جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2941- تاریخ : 1392/09/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 خبر ادبي 

جايزه کتاب «واتراستونز» 2013 به رماني با نيم‌قرن قدمت رسيد!

رماني که در سال 1965 منتشر شد‌ و به فهرست پرفروش‌ترين کتاب‌هاي انگليس نيز راه يافت، جايزه کتاب سال «واترستونز» را از آن خود کرد.

به گزارش ايسنا، رمان «Stoner» نوشته‌ «جان ويليمامز» که در سال 1965 به نگارش درآمد و بيش از 50 سال در ميان پرفروش‌ترين‌هاي بازار کتاب اروپا ديده مي‌شود،‌ موفق‌ شد جايزه‌ کتاب سال «واتراستونز» را به خود اختصاص دهد.

اين کتاب با توجه به اينکه از شرايطي ناشناخته توانسته به موفقيت تجاري زيادي دست پيدا کرده، «لازاروس ادبيات» لقب گرفته است. علاوه‌بر اين طرفداران بسياري از جمله نويسندگان صاحب‌نامي چون «يان مک‌ايوان»،‌ «نيک هررنبي» و «جولين بازنر» را به دست آورده است.

رمان ويليامز پنج کتاب ديگر که به فهرست نامزدهاي نهايي «واترستونز» 2013 راه يافته بودند را پشت سر گذاشت که از آن جمله «سطوح زندگي» به قلم «جولين بارنز» و «ريش بزرگي که شيطان بود» رمان گرافيکي «استفن کالينز» بودند.

رمان سال 1965 ويليامز در زمان انتشار مورد تحسين «نيويورکر» قرار گرفت و به عنوان «رماني بي‌نقص» معرفي شد، اما تنها يک سال در چرخه‌ نشر باقي ماند و 2000 نسخه از آن به فروش رسيد.

کتابفروشان انگليسي اما از سال 2006 «لازاروس ادبيات» را دوباره زنده کردند و با فروش بالاي آن، اين اثر به فهرست پرفرو‌ش‌ترين‌ها راه پيدا کرد.

«Stoner» داستان استاد دانشگاهي را روايت مي‌کند که در ازدواج و کارش شکست مي‌خورد و هيچ يک از دوستان و خويشانش به فکر او نيستند.

نشريه «نيويورکر» اين رمان را «بزرگترين رماني که تاکنون درباره‌اش نشنيده‌ايد» خوانده است. ترجمه‌ي فرانسوي اين اثر نيز با استقبال بي‌نظيري همراه شده است.

جهان امروز به افسانه روي آورده است

نويسنده مجموعه «قصه امشب» معتقد است: همچنان قصه‌گويي، بهترين روش براي برقراري ارتباط با کودکان است و جهان امروز به افسانه‌ها روي آورده و توجهي ويژه به ادبيات شرق، چون هزارويک‌شب و داستان‌هاي مثنوي داشته است.

اسدالله شعباني، شاعر و نويسنده کودک و نوجوان، در گفتگو با مهر، قصه‌ها و افسانه‌ها را گونه‌اي از بازسازي واقعيت دانست و افزود: قصه‌ها و اسطوره‌ها، واقعيت را به انسان نمايانده و بهتر زيستن را به او آموزش مي‌دهند.

همچنين دامنه تخيل مخاطبان خود را گسترش داده و با بردن آنها به جهاني خيالي و ديگرگون، حقيقت را به آنان نشان مي‌دهند و ذهن و روحشان را تلطيف مي‌کنند و با زباني نمادين از نيازها و خواسته‌هاي دروني انسان‌ها سخن مي‌گويند و با آشکار کردن آرزوهاي پنهان آدميان، تخيل آنها را برمي‌انگيزند.

شعباني، دنياي کودکان امروز را با ديروز متفاوت دانست و افزود: اگرچه امروز، همه‌چيز تغيير کرده و کودکان، آنچنان که بايد و شايد‌ قصه را نمي‌شناسند و وسايل ديگري چون تلويزيون، ماهواره و بازي‌هاي نرم‌افزاري، جايگزين قصه و کتاب شده‌اند و ديگر کمتر مادري است که براي بچه‌هاي خود قصه بگويد، اما هنوز قصه‌گويي، بهترين روش براي برقراري ارتباط با کودکان و آموزش دادن به آنهاست و به اين خاطر است که جهان امروز به افسانه‌ها روي آورده و توجهي ويژه به ادبيات شرق، چون هزارويک‌شب و داستان‌هاي مثنوي داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون