جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2951- تاریخ : 1392/09/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 اخبـــــــــار 

تاريخچه نقشه برداري در ايران و جهان

قسمت پنجم

از قرن شانزدهم ميلادي به بعد رفت وآمد بين اروپا و آسيا بيشتر شد. روابط سياسي و استعماري كشورهاي اروپا با ايران در دوره قاجار به اوج خود رسيده بود ،كي از افرادي كه براي فراگيري علوم جديد به اروپا رفت ، ميرزا جعفر نام داشت. وي در آنجا رشته نقشه برداري را فرا گرفت پس از بازگشت از اروپا لقب مهندس باشي گرفت و در تعيين خط مرزهاي ايران وعثماني شركت نمود. تأليفات او عبارت است از كتاب جغرافياي جهان ، خلاصه الحساب و رساله تحقيقات سرحديه.

اميرکبير با تاسيس دارالفنون شخصي را مامور کرد شخصي را مأمور نمود تا اساتيدي را از اطريش جذب و دعوت نمايدعلومي كه در آنجا تدريش مي شد عبارت بودند از رياضيات، معدن، فيزيك، شيمي و ... و نقشه كشي كه در رشته نقشه كشي نقشه هاي مختلف بزرگ مقياس تهيه نمودند. عبدالرسول خان پسر عبذالحسين خان پسر حاج محمد حسين خان نوه صدراعظم اصفهاني، اولين مهندسي بود كه اطراف تهران را نقشه برداري كرد. اين شخص در زمان اميركبير مأمور مميزي بلوكات اطراف تهران شده بود و مسئوليت نقشه برداري روستاهاي ايران را به عهده گرفت

نقشه هاي ممالک محروسه دولت ايران

نقشه هايي از ورامين، شهريار، غاز و فشاپويه تهيه نمود. مقياس آنها هر سانتي متر معادل نيم فرسخ بود

در سال 1275 هجري قمري يك استاد اطريشي با كمك دو نفر از دانشجويان مدرسه دارالفنون به نامهاي ذوالفقار و محمدتقي خان، نقشه اي از تهران تهيه كردند با اصول علمي تهيه شده است. حاجي ميرزا غفارنجم الدوله از دانشجويان دارالفنون پس از فارغ التحصيل شدن درهمانجا شروع به تدريس كرد. و از وي نقشه اي به جا مانده كه در سال 1275 هجري قمري تهيه شده است. برادرزاده اش ميرزا محمود نجم الملك نقشه استاد اطريشي خود را كامل نمود. شاگردان اين شخص نيز هر كدام يك سمت تهران را نقشه برداري نمودند. وي نقشه تكميل شده را رد مقياس 1:40000 به چاپ رسانيد. بعد ميرزا فضل الله ياور، تمام آنها را در يك برگه ترسيم كرد بدين ترتيب تا دو فرسخي اطراف تهران نقشه برداري شد.

نويسنده :حسين بياري ،روح الله عرب عامري

ادامه دارد...


کشف نگهبانان جهنم درترکيه

باستان شناسان فعال در ترکيه موفق به کشف مجسمه‎هاي باستاني مشهور به نگهبانان جهنم در اسطوره‌هاي يوناني شدند.

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ بين‌الملل ـ دو مجسمه بي مانند از جنس سنگ مرمر که نماد هشدار در ورود به قلمرو مرگ است،دربرابر غار مرگ در شهر فريژين از استان هيراپوليس در نزديکي شهر پاموکاله کنوني در ترکيه کشف شد.اين غار، مشهور به دروازه "پلوتو "يا "پلتونيون" در يونان باستان و "پلوتونيوم" در زبان واسطوره‌هاي لاتيني به عنوان درگاه و دروازه‌اي به دنياي زير زمين در اسطوره و سنت‌هاي روايي يوناني – رومي بوده است. اين غار در ماه مارچ گذشته توسط يک تيم کاوش به رهبري "فرانسيسکو د-اندريا"استاد باستان شناسي کلاسيک در دانشگاه "سالنتو" کشف شده است.وي درهمين زمينه گفت:« مجسمه‌هاي باستاني کشف شده، نماد دو شخصيت اسطوره‌اي درروايات يوناني – رومي هستند . يکي از اين مجسمه‌ها درواقع ماري است که نماد روشني از دنياي زير زمين يا دنياياز مرگ است و ديگري نمادي از "سربروس "يا "کربروس "است که همان سگ نگهبان سه سر درقلمرو دوزخ در اسطوره‌هاي يوناني است.»به گفته وي اين مجسمه‌ها به ويژه مجسمه مار، به واقع بسيار ترسناک هستند و درجريان حفاري با هدف کشف غار پلوتونيوم بدست آمده‌اند.


منبر مسجدجامع يزد در چه شرايطي است؟

تنها منبر سنگي و قديمي مسجدجامع يزد در وضعيت نامناسبي قرار دارد. يک فعال حوزه‌ي ميراث فرهنگي در يزد در گفت‌وگو با (ايسنا)، با بيان اين مطلب، درباره‌ي وضعيت اين منبر توضيح داد: اين اثر تاريخي در گوشه‌ي يکي از شبستان‌هاي مسجدجامع يزد و در حالي که يک محافظ شيشه‌اي از سال‌هاي پيش، آن را از دسترس افراد خارج کرده، قرار دارد و اقدامي براي حفاظت از اين اثر تاريخي انجام نشده است. امير ترقي‌نژاد با اشاره به اين‌که هيئت امنا و اداره‌ي اوقاف و امور خيريه شهرستان يزد بايد توجه بيشتري به بناها و آثار تاريخي اين مسجد داشته باشند اظهار کرد: متأسفانه همين بي‌خيالي‌ها باعث شد که سه سال پيش، کتيبه‌ي تاريخي اين مسجد به سرقت برود. او با بيان اين‌که قيمت آن کتيبه بيش از سه‌ميليون دلار تخمين زده شده بود افزود: آن کتيبه اکنون توسط قاچاقچيان به خارج از کشور انتقال يافته است.


کشف مقبره تاريخي يک نوازنده در پرو

يک مقبره متعلق به نوازنده‌اي از تمدن اينکا در شهر تاريخي «سوسکو» پرو کشف شد. به گزارش (ايسنا)، در جريان کاوش‌هاي يک تيم بين‌المللي از باستان‌شناسان در شهر تاريخي «سوسکو» پرو، بقاياي مقبره يک نوازنده از تمدن اينکا به همراه صدها اثر تاريخي کشف شد. به گزارش هريتيج‌کي، اين مقبره به مردي تعلق دارد که در فاصله سال‌هاي 1450 تا 1500 ميلادي مي‌زيسته است. در کنار اسکلت وي که در زمان مرگ حدود 50 سال داشته، بقاياي يک ساز کشف شده که حدود پنج قرن قبل با استفاده از استخوان‌هاي يک لاما ساخته شده است. به همين دليل باستان‌شناسان به اين نتيجه رسيده‌اند که وي يک نوازنده بوده و با توجه به زيورآلات کشف شده در مقبره وي او را نوازنده يک حکمران اينکا مي‌دانند. شهر تاريخي "سوسکو" که در فهرست ميراث جهاني سازمان يونسکو نيز به ثبت رسيده يکي از آثار تاريخي منحصربه‌ فرد تمدن اينکا و يکي ازجاذبه‌هاي اصلي گردشگري پرو است که با گذشت سال‌ها از کشف آن، هم‌چنان محققان به‌دنبال کشف رازهاي آن هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي