جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 توليد آب از هوا با تور جادويي 

دانشمندان دانشگاه ام‌آي‌تي يک شبکه توري ويژه‌ را توليد کرده‌اند که آب را از مه صبحگاهي استخراج کرده و آن را به مخازن مي‌فرستد.به گزارش (ايسنا)، سيستم جديد محققان آمريکايي مي‌تواند آب آشاميدني را به مناطق دوردست ببرد.آن‌ها پيش‌تر اين سامانه را در شيلي آزمايش کرده‌اند و بر اساس نتايج حاصله، فناوري مزبور مي‌تواند تاثير قابل‌توجهي بر زندگي‌هاي جوامع دورافتاده داشته باشد.

محققان دانشکده مهندسي دانشگاه ام‌آي‌تي به همراه دانشمنداني از دانشگاه Pontificial شيلي در سانتياگو هم‌اکنون در حال برداشت آب از مه ساحلي هستند که روي لبه‌هاي يکي از خشک‌ترين مناطق زمين تشکيل مي‌شود.با استفاده از سيستم ساده ساختارهاي شبکه‌اي معلق که روي قله تپه‌ها و در نواحي داراي مه مداوم و بادهاي غربي گسترده قرار داده شده‌اند، شيليايي‌ها مي‌توانند آب را براي نوشيدن و کاربرد کشاورزي جمع‌آوري کنند.

فناوري جمع‌آوري آب از مه هنوز در مراحل ابتدايي خود به سر مي‌برد اما آزمايش‌ها نشان داده‌اند ايجاد تغييراتي در فضابندي تور و اندازه و قابليت‌ خيس‌شدن فيبرهاي آن مي‌تواند بر حجم آبي که روزانه جمع‌مي‌شود، اثرگذار باشد. با تغييردادن روزنه‌ها و فيبرها، دانشمندان توانستند اين سيستم را تا درصد بسيار بالايي ارتقا دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون