جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2932- تاریخ : 1392/09/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 نکوداشت 3 نويسنده کودک و نوجوان در کانون يزد 

 
از سه نويسنده و دست‌اندرکار امر کتاب و کتاب‌خواني در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان يزد تجليل شد.اسدالله شکرانه، حسين معلم و بابک صابري، نويسندگاني بودند که در اين روز از آن‌ها تقدير به عمل آمد. معاون فرهنگي کانون استان در اين مراسم از مهدي آذريزدي به‌عنوان سلسله‌جنبان ادبيات کودک و نوجوان ياد کرد و افزود: هر جا که جلسه‌اي با موضوع کتاب و کتاب‌خواني در حوزه کودک و نوجوان برگزار شود، وام‌دار صداقت و سادگي فرزانه‌اي است که خود را در کتاب ريخت تا بچه‌هاي خوبي به جامعه و به نسل‌هاي ديروز، امروز و فردا هديه بدهد.

محمدرضا آخوندي ادامه داد: موضوع کتاب و کتاب‌خواني از شاخص‌هاي توسعه پايدار محسوب مي‌‌شود، هيچ توسعه‌ي پايداري بدون توجه به نهاد کودکي پايدار نخواهد بود. وي آيين تجليل از سه نويسنده‌ي حوزه‌ي کودک و نوجوان در هفته‌ي کتاب را فرصتي دانست تا در اين مراسم يک پرسش اساسي مورد بررسي قرار گيرد که چگونه مي‌توان نياز کتاب‌خواني را اول به‌عنوان يک نياز و بعد به‌عنوان يک عادت و بعد به‌عنوان يک فرهنگ تبديل کرد؟

آخوندي با تاکيد بر اين‌که بايد چالش‌ها و آسيب‌هاي پيش روي کتاب‌خواني کودک و نوجوان مورد بررسي قرار گيرد تصريح کرد: علي‌رغم تلاش‌هايي که در حوزه‌ي کتاب‌ و کتاب‌خواني مشاهده مي‌شود بازهم نتيجه‌ي قابل توجه‌اي از آن برداشت نمي‌شود و با توجه به کسب رتبه‌هاي برتر کنکور توسط دانش‌آموزان يزدي، چرا هم‌چنان يزد از استان‌هايي است که سرانه‌ي مطالعه آزاد آن پايين است.

در ادامه، فايل تصويري زندگي‌نامه دکتر بابک صابري از نويسندگان و ناشران حوزه کودک و نوجوان در استان يزد پخش شد و وي به ارائه‌ي سخنراني در خصوص نقش مذهب در ترويج کتاب‌خواني پرداخت.

دکتر صابري در بخشي از سخنان خود اظهار داشت: چهل سال پيش، يکي از پايگاه‌هاي کتاب‌خواني کودکان، کتاب‌خانه‌هاي مساجد بود. آن زمان آن طور برنامه‌ريزي شده بود که مکان‌هاي مذهبي و بازار بايد در خدمت کتاب قرار مي‌گرفت. پس اين نگاه به مبحث کتاب در يک پايگاه مذهبي وجود داشت.

حسين معلم نيز از نويسندگان يزدي در حوزه طنز کودک و نوجوان نيز بعد از پخش فايل تصويري زندگي‌نامه‌اش به ارايه سخنراني خود با موضوع نقش طنز در مطالعه، تحليل و تعميق يادگيري پرداخت.

معلم در بخشي از سخنانش گفت: طنز کودک و نوجوان نمي‌تواند از جنس طنزهاي فاخر، متين و پيچيده باشد، زيرا طنزهاي فاخر، متين و پيچيده در برگيرنده‌ي واژه‌ها، اصطلاحات و آرايه‌هاي ادبي‌ست که کودک و نوجوان به دليل پايين بودن سن و برخوردارنبودن از تحصيلات و دانش کافي و نيز اندک‌بودن گنجينه‌ي لغات ذهني از آن‌ها بي‌اطّلاع و در نتيجه از درک معنا و مفهوم آن نيز عاجز است. وي تصريح کرد: بنابراين بديهي است که طنز کودک و نوجوان از جنس طنزهاي ساده و به‌روز شده باشد، يا در مواردي به لطيفه، فکاهه و حتّي هزل و لودگي نزديک شود. با اين همه در متون ادب فارسي کم نيست طنزهايي که به معني واقعي کلمه طنز است و در حدّ درک و فهم کودک و نوجوان است. طنزهايي که اگر کودک و نوجوان آن را مطالعه کند، نه فقط خودش برخوردار از انگيزه‌ي کافي براي ادامه‌ي راه (مطالعه) مي‌شود، که اطرافيان خود را نيز براي مطالعه‌ي آن چه خوانده و از آن لذّت برده است، ترغيب مي‌کند.

اما سومين کتاب‌انديشي که از وي سخن گفته شد، اسدالله شکرانه مدير اسبق کانون استان يزد و مدير پروژه‌ي سيمرغ قصه‌هاي ايراني بود که بعد از پخش فايل تصويري زندگي‌‌نامه‌اش در خصوص نقش قصه‌هاي عاميانه در رشد مطالعه کودکان و نوجوانان سخن گفت.

شکرانه در بخشي از سخنان خود گريزي به ديروز زد و به ميزان بيشتر مطالعه‌ به معناي شنيداري در نسل‌‌هاي گذشته اشاره کرد و گفت: در گذشته ادبيات عامه در کنار کار و زندگي نبود بلکه در ادامه کار و زندگي بود. مثلا با دست به‌عنوان يک ابزار طبيعي بازي‌هايي چون لي‌لي‌حوضک ساخته مي‌شد که باعث ارتباط پهلو به پهلوي والدين و فرزندان مي‌شد. اين بازي با دست و ارتباط پهلو به پهلو احساس انديشه را در کودک ايجاد مي‌کرد. بنابراين مطالعه‌ي امروز نيز بايد در ادامه زندگي باشد تا نقش و ساز و کار داشته باشد.

در ادامه اين مراسم هم‌زمان با بيست و يکمين هفته کتاب جمهوري اسلامي از اعضا و مربيان کانون که در حوزه‌ي کتاب و کتاب‌خواني برگزيده شده بودند تقدير به‌عمل آمد. منتخبان همايش توسعه‌ي کتاب‌خواني، مرتضي فرنام مربي‌مسوول کتاب‌خانه‌‌‌ي سيار روستايي تفت و مهريز، رضوان مهرعلي مربي مسوول مرکز فرهنگي هنري شهرستان مهريز، فاطمه زارع بيدکي عضو مرکز فرهنگي هنري مهريز و امير اعتمادالعما عضو مرکز فرهنگي هنري شماره‌ي يک يزد مورد تجليل قرار گرفتند.

از گزارمان‌نويس برتر کشوري رضوان مهرعلي نيز تقدير شد. در بخش تقدير از طرح‌ها و شيوه‌هاي کتاب‌خواني سال 1390 نيز از عاليه قوامي، سيدحسين ميرقاسمي و مريم امراللهي تقدير به‌عمل آمد. برگزيدگان مسابقه‌ي نگران پروانه‌ها نيز از تقديرشدگان اين برنامه بودند.

در اين مراسم هم‌چنين از مربيان کانوني که در توليد کتاب نقش داشتند از جمله سيدحسين ميرقاسمي، مژگان جنتي مقدم، فاطمه احمدزاده، فرزانه سعادتمند، عاليه سلطاني، سمانه خبيري، نجمه منصوري، نغمه شکرانه، نجمه احمدزاده به عنوان مؤلف نيز تقدير و تشکر شد.

در اين برنامه همچنين مژگان ملک‌ثابت عضو ارشد مرکز شماره‌ي يک يزد به‌عنوان عضو طلايي کانون، نشان طلايي دريافت کرد. وي که در کارنامه‌ي کانوني خود موفقيت در جشنواره‌هاي فرهنگي پژوهشي، مسابقات ادبي اعم از شعر، ميهمان خدا، نيايش، دل‌نوشته به امام زمان و مسابقات سراسري ادبي آفرينش کانون در چند دوره و مسابقات فرهنگي‌هنري در زمينه‌هاي تئاتر، نمايش عروسکي، نقاشي، تصويرسازي، فيلم‌سازي، سرود، پوسترسازي و مسابقات پرسش مهر رياست جمهوري در سال‌هاي 85 و 86 را دارد در حضور حاضران اين مراسم مورد تجليل و تقدير قرار گرفت.

اجراي موسيقي زورخانه‌اي توسط هنرمند نوجوان جواد ضيائي نيز فضايي متفاوت را براي حاضران تداعي کرد. گفتني است در اين مراسم علاوه بر معاونان، کارشناسان، مربيان و جمعي از اعضاي کانون استان يزد، دکتر رحيمي‌نسب مديرکل سازمان بهزيستي، بهادرزاده معاون آموزش و پرورش و مهندس سفيد، شعشعي، اوليا، مسرت و صفاريان، فعالان فرهنگي استان نيز حضور داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون