جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2941- تاریخ : 1392/09/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 اما خبر 

 لباس ورزشي که جاي مربي عمل مي‌کند

دو دانشجوي کانادايي يک لباس ورزشي طراحي کرده اند که به کاربر خود مي گويد هنگام ورزش چقدر سخت کار کرده و به چه ميزان از انجام حرکات در طي تمرين سرباز زده است.به گزارش مهر، لباس کامل ورزشي که آتوس نام دارد مجهز به حسگرهاي کوچکي است که خروجي ماهيچه، ضربان قلب و تنفس را اندازه گيري مي کند.وقتي که کاربر با اين لباس حرکت مي کند، فعاليت الکتريکي وي روي پوستش اندازه گيري مي شود و به اطلاعات سودمند عملکرد تبديل مي شود.اين اطلاعات به صورت وايرلس به دستگاهي به اندازه يک کارت بانکي که هسته نام دارد منتقل شده و با اپليکيشن آتوس هماهنگ مي شود.اين اپليکيشن اطلاعات را جمع آوري مي کند و راهي براي درک انجام موثر تمرينهاي ورزشي به کاربر ارائه مي کند.

در عين حال فعاليت ضربان قلب ثبت مي شود تا کاربران براي وارد شدن به منطقه درست ضربان قلبي خود فعاليت ورزشي و تناسب اندام خود را اصلاح کنند.اين حسگرها همچنين به کاربران اين اطمينان را مي دهند تا بدانند چه در حين انجام فعاليتهاي کششي و يا استفاده از وزنه در وضعيت تعادل به سر مي برند يا خير.

دانانجا جيالات و کريستوفر ويب دانشجويان دانشگاه واترلو که از تمرينهاي ورزشي روزمره خود احساس کسالت مي کردند اين لباس ورزشي را ابداع کردند تا افرادي که نمي توانند يک مربي شخصي داشته باشند از ميزان عملکرد ماهيچه هاي خود مطلع باشند.

توليد برق از ترافيک!

يک مهندس مکزيکي سيستمي ابداع کرده‌ که قادر به توليد نيروي الکتريکي با استفاده از جريان وسايط نقليه و عابران پياده است. به گزارش (ايسنا)، ابزار جديد با ضبط نيروي خودروهاي در حال حرکت، قادر به توليد الکتريسيته کافي جهت نيرودهي به يک منزل مسکوني است.

هکتور ريکاردو ماکياس هرناندز، طراح اين سيستم مدعي است سامانه وي انرژي پايدار را با هزينه‌ پايين ارائه مي‌دهد، زيرا از بتون خيابان‌ها استفاده مي‌کند.

وي افزود که در سطح جهاني چنين پروژه‌اي به جز در انگلستان اجرا نشده، با اين تفاوت که در کف‌ خيابا‌هاي کشورهاي اروپايي پيزوالکتريک به کار مي‌رود که اين موضوع براي کشورهاي در حال توسعه بسيار هزينه‌بر است. فناوري ارائه‌شده داراي يک سطح شيب‌دار است که تا پنج سانتي‌متر بالاتر از سطح خيابان قرار مي‌گيرد.هنگام دريافت بازخورد خودروها، اين سطح بر روي مجموعه‌ ابزار واقع در قسمت پايين خود فشار اعمال مي‌کند.

اين ابزار حاوي هوايي هستند که با فشار خاص و از طريق شيلنگ خارج مي‌شود.اين عنصر به تانکي منتقل مي‌شود که در آنجا فشرده شده و به توربين توليدکننده الکتريسيته انتقال مي‌يابد.

گفته مي‌شود، انرژي الکتريسيته با جريان خودروها در يک نقطه خاص متناسب است، با اين حال، در مکان‌هايي با عبور تعداد خودروي کمتر، مي‌توان چندين سطح‌ شيب‌دار را براي افزايش بازخورد هر وسيله‌نقليه منفرد تعبيه کرد.گام‌هاي افراد بر اساس قوانين انرژي گرانشي، الکتريسيته توليد مي‌کنند و اين قانون مي‌تواند در مکان‌هايي مانند مترو به کار رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون