جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2967- تاریخ : 1392/10/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 در راستاي چاپ کتاب و توليد محصولات فرهنگي در کانون استان اردبيل
 کتاب «پسته و يئدي قارداش» از راه مي‌رسد 

کتاب «پسته و يئدي قارداش» نوشته زينب قليزاده، از سري کتاب‌هاي سيمرغ قصه‌هاي ايران که به کوشش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان براي انتشار افسانه‌هاي بومي و محلي ايران چاپ مي‌شود، آماده چاپ شد.اين کتاب يکي از افسانه‌هاي کهن استان اردبيل است که به روايت يکي از مربيان کانون پرورش فکري کوثر نگاشته و قصه‌گويي شده است. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اردبيل در راستاي همين طرح بيش از 80 افسانه از جاي جاي استان اردبيل توسط مربيان خود گردآوري کرده و به دبيرخانه طرح سيمرغ قصه‌هاي ايران فرستاده است.

اين کتاب به دو زبان ترکي و فارسي در مرحله تصويرگري است و به زودي به دست کودکان خواهد رسيد.

در راستاي تلاش براي توليد محصولات فرهنگي در کانون پرورش فکري اردبيل کتاب کار تخصصي پويانمايي نيز به مرحله چاپ رسيده است. اين کتاب کار فعاليت پويانمايي را براي مربيان کانون و علاقه‌مندان به صورت کاربردي با تکيه بر تجربيات عملي خود مربيان و کارشناسان در مراکز آموزش مي‌دهد و خواهد توانست به بخش اعظم نيازمندي مراکز کانون و علاقه‌مندان هنر پويانمايي پاسخ گويد. کانون پرورش فکري استان اردبيل دو نماينده نيز در جمع نويسندگان طرح بزرگ رمان نوجوان دارد که دو رمان از محمود مهدوي و حسين قربانزاده نيز در اين طرح به مرحله چاپ رسيده‌اند.

در عرصه تصويرگري نير پيکام مربي کانون شماره يک مشگين شهر، با تصويرگري دو کتاب از سري «کتاب‌هاي خودمان» به جرگه تصويرگران حرفه‌اي کانون پيوسته است. در قالب طرح کتاب‌هاي خودمان هم‌چنين دو کتاب کودک نيز از سوي مربيان استان مرحله تصويرگري را پشت سر نهاده در آستانه چاپ قرار گرفته اند.در عرصه توليد نمايش عروسکي نيز نمايش پرنده‌هاي قالي به کارگرداني فاطمه برمال مربي مرکز 1 اردبيل بعد از ضبط حرفه‌اي در تهران به توليد انبوه رسيده و فيلم آن جهت استفاده در اختيار اعضاي کانون و مخاطبان قرار گرفته است.

در زمينه ترجمه کتاب نيز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل فعال بوده و علاوه بر ارسال چند اثر ترجمه جهت بررسي کتاب ماه بود و روباه نيز توسط سيد جليل صفوي به زبان ترکي ترجمه و در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.

براي شعر کودک و نوجوان نيز کانون استان اردبيل آثار ليلا فريد، سولماز صادقزاده نصرآبادي، سپيده داداش زاده، به دفتر شعر کودک و نوجوان امروز و چند مجموعه شعر به زبان ترکي نيز از رامين جهانگيرزاده براي بررسي و چاپ به تهران ارسال شده است.در حوزه پژوهش نيز مجموعه مقالات پژوهشي اعضا و مربيان کانون هم‌چنين مجموعه نقدهاي نوجوانان و مربيان در مورد رمان‌هاي نوجوان امروز گردآوري شده است.

در خصوص چاپ و نشر آثار ادبي اعضاي کودک و نوجوان کانون استان نيز کتاب «زير پلک ماه» شامل آثار شعر، داستان و قطعه ادبي گردآوري شده و آماده چاپ است. قبلا دو جلد از مجموعه آثار اعضاي ادبي کانون استان با همين عنوان چاپ شده است.در عرصه نمايش‌نامه‌نويسي علاوه بر تاييد دو نمايش‌نامه از مربيان کانون استان براي چاپ، چندين اثر نمايشي نيز توليد و به دبيرخانه نمايش‌نامه نوجوان امروز ارسال شده است.

کانون استان اردبيل فعاليت‌هايي را براي جمع آوري آثار فيلم‌نامه‌نويسان اعم از مربيان استان و هنرمندان غير کانوني نيز انجام و در گام نخست فيلم‌نامه سليم معزي را براي بررسي به کانون تهران ارسال کرده است.در حوزه پايان‌نامه‌هاي دانشجويي نيز کانون استان اردبيل توانسته ضمن تاييد براي چاپ يک پايان‌نامه در سطح کارشناسي ارشد، چندين پايان‌نامه را نيز به دفتر مديريت آموزش و پژوهش کانون کشور ارسال کند تا ضمن حمايت از اين پايان نامه‌ها جهت چاپ در قالب کتاب مورد بررسي قرار گيرند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون