جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2981- تاریخ : 1392/11/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 بيوک ملکي:
  با مرزبندي شاعران به روشنفکر و غير روشنفکر مخالفم 

 
بيوک ملکي ابراز اميدواري کرد که اتفاق‌هاي دوره‌هاي قبل در جشنواره شعر امسال رخ ندهد. به باور اين شاعر، اين مساله که دست‌اندرکاران جشنواره عده‌اي را روشنفکر و يا غير روشنفکر و يا عده‌اي را از خود و برخي را غير خودي مي‌ناميدند، رفتار فرهنگي و حرفه‌اي با يک رويداد مهم نبود.

به گزارش ايبنا، ملکي گفت: متأسفانه در جشنواره‌هاي پيشين حتي در حوزه کودک و نوجوان اعمال نظرهاي سليقه‌اي مي‌شد. اميدوارم اين اعمال نفوذها در جشنواره امسال به حداقل برسد.

وي توضيح داد: در سال‌هاي گذشته وزارت ارشاد در هر حوزه‌اي دخالت مي‌کرد که امسال بنا به وعده‌هاي جديد به نظر مي‌رسد چنين دخالت‌هايي در جشنواره شعر کم شود.

شاعر «کلاغ‌پر» افزود: در مورد داوري‌ها بهتر است بعدا صحبت شود اما نفس اين کار که اسامي داوران براي مطبوعات و مردم اعلام شود درست است. يکي از اشکالات داوري در دوره‌هاي قبل جشنواره‌ها مخفي بودن داوري‌ها بود.

اين شاعر ادامه داد: داوري موضوعي نيست که مخفيانه باشد. داور بايد نظرش را اعلام کند و در هر مورد به صورت علمي پاسخگو باشد. همين که اسامي داوران در مطبوعات اعلام نشود و به گوش مردم نرسد باعث مي‌شود حسي که به آدم‌هاي بيرون از مجموعه دست مي‌دهد، حس خوبي نباشد.

ملکي يادآور شد: من با مرزبندي شاعران روشنفکر و غير روشنفکر نه تنها در جشنواره شعر فجر که در هر جاي ديگري مخالفم. اين ‌که بگوييم فلاني خودي است و ديگري و ديگران غير خودي، رفتار درستي نيست.

شاعر «ستاره باران» خاطر نشان کرد: در جامعه ادبي ممکن است دو شاعر با يکديگر اختلاف نظر داشته باشند. البته من به موضوع روشنفکري به آنچه امروز در جامعه ما تعريف شده اعتقادي ندارم. به گمانم روشنفکر يعني شاعر و نويسنده مستقل و هر شاعر مستقل روشنفکر است. چنين شاعري هر جا که لازم باشد منتقد است.

اين شاعر کودک و نوجوان گفت: متأسفانه در جامعه ما برخي شاعران را به دو دسته تقسيم مي‌کنند. به شخصه معتقدم هر کس که در ايران چه به عنوان شاعر و چه نويسنده کار مي‌کند، شهروند ايراني محسوب مي‌شود و اثرش قابل احترام است. از اين رو مخالف جدا کردن شاعران هستم. وي افزود: نمونه شاعر مستقل و موفق قيصر امين‌پور است. او و شعرش از هر جشنواره و جايزه‌اي فراتر بودند.

براي اين نام قيصر را مي‌برم که از هر نظر استقلال داشت. اگر لازم بود از چيزي دفاع کند با شهامت دفاع مي‌کرد و اگر اعتقادي نداشت، بدون هيچ ملاحظه‌اي نقد مي‌کرد.

شاعر مجموعه شعر «بر بال رنگين کمان» ادامه داد: آقاي کاکايي شايستگي اين را دارد که در جشنواره امسال آزادانه عمل کند.

اميدوارم بسياري از تابوها در جشنواره امسال شکسته شود. اين اتفاق هنوز در جشنواره شعر فجر نيفتاده است. حتي در جايزه کتاب سال هم برگزيده‌اي نداشته‌ايم که به معناي حقيقي کلمه به برگزيده شدنش افتخار کند. در دوره‌هاي قبل جشنواره‌هاي پيشين دسته‌اي و گروهي عمل شد. داوران سعي کردند کساني را انتخاب کنند که بيش و کم مي‌شناختند. چنين کارهايي اعتبار جايزه‌هاي مهم را پرسش‌برانگير جلوه مي‌دهد.

ملکي گفت: اينکه آقاي کاکايي گفته‌اند نحله‌هاي مختلف بدون ديدگاه‌هاي سياسي‌شان در جشنواره امسال حضور خواهند داشت سخن اميدوار کننده‌اي است. سياست در خيلي از تصميم گيري‌هاي فرهنگي ما دخالت داشته؛ اين در حالي است که آدم‌هاي فرهنگي با هم مشکلي ندارند. حتي اگر دو شاعر از دو طيف مختلف باشند و حتي از لحاظ عقيدتي با يکديگر اختلاف نظر داشته باشند، اثرشان براي هم قابل احترام است. در سال‌هاي گذشته سياست و ادبيات با هم در آميخته بود.

شاعر مجموعه شعر «پشت يک لبخند» گفت: حرف آقاي کاکايي درست است که وقتي از سياست دور شويم بسياري از خطاها از ميان خواهد رفت.

ملکي متولد سال 1339 در روستاي «زرجه بستان» از توابع قزوين است. او بعد از انقلاب كار خود را با مطبوعات، از جلسات شعر كيهان بچه‌ها شروع كرد و در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، مركز راديو، حوزه هنري و انتشارات سروش فعاليت داشته است.

“كلاغ‌پر” (مجموعه مشترك) 1362، «آفتاب و مهتاب» (مجموعه مشترك) 1364، «ستاره باران» 1366، «بر بال رنگين كمان» 1370، «پشت يك لبخند» 1371، «كوچه دريچه‌ها» 1376، «از هواي صبح» 1376 و «در پياده‌رو» 1379 از مجموعه شعرهاي منتشر شده اين شاعر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون