جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 عمليات بانکي، فقط با انگشتان 

به گزارش (ايسنا)، با گسترش فناوري بيومتريک، بزودي استفاده از کارت‌هاي بانکي براي دريافت وجه نقد از خودپردازها منسوخ خواهد شد.تشخيص هويت زيست‌سنجي يا بيومتريک شامل تطبيق دادن الگوهاي منحصربفرد اثر انگشت، رگ‌هاي کف دست، عنبيه يا صداي کاربر با داده‌هاي ذخيره شده است که مي‌توان از آن بعنوان رمز عبور 100 درصد ايمن استفاده کرد.

شرکت هيتاچي قصد دارد در قالب پروژه Planet Cash و با همکاري سرويس خدمات بانکداري ITcard S.A لهستان، 1730 عابربانک اين کشور را به فناوري اسکن وريدي انگشت مجهز کند؛ در اين روش مشتريان به جاي استفاده از کارت بانکي و رمز عبور، انگشت خود را بر روي اسکنر دستگاه قرار مي‌دهند.

در اين فناوري از ترکيب دوربين CCD و نور نزديک مادون قرمز استفاده مي‌شود؛ زمانيکه انگشت روي اسکنر قرار مي‌گيرد، نور نزديک به مادون قرمز از روي انگشت عبور داده شده و توسط هموگلوبين در عروق جذب مي‌شود و سپس دوربين اقدام به تهيه تصوير از الگوي منحصربفرد عروق انگشت مي‌کند.

اين تصوير با پروفايل بيومتريک ثبت شده فرد در بانک تطبيق داده شده و در صورت مطابقت، امکان انجام عمليات بانکي بدون نياز به کارت بانکي و رمز عبور فراهم مي‌شود.

در شهر لوند سوئد نيز طرح مشابهي در حال آزمايش است که امکان پرداخت وجه خريد را با استفاده از الگوي کف دست فراهم مي‌کند.فرد با مراجعه به رستوران يا فروشگاه‌هاي مورد نظر سه بار اقدام به اسکن الگوي وريدي کف دست کرده و شماره تلفن همراه خود را در سيستم ثبت مي‌کند؛ با ارسال يک پيام کوتاه به تلفن کاربر، سيستم پرداخت بيومتريک در وب‌سايت فعال مي‌شود.کاربر از اين پس مي‌تواند در زمان مراجعه به فروشگاه و‌ تنها با اسکن کف دست، وجه خريد را بدون نياز به کارت بانکي از حساب خود پرداخت کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون