جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3044- تاریخ : 1393/02/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 خبر ادبي 

چهار رويکرد طلايي مارکز؛ عشق، کشف خود، قصه‌هاي مادر بزرگ و پشت کردن به هاليوود

کريس هوويت، روزنامه نگار و منتقد ادبي چهار رويکرد و نگرش طلايي مارکز به زندگي را ذکر کرده است و اعتقاد دارد مي تواند الهام بخش هر کسي در زندگي شود. ترجمه ايبنا از مقاله «هافينگتون پست» را بخوانيد.

به گزارش ايبنا وقتي گابريل گارسيا مارکز در سال 1982 جايزه نوبل ادبيات را گرفت خودش را در راس خط بلند مخترعان داستان معرفي کرد که دوست دارد به همه چيز اعتقاد داشته باشد تا به انتهاي اين خط برسد.گابو در 87 سالگي از دنيا رفت ولي تا قبل از مرگش از دنياي نويسندگي خداحافظي کرده بود تا که به گفته خودش از زندگي لذت بيشتري برده باشد. ولي بر اساس نوشته هايش نويسندگي نيز به او لذت مي‌بخشيد؛ لذتي که او هميشه آن را تجربه مي کرد. کريس هوويت، روزنامه نگار و منتقد ادبي چهار رويکرد و نگرش طلايي مارکز به زندگي را ذکر کرده است و اعتقاد دارد مي تواند الهام بخش هر کسي در زندگي شود:

1. او به قدرت پايدار عشق، ايمان داشت. رمان عاشقانه مارکز «عشق در زمان وبا» براي مرسدس به سادگي خوانده مي شود که منظورش مرسدس بارخا همسرش است که در سال 1958 با هم ازدواج کردند. داستان عاشقاني که در جواني يکديگر را ملاقات کردند ولي به دليل مخالفت خانواده‌هايشان نتوانستد با هم ازدواج کنند و در سن پيري با هم ازدواج کردند. او عشق پدر و مادرش را در قالب اين داستان بيان مي کند و اعتقاد دارد هميشه در هر سني مي توان عاشقانه زندگي کرد.

2. مارکز خودش را کشف کرد. وي کارش را با روزنامه نگاري و ويراستاري در روزنامه ها شروع کرد ولي اکثر روزهاي عمرش را به نوشتن داستان سپري کرد با اين‌حال اولين رمان بلندش را تا 40 سالگي منتشر نکرد.در اين سال‌ها دريافت که به درد روزنامه نگاري نمي خورد و بايد حقايق را از طريق ديگري جستجو کند. آن رمان «صدسال تنهايي» نام داشت که بسياري آن را شاهکار مارکز خطاب مي کنند. تمام موضوعات و سوژه هايي که مارکز در رمانها و داستان‌هاي بلند خود به آنها پرداخته است اتفاقاً همان‌هايي بودند که در روزنامه نگاري مطرح نمي کرد يا با براي ابرازشان با محدوديت روبه‌رو بود.

3. به حرف بزرگترها گوش مي داد. گارسيا مارکز نزد پدربزرگش بزرگ شد و بيشتر آثارش هم تحت تاثير شخصيت او نوشته شده‌اند. برنده جايزه نوبل ادبيات که او را جادوگر رئاليسم مي خوانند و اگر او خودش را پدر رئاليسم جادويي خطاب مي کرد ولي مادربزرگش «دونا ايگواران» را مادربزرگ اين سبک نوشتن صدا مي کرد. قصه هاي مادربزرگ را گوش مي کرد و چيزي جديد در اين قصه ها کشف مي کرد که در داستان‌هايش جاري مي شدند. مارکز پدربزرگش را به عنوان داستان گويي ماهر مي شناخت که نوع داستان گفتن را از او ياد گرفته بود. وي از پدربزرگش ياد گرفته بود که سياست و تاريخ در داستان زندگي اهميت دارد و در جايي نوشته بود که «صدسال تنهايي» در خانه پدربزرگ متولد شد.

4. هاليوود آرزو داشت با او کار کند ولي زياد اهميت نداد. کارگردانان هاليوود بارها در خانه مارکز در کلمبيا را براي همکاري کوبيدند ولي او هيچ وقت به آنها جواب نداد.


ترجمه مجموعه اشعار سهراب سپهري در فينال جايزه ادبي دانشگاه روچستر

"کوير امروز"، مجموعه اشعار سهراب سپهري با ترجمه کاظم علي و محمد جعفر محلاتي توانست در بخش کتاب شعر جايزه دانشگاه روچستر فيناليست شود.به گزارش ايبنا ، دانشگاه روچستر اثر ترجمه شده توسط کاظم علي و محمد جعفر محلاتي از مجموعه اشعار سهراب سپهري را راهي مرحله فينال 2014 کرد.جايزه 5 هزار دلاري و لوح يادبود به اثري تعلق خواهد گرفت که از اثر اصلي به انگليسي براي اولين بار برگردانده شده باشد و اکنون کتاب مذکور در ليست فيناليستهاي 2014 قرار گرفته است.اين جايزه منحصر به فرد به BTBA يا بهترين کتاب ترجمه شده موسوم است که از سال 2008 بدين سو به بهترين اثر ترجمه شده اهدا مي شود.قدرداني از بهترين کارهاي حوزه ادبيات از کشورهاي مختلف يکي از اهداف اين جايزه محسوب مي شود و «کوير امروز» مجموعه کتابي برگرفته از مجموعه اشعار سهراب سپهري توانسته است به مرحله نهايي در بخش شعر راه يابد.قرار است 28 آوريل در پاريس، اسامي نفرات برتر در حوزه هاي داستان و شعر اعلام شود. کتابهايي که به مرحله نهايي بخش شعر اين جايزه راه يافته اند عبارتند از: روزهايي جلوتر از سالهايش مي رود/ ئي ميمي کوير امروز / سهراب سپهري قايق پاول کلي / آنزلينا پولونسکايا عناصر چهارگانه / کلود رويت-ژرنارد قاتل/ دانيل کولوبرت در مغز استخوان/ اليوريو ژيروندو دانشگاه ناشناخته/ روبرتو بولانو پيانو سفيد/ نيکول بروسارد مهماني در درختزار/ اليزا بياگيني جابجايي ها/ کتاب شعر شاعران زن روس.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون