جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2948- تاریخ : 1392/09/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 اخبـــــــــار 

تاريخچه نقشه برداري در ايران و جهان

قسمت دوم

اولين تئوري درباره شکل زمين ، توسط طالس(قرن ششم و هفتم قبل از ميلاد) ارائه گرديده است.آنااکسيماندر((شاگرد طالس)) و آريستاکر، جغرافيدان يوناني اولين کساني بودند که نقشه را به همراه تحقيقات جغرافيايي سطح زمين شناخته شده آنروز (در قرن ششم قبل از ميلاد) تهيه نمودند. و همچنين هيپارکوس کارهايي در اين مورد انجام داده است.هرودوت در قرن پنجم قبل از ميلاد پيرو آناکسيماندرو آريستاکر بود.

وي عربستان را جنوبيترين مملکت روي زمين مي دانست. نقشه جهان نماي هرودوت در قرن پنجم قبل از ميلاد ترسيم شده است. در 500 سال قبل از ميلاد هکاته نقشه آناکسيماندر را اصلاح نموده و شرحي درباره جهان نوشت. در قرن پنجم قبل از ميلاد، جغرافيدانان يوناني، دنيا را مستطيلي در نظر گرفتند که طول آن ازشرق به غرب دو برابر شمال به جنوب بود. در سال 350 قبل از ميلاد مسيح (ع) ارسطو کرويت زمين را از روي سايه زمين بر ماه به هنگام خسوف ابزار داشت. اراتستن اولين محاسبه علمي اندازه گيري محيط كره زمين را انجام داد. بدين طريق كه با استفاده از اندازي گيريها انجام شده توسط مصريان، فاصله قوسي از نصف النهار بين اسكندريه و شهر (سين) را محاسبه و سپس شعاع زمين را تعيين نمود. نقشه اراتستن داراي هفت مدار است.

نويسنده :حسين بياري ،روح الله عرب عامري

ادامه دارد...


مهلت ثبت نام در جشنواره فجر تا 29 آذرماه

هنرمندان 42 كشور در ششمين جشنواره تجسمي فجر ثبت نام كردندتاكنون هنرمندان 42 كشور در ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر ثبت نام كرده اند.

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر، جلسه شوراي دبيران ششمين جشنواره فجر در دبيرخانه جشنواره برگزار شد.

سيد عباس ميرهاشمي؛ دبير كل ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در اين جلسه گفت: بيش از 2200 هنرمند ثبت نام كرده اند كه به نظر مي رسد در روزهاي پاياني ثبت نام افزايش قابل توجه هنرمندان را شاهد باشيم.وي ادامه داد: تاكنون هنرمنداني از كشورمان و 42 كشور از جمله اتريش، ايالات متحده آمريكا، اسپانيا، استراليا، ‌برزيل، ايتاليا، تركيه، چين، جمهوري چك، روسيه، فرانسه، هلند، هند، و ... در جشنواره ثبت نام كرده اند. ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در رشته هاي نقاشي، با موضوع انسان معاصر، خوشنويسي در سه گرايش نستعليق، شكسته نستعليق و نسخ و ثلث با موضوع آزاد نگارگري در سه گرايش نقاشي ايراني با موضوع شعاير ايراني-اسلامي و تذهيب و گل ومرغ با موضوع آزاد، مجسمه سازي با موضوع راه بي انتها و سراميك هنري با موضوع آزاد در بخش ملي برگزار مي شود.بخش بين الملل ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي دررشته هاي كاريكاتور در دو گرايش كارتون با موضوع هنر و چهره با موضوع سياستمداران مطرح جهان، عكاسي در گرايش مستند با موضوع اميد و شادي هاي زندگي، پوستر با موضوع انرژي و تصوير سازي با موضوع خانواده برگزار مي شود.فيلم هاي مستند هنرهاي تجسمي بخش ديگر ششمين جشنواره تجسمي فجر است. هنرمندان براي شركت در بخش ملي و بين الملل ششمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي مي توانند تا 29 آذرماه سال جاري در سايت جشنواره به نشاني www.ivafestival.irثبت نام كنند و آثارشان را ارسال كنند.


نمايشگاهي از نقاشي‌هايي که با قهوه خلق شده‌اند

نمايشگاهي از نقاشي‌هاي آداک جمشيدزاده با قهوه در فرهنگسراي نياوران گشايش مي‌يابد. اين هنرمند درباره‌ي برپايي اين نمايشگاه به خبرنگار بخش تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: 85 اثر در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته خواهد شد که 45 تابلو با تکنيک قهوه روي بوم است. اين آثار طي ريختن قهوه روي بوم خلق شده‌اند و در کنار آن از نسکافه و همنشيني رنگ‌هايي چون فيروزه‌اي و طلايي استفاده شده است. او افزود: کار با تکنيک نقاشي با قهوه را از پنج سال پيش آغاز کردم. کار ما زمينه‌سازي روي بوم با مواد مختلف از جمله قهوه بود که نوع قرار گرفتن آن روي بوم توجه مرا جلب کرد و تصميم گرفتم کاري کنم که با استفاده از اين مواد تابلوهايي به وجود بيايند که داراي ارزش‌هاي هنري باشند. اين تابلوها علاوه بر ضدآب بودن در مقابل رطوبت مقاوم هستند و قهوه‌اي که رويشان ريخته شده پس از خشک شدن نمي‌ريزد. جمشيدزاده همچنين عنوان کرد: براي خلق يک تابلو، از قبل فکر و ايده‌اي ندارم و زماني که قهوه ريخته مي‌شود به آن شکل مي‌دهم. در واقع در کشيدن آثار نوعي برون‌ريزي عاطفي وجود دارد. قهوه را هر کسي مي‌تواند روي بوم بريزد و کار من شکل دادن و رنگ‌آميزي آن پس از قرار گرفتن روي بوم است. در ورک‌شاپ‌ها هم از بقيه مي‌خواستم که قهوه را هر طور که دوست دارند روي بوم بريزند. اين هنرمند درباره‌ي سبک آثار نيز گفت: سبک نقاشي‌ها به نوع ريختن قهوه روي بوم بستگي دارد. ممکن است در همان مرحله‌ي اول به نقطه‌اي برسد که زيبايي يک اثر آبستره را داشته باشد، ولي بيشتر کارها به سبک رئال – آبستره هستند و عناصري از واقعيت مانند انسان و اسب و حيوانات ديگر در آن‌ها ديده مي‌شود. آداک جمشيدزاده متولد 1359 در اردبيل است و تاکنون نمايشگاه‌هاي مختلفي در ايران، ترکيه و آلمان برگزار کرده است. او کارگاه‌هاي آموزشي مختلفي را در زمينه نقاشي با قهوه در موزه هنرهاي معاصر، نمايشگاه کتاب سال و اولين جنبش هنرمندان معاصر در وزارت کار داشته است. نمايشگاه نقاشي با قهوه جمشيدزاده در روز جمعه 22 آذر ماه ساعت 16 در گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران گشايش يافت و تا سي‌ام آذر ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان مي‌توانند همه روزه از ساعت 10 تا 19 و روزهاي تعطيل ساعت 14 تا 19 به گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران مراجعه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي