جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2928- تاریخ : 1392/08/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 پل قديم دزفول نماد گردشگري استان خوزستان 

 دزفول- ايرنا- پل باستاني (پل قديم )مهمترين و ممتاز ترين اثر تاريخي دزفول است که بناي آن به دستور شاپور اول ساساني بعد از غلبه بر سپاه روم ساخته شد.به گزارش ايرنا پل قديم دزفول به عنوان يک راه ارتباطي بين جندي شاپور و سرزمين بين النهرين در سال 263 ميلادي حدود يک هزار و750 سال پيش به دستور شاپور اول ساساني بعد از غلبه ايران بر سپاه روم و به اسارت گرفتن والريانوس امپراطور روم به کمک چندين هزار اسير رومي بر روي رودخانه دز احداث شد.

اين پل دو منطقه شرق و غربي دزفول را به هم وصل مي کند و ساختمان کنوني آن در دوران صفويه بنا شده است.

بناي پاي پل از سنگ هاي بزرگ ماسه اي اطراف شوشتر ساخته شده که با بست هاي فلزي به هم متصل شده اند، ملات به کار رفته در پل ساروج است.

پل باستاني دزفول براي نخستين بار در قرن چهارم هجري و دوره ديلميان مرمت شد و در دوره صفويه و قاجار عرض پل براي توسعه رفت و آمد ها عريض تر شد و مورد مرمت قرار گرفت.

به دليل اهميت اين سازه ارزشمند و تاريخي در 15 فروردين ماه سال 1310 پل دزفول به شماره 84 در رديف آثار ملي ايران به ثبت رسيد و به دليل ارزش ملي ، تصوير اين پل در دوره پهلوي اول بر روي پول ملي چاپ شد که نمونه آن در حال حاضر در موزه بانک ملي ايران نگهداري مي شود.

نقش مهم ارتباطي اين پل موجب شد در سال 1316 به شکل فعلي آن مرمت و احيا شود.

يک فعال ميراث فرهنگي در خصوص پل قديم دزفول مي گويد: در تابستان سال 1390 شهرداري دزفول براي حفظ اين اثر گران بها کاربري پل را از حالت سواره رو به پل عابر پياده و گردشگري تبديل کرد تا اين پل براي هميشه به عنوان اثري گرانقدر جزو ميراث جهانيان حفظ و ثبت گردد.

محمد آذرکيش افزود:با وجود گذشته پر افتخار پل تاريخي دزفول و سابقه مهم تاريخي و برند جهاني آن به عنوان قديمي ترين پل استوار جهان وبا وجود اينکه اين پل باستاني روايتگر قرنها عظمت ،شکوه ،اقتدار ودانش ايرانيان است متاسفانه تاکنون در حدي که شايسته است اين پل در سطح کشور و جهان معرفي نشده است. وي گفت:پل تاريخي دزفول اين ظرفيت را دارد تا به عنوان يکي از مهم ترين نمادهاي ملي در کنار ساير آثار ارزشمند ايراني طرح شود تا هر ايراني به داشتن چنين گذشته پر افتخاري بر خود ببالد.

آذرکيش افزود:مرمت، بهسازي، نورپردازي، تهيه فيلم هاي مستند، حمايت از ساخت ماکت آن، نصب تابلوهاي گردشگري در مسير جاده دزفول – تهران، نام گذاري روزي به نام اين پل ارزشمند، اطلاع رساني جامع، قرارگيري در مسير گردشگري جنوب کشور و اطلاع رساني مي تواند اين اثر ارزشمند را به جايگاه واقعي خود برساند.

اين فعال ميراث فرهنگي اين اثر ارزشمند را ميراثي گرانبها براي کشور دانست و با اشاره به فعاليت هاي شهرداري دزفول براي مرمت پل قديم گفت : محوطه سازي، تبديل کاربري پل از ماشين رو به پياده رو و گردشگري، ايجاد رمپ هاي پل ، احداث ميدان ورودي پل، احداث پارکينگ اطراف آن و پارک هاي ساحلي از جمله فعاليت هاي شهرداري دزفول بوده که تا حدودي در بهبود وضعيت پل موثر بود.

وي اظهار داشت:با توجه به جايگاه ملي و جهاني پل قديم دزفول ، اين پل نيازمند نگاه و توجهي ملي از سوي سازمان ميراث فرهنگي کشور است تا از ظرفيت هاي گرانقدر اين اثر مهم ، به نحو شايسته اي استفاده شود.

وي افزود:قرارگيري اين پل باستاني بر روي رود دز، همجواري با بافت تاريخي دزفول، مجاورت با امام زاده هايي چون بقعه علي مالک و همجواري با مزار سربازان گمنام امام زمان (عج) در مسجد کجبافان، مجموعه منحصر به فرد فرهنگي و گردشگري را با هويت اسلامي و ايراني در جنوب شهر دزفول شکل داده که در کمتر شهري نظير آن يافت مي شود. اين فعال ميراث فرهنگي افزود:با وجود اين ويژگي ها متاسفانه نام و نشاني از اين اثر با ارزش در سايت رسمي ميراث فرهنگي کشور و صدا و سيما ديده نمي شود و جاي خالي حمايت از آن در سطح ملي بسيار محسوس است. رييس اداره ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري شهرستان دزفول نيز گفت: ساماندهي و مرمت پل باستاني دزفول از سال هاي گذشته آغاز شده و به منظور حفظ اين اثر ارزشمند تاريخي اين پل از سال گذشته بر روي خودروها بسته شد.

غلامعلي باغبان کوچک افزود:حريم اطراف پل باستاني دزفول ساماندهي و ايمن سازي شده و حدود نيمي از کف سازي پل نيز انجام شده است.

رييس اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري دزفول اظهار داشت:در سال جاري يک ميليارد و500 ميليون ريال براي مرمت پل باستاني دزفول در نظر گرفته شده که با تأمين اين اعتبار مرمت عرشه اين پل باستاني تا پايان سال انجام مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون