جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3032- تاریخ : 1393/01/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 مشاهير  

لائوتسه

فيلسوف چيني (604–531 ق.م )

قسمت اول

«لائوتسه» با نام اصلي «لي اره»، معروف به «استاد کهن» يا «پير استاد» بوده است. تا آنجايي که مدارک تاريخي نشان مي دهد، او به احتمال زياد، اولين فيلسوف مشهور چيني در زمان سلسله چومي باشد. اما برخي بر اين باورند که چنين شخصي هرگز وجود نداشته است.«لائوتسه» در قرن پنجم يا ششم قبل از ميلاد، «آيين تائو» را پايه گذاري کرد. وي از فلاسفه بزرگ چين به شمار مي رود. «لائوتسه» به معناي حکيم سالخورده است. بنا به افسانه هاي چيني، نام او «وين لي» مي باشد که در سال 604 ق.م در ايالت «چو» متولد شده و در سال 524 ق.م نيز وفات يافته است. کتاب مقدس آيين او «تائو ته کينگ» (کتاب طريقت و تقوي) شامل 81 قطعه کلمه قصار است.

وي بنيانگذار فلسفه و مذهب تائوئيسم است؛ مذهبي که آزاديخواه بوده و بر پايه رفتار نيک بنيان نهاده شده که تشريفات و رسوم مذهبي را بيهوده مي داند. يکي از مورخان چيني به نام «سزوما چي ين» مي نويسد :

«لائوتسه از نيرنگ و فرومايگي سياستمداران نفرت داشته و از شغل خود که کتابدار کتابخانه سلطنتي بوده، خسته مي شود و چين را ترک مي کند و هيچ كس به طور دقيق نمي داند که او در کجا و چگونه از دنيا رفته است».

جريان «تائوئيزم» به عنوان يک دين ملي و ميهني در مقابل «بوديسم» که يک دين بيگانه و راه يافته به چين بود، قرار گرفت.

كسي كه از آيين تائو پيروي مي كند، مبناي باور خود را بر «وحدت وجود» قرار مي دهد و با دوري از سخنان و ظواهر مادي و کنار گذاشتن عقل و اصرار بر سکوت، سعي در مکاشفه قلبي براي رسيدن به اصل تائو دارد. پيروان تائو در عين عمل به دستورات اين دين مي توانند از ساير اديان نيز پيروي كنند. در آئين تائو، تقواي سه گانه زير شهرت فراوان دارد :

اقتصاد، سادگي در زندگي، اخلاق و نيکي به همه.

«تائوئيزم» با جنگ و خونريزي به شدت مخالف است. قتل، دزدي، فريب، نافرماني از پدر و مادر، لاابالي گري و عدم توجه به خانواده، گناه است و مجازات دارد.

تائو(Tao به معنى راه، خدا، خرد، واژه، معنا و منطق است. تائوبى شکل و بى نام، ناديدنى، ناشنيدنى، غير قابل درک، ولى کامل ترين و برترين است.

آرام و خاموش، اما در جنب و جوش ابدى است، خود را تغييرنمى دهد، ولى عامل تمامى تغييرها و دگرگونيهاست. ابدى و بى نهايت است و ريشه هستى، مادر و آفريننده بودني ها و همه جهان است. انسان، وابسته به زمين است و زمين وابسته به آسمان کهکشان و آسمان وابسته به تائو و تائو وابسته به خودش و بس. همه چيز از تائو سرچشمه گرفته و به سوى او باز خواهد گشت.

ره پو

ادامه دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون