جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3012- تاریخ : 1392/12/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 خبر ادبي 

“سنگ سلام» جزو زيباترين کتاب‌هاي جهان شد

رمان ايراني «سنگ سلام» در ميان برگزيدگان مسابقه زيباترين طراحي کتاب دنيا در سال 2014 قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، روابط عمومي بنياد ادبيات داستاني ايرانيان اعلام کرد، اين اثر که به قلم محمدرضا بايرامي نوشته و پاييز سال جاري توسط انتشارات عصر داستان روانه بازار شده است، توانسته لوح تقدير پنجاه‌ويکمين دوره جايزه جهاني زيباترين کتاب را براي اولين‌بار از آن کتابي از ايران کند.

14 اثر برگزيده نهايي اين دوره از جايزه لايپزيک که از ميان 576 کتاب مدعي انتخاب شده‌اند، به جز ايران، آثاري از ناشران سوييسي، آلماني، اتريشي، چيني، لهستاني، هلندي، نروژي و ژاپني هستند.

مراسم اهداي اين جايزه‌ 50ساله روز جمعه 14 مارس 2014 (23 اسفند 1392) هم‌زمان با نمايشگاه کتاب لايپزيک آلمان در اين شهر برگزار مي‌شود.

بنا بر اعلام ناشر، مسؤولان برگزاري اين جايزه از مديرعامل بنياد و مديرمسؤول انتشارات براي شرکت در اين مراسم و دريافت جايزه دعوت رسمي کرده‌اند. کتاب «ترکه‌هاي درخت آلبالو» نوشته اکبر خليلي نيز تنها اثر ديگري از ايران بوده که در ميان 57 نامزد نهايي به چشم مي‌خورد.

بر اساس اين خبر،‌ سال گذشته هم کتاب «دخيل عشق» نوشته مريم بصيري از انتشارات عصر داستان براي اولين‌بار نام ايران را در فهرست نامزدهاي نهايي دريافت اين جايزه قرار داده بود.


انتقادي که در جايزه غني‌پور مطرح شد

در مراسم پاياني جايزه شهيد غني‌پور از شيوه خريد کتاب نهادهاي مختلف انتقاد و گفته شد: به نظر مي‌رسد نهادهاي مختلف که مسؤول خريد کتاب هستند نسبت به جريان‌هاي فرهنگي دقت لازم را ندارند و اين يک نقص است.

به گزارش ايسنا، مراسم پاياني سيزدهمين دوره جايزه کتاب سال شهيد حبيب غني‌پور با گرامي‌داشت ياد اميرحسين فردي شامگاه 12 اسفندماه در مسجد جواد الائمه (ع) برگزار شد و اين جايزه برگزيدگان و شايستگان تقدير اين دوره را معرفي کرد.

محمد ناصري، دبير اين دوره از جايزه، از مادر شهيد حبيب غني‌پور که تصميمش باعث شده جايزه دوباره در مسجد جوادالائمه برگزار شود تشکر کرد.ناصري در ادامه سخنانش به برخي از فعاليت‌هاي مسجد جواد الائمه و اميرحسين فردي و نوع نگاه او به برنامه‌هاي فرهنگي در مسجد اشاره کرد و گفت: نوع نگاهي که اميرحسين فردي به ادبيات و امور فرهنگي در مسجد جوادالائمه داشت براي ديگر مساجد الگو بود. عشق اميرحسين فردي به قصه و داستان بود و بچه‌هاي مسجد او را با قصه‌خواني مي‌شناختند. آقاي فردي پس از پيروزي انقلاب جلسات قصه‌نويسي را در اين مسجد راه انداخت که خيلي‌ها به اين جلسات آمدند و رفتند. او بعد از انقلاب رسالت خود را تربيت نويسندگان مي‌دانست و هيچ‌گاه از اين انگيزه دست نکشيد.

دبير سيزدهمين دوره جايزه شهيد غني‌پور به برخي ديگر از ويژگي‌هاي اميرحسين فردي و نقش او در تربيت نويسندگان مسجد جواد الائمه اشاره کرد و گفت: زماني که فردي شرايط قصه‌نويسي را در مسجد فراهم کرد مثل امروز همه شرايط براي نوشتن فراهم نبود. او نوجوانان را دست کم نگرفت، که متأسفانه امروز دست کم گرفته مي‌شوند. امروز حتا جوانان را هم در عرصه ادبيات قبول نداريم. به همين جهت آقاي فردي با نوع فعاليتي که داشت باعث شد داستان‌نويساني تربيت شوند که تا کنون توفيقات زيادي به دست آورده‌اند.ناصري در ادامه درباره جايزه‌ شهيد حبيب غني‌پور نيز گفت: در جشنواره سيزدهم تصميم گرفتيم همه داوران از محور جلسات قصه‌نويسي مسجد جواد الائمه انتخاب شوند. اين گروه از سال 1359 وارد عرصه داستان‌نويسي شده‌اند و تا به حال حدود 500 کتاب منتشر کرده‌اند.دبير سيزدهمين دوره جايزه شهيد غني‌پور همچنين درباره برگزيدگان اين جايزه گفت: انتخاب‌ها‌، انتخاب‌هاي مسجد است و کتاب‌هايي که معرفي مي‌شوند کتاب‌هايي هستند که جايزه شهيد غني‌پور پشت آن‌ها ايستاده است، اما نهادهاي ديگر مثل ارشاد،‌ کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان‌، شهرداري‌، امور مساجد‌ و کتابخانه‌ها مي‌توانند با خريد يکي دو چاپ از آن‌ها از نويسندگان‌شان حمايت کنند. با اين وجود به نظر مي‌رسد نهادهاي مختلف که مسؤول خريد کتاب هستند نسبت به جريان‌هاي فرهنگي دقت لازم را ندارند که خود در فرهنگ مملکت يک نقص است، زيرا به نظر مي‌رسد مسؤولان خريد کتاب‌ها براي نهادهاي مختلف طوري عمل مي‌کنند که برخي از کتاب‌ها خريده نشوند.

او همچنين گفت: در يکي از دوره‌ها معاون فرهنگي وزارت ارشاد قول داد که يکي دو چاپ از برگزيده‌هاي اين جايزه بخرد، اما اين اتفاق نيفتاد.فرهاد حسن‌زاده، نويسنده کتاب تقديرشده‌ «پي تي کو پي تي کو» در بخش ادبيات کودک، با ابراز خوشحالي از گرفتن اين جايزه و تشکر از مسؤولان برگزاري آن در سخناني گفت: اين جايزه‌، جايزه‌ بسيار ارزشمندي است، چون از نهاد مسجد بلند شده است‌ و براي نويسنده چه افتخاري بالاتر از اين‌که او از يک نهاد مردمي مثل مسجد جايزه خود را بگيرد؟مرجان کشاورز، نويسنده برگزيده با کتاب «قصه‌هاي غار» در بخش ادبيات کودک، در مراسم حضور نداشت و جايزه‌اش را دخترش دريافت کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون