جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2968- تاریخ : 1392/10/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خبر ادبي 

نماينده شاعران در ديدار با رئيس جمهور:

ادبيات انقلاب اسلامي سرو برومندي است که نمي‌خواهد در فضاي گلخانه‌ها نفس بکشد

عبدالجبار کاکايي نماينده شاعران در ديدار با رئيس جمهور گفت: ادبيات انقلاب اسلامي اکنون سرو برومندي شده که نمي خواهد در فضاي گلخانه ها نفس بکشد، مي‌خواهد با رقيب خود به چالشي ادبي بنشيند.

به گزارش مهر، نشست صميمي اهالي فرهنگ و هنر با حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رئيس جمهور شامگاه چهارشنبه 18 دي ماه با حضور جمع زيادي از هنرمندان، سينماگران، نويسندگان، شاعران و اهالي موسيقي، تئاتر و هنرهاي نمايشي، در تالار وحدت در تهران برگزار شد.

در اين برنامه عبدالجبار کاکائي شاعر و دبير جشنواره شعر فجر امسال به نمايندگي از اهالي شعر در سخناني خطاب به رئيس جمهور گفت: در اين مکان و در اين فرصت قصد دارم به جاي دفاع از نسلم، از رقيبم دفاع کنم چرا که عميقا معتقدم جوهر خلاقيت آشکار نمي شود مگر در سايه آرامش.

وي افزود: امروز ادبيات بيش از گذشته با زندگي درگير شده و چالش با قدرت زمينه اي شده است براي ظهور ادبيات اجتماعي.

دبير هشتمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر تاکيد کرد: نفس به نفس حرکت تاريخي و مردمساز انقلاب اسلامي، ادبيات متعهد ديني و يا به تعبير برخي ادبيات دولتي شکل گرفت اگر چه در کنار شاعران و هنرمندان انقلاب گروهي از هنرمندان و شاعران شريف که بعضا سمت استادي بر ما دارند، تنها به خاطر نقد قدرت مورد بي مهري و انزوا و گوشه نشيني قرار گرفته اند.


اميدوارم ايرانيان نه به شاعران که به کارگران افغان هم با احترام نگاه کنند

شاعر افغان در بزرگداشت خود:اميدوارم ايرانيان نه به شاعران که به کارگران افغان هم با احترام نگاه کنند

کمتر تصوير مثبتي از مردم افغانستان در ايران ديده مي‌شود و اميدواريم فقط در صفحه‌هاي حوادث روزنامه‌ها به افغانستان پرداخته نشود و بيش از گذشته در صفحه‌هاي فرهنگ و هنر و ادبيات روزنامه‌ها به افغانستان پرداخته شود.

بزرگداشت محمدکاظم کاظمي؛ شاعر افغان ساکن مشهد؛ برگزار و از شعر اين شاعر به عنوان بغض در گلو شکسته‌ ملت افغانستان ياد شد.

به گزارش ايلنا، اين شاعر فغان در بزرگداشت خود اظهار اميدواري کرد؛ در ايران نه فقط به چهره‌هاي فرهنگي و فرهيخته افغان که به کارگران و ديگر مردم افغانستان هم توأم با احترام نگاه شود.

وي گفت: اين موضوع براي بسياري از ما بدل به عقده شده که کمتر تصوير مثبتي از مردم افغانستان در ايران ديده مي‌شود و اميدواريم فقط در صفحه‌هاي حوادث روزنامه‌ها به افغانستان پرداخته نشود و بيش از گذشته در صفحه‌هاي فرهنگ و هنر و ادبيات روزنامه‌ها به افغانستان پرداخته شود.کاظمي افزود: اميدواريم روزگاري برسد که شهروندان دو کشور در سرزمين همديگر اتباع بيگانه نباشند. ما در يک قلمرو فرهنگي بزرگ زيست مي‌کنيم که شمشير دشمن در پي جدا کردن ما از يکديگر بوده است. اميدوارم حضور مقامات عالي‌رتبه سياسي – فرهنگي ايران در اين مراسم نقطه عطفي باشد که از شهروندان دو کشور در سرزمين هم به عنوان اتباع بيگانه ياد نشود و حس نزديکي و برادري بيش از گذشته باشد. اين رنج ديرپا مردمان افغانستان در ايران را سال‌هاست آزار مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون