران، استراليا، بنگلادش، کامبوج، چين، فيجي، مالزي، مالديو، مغولستان، نيوزيلند، ويتنام، سنگاپور و ساموا بررسي شد و 16 اثر به ثبت رسيد.

اثار پيشنهاد شده از ايران که براي اولين بار در منطقه براي ثبت در فهرست حافظه جهاني حضور يافته بود با نظر کميته ثبت و راي نمايندگان کميته هاي ملي کشورها به ثبت رسيد.

اين 4 اثر عبارتند از المسالک و الممالک استخري نسخه موزه ملي ايران، ونديداد نسخه کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد دانشگاه تهران، فيلم مستند جان مرجان از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و مجموعه اسناد و تصاوير کربلا از مرکز آموزش و پژوهش هاي بين المللي وزارت امور خارجه.

در اين نشست براي انتخاب رييس و اعضاي کميته منطقه اي نيز راي گيري شد و ايران به عنوان نايب رييس کميته منطقه اي آسيا و اقيانوسيه حافظه جهاني براي يک دوره 4 ساله برگزيده شد.

تا کنون 7 ميراث مستند ايراني در فهرست بين المللي حافظه جهاني به ثبت رسيده است و ايران از نظر تعداد آثار ثبت شده در ميان کشورهاي جهان رتبه هشتم و در ميان کشورهاي منطقه رتبه سوم را داراست.

همچنين در فهرست ملي حافظه جهاني ايران تا کنون 42 اثر به ثبت رسيده است.

برنامه حافظه جهاني براي شناخت اهميت و ارزش ميراث مستند و ضرورت حفظ و نگهداري آن در سال 1992 توسط يونسکو پايه ريزي شد و در ايران نيز از سال 1384 کميته ملي حافظه جهاني پيشبرد اهداف اين برنامه را بر عهده دارد.

آثار تاريخي زيويه سقز منحصر به فردترين آثار تاريخي ايران است

کارشناس و امين اموال موزه ايران گفت: آثار تاريخي کشف شده در زيويه سقز يکي از منحصر به فردترين آثار تاريخي ايران است.

به گزارش فارس از سنندج، نسرين زهتاب اظهار کرد: در موزه ملي ايران اثار بسيار زيبا و ارزشمند که نشانه تمدن گذشتگان ايران زمين در اکثر نقاط اين کشور است، نگهداري مي‌شود.

وي اضافه کرد: اين مجموعه ارزشي که آثار خود استان است و امروز در موزه شهر سنندج براي بازديد عموم رونمايي شده است است.

به گفته زهتاب، حفظ و نگهداري اين آثار در درجه و دماي مناسب و همچنين جلوگيري از سرقت آن يکي از مهم‌ترين دلايل نگهداري از اين آثار ارزشي در مخزن موزه ملي است.

وي با بيان اينکه مجموعه‌اي که امروز در سنندج به نمايش در آمده در هيچ استان و کشوري تاکنون به اين کاملي در معرض عموم قرار نگرفته است، افزود: چون اين آثار متعلق به استان کردستان است از اين‌رو نمايش آن براي مردم اين استان وظيفه بود.

کارشناس و امين اموال موزه ايران خاطرنشان کرد: اين آثار تاريخي ارزشمند در نمايشگاه 7 هزار ساله و در بسياري از کشورها به نمايش در آمده و در اين نمايشگاه‌ها همواره مورد استقبال بسيار بالاي مردم قرار گرفته‌اند.

زهتاب با بيان اينکه نقوشي که بر روي عاج‌هاي کشف شده از قلعه زيويه و حسن‌لو وجود دارد بر روي هيچ اثر ديگري در دنيا مشاهده نشده است، افزود: در بسياري از اين آثار نقش عقاب و بدن شير وجود دارد.

به گفته وي، روي بسياري از عاج‌ها سر عقاب و بدن شير به زيباترين شکل حک و يا ساخته شده است.

کارشناس و امين اموال موزه ايران خاطرنشان کرد: اين آثار تاريخي که از جنس زر، عاج و مفرق است قبل از انتقال به استان در موزه ملي مورد مرمت قرار گرفته‌اند و به مدت يک ماه در کردستان به معرض ديد عمومي قرار خواهند گرفت.

کشف بزرگترين پادگان رومي در آلمان

به گزارش (ايسنا)، اين پادگان که وسعت آن حدود 18 هکتار برآورد شده، گنجايش 5 هزار سرباز رومي را داشته و بر اساس بررسي‌هاي اوليه باستان‌شناسان آلماني از آن براي حفاظت از راه‌هاي اصلي تمدن روم باستان استفاده مي‌شده است

به گزارش هريتيج‌کي، تا قبل از کشف اخير بزرگترين پادگان رومي که تاکنون کشف شده بود حدود 10 هکتار وسعت داشته و در حومه شهر ناپل ايتاليا قرار دارد.

بزرگترين پادگان تمدن روم باستان در هزاران سال قبل در کرانه رود راين آلمان واقع شده و پروژه کاوش در محوطه تاريخي محل کشف آن از سال 2010 آغاز شده است. از بخش‌هاي اصلي اين پادگان مي‌توان به بندرگاه قايق‌ها، اصطبل، انبار اسلحه، انبار غلات، يک حياط بزرگ و کمپ اصلي سربازان اشاره کرد.

در ساخت اين پادگان از قطعات بزرگ سنگ و همچنين قطعاتي بزرگ چوب استفاده شده و تا کنون در بقاياي آن صدها اثر تاريخي شامل سکه‌هاي رومي، ظرفهاي سفالي و سلاح کشف شده‌اند.

پروژه کاوش در محل کشف بقاياي بزرگترين پادگان رومي براي کشف ديگر آثار تاريخي احتمالي همچنان ادمه دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون