جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2906- تاریخ : 1392/08/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 كاغذ اخبـار 

تكنيك يادگيري يك بار براي هميشه

قسمت اول


چكيده: اين روش كه يكي از قويترين روش‌هاي يادگيري است در سال 1996 توسط فردي به نام رابينسون ابداع شد.در اين روش سعي بر اين است تا با ايجاد زمينه اي در ذهن قبل از مطالعه، روند يادگيري فعال تر و آسان تر گردد.(SQ3R)مخفف اين كلمات است:پيش خواني (Survey)، سؤال سازي (Question)، خواندن (Read)، بازگويي و تعريف (Recite)و مرور (Review).

در ادامه به مراحل مختلف اين روش اشاره مي كنيم:

پيش خواني:

درسي را كه مي خواهيد بخوانيد، ابتدا پيش خواني كنيد.سعي كنيد براي پيش خواني از روش زير استفاده نماييد:

-نگاهي سريع و گذرا به متن بياندازيد.

-نكات مهم و كليدي را بيابيد.

-سؤالات و تمرين‌هاي آخر درس را مرور كنيد.

-پاراگراف اول و آخر و خلاصه درس را به شيوه اي گذرا بخوانيد.

سؤال سازي:

در ذهن خود سؤالاتي راجع به موضوع درس بسازيد.براي اين كار مي توانيد:

-عناوين و تيترها را بصورت سؤال درآوريد.

-از خود بپرسيد:راجع به اين موضوع چه مي دانم؟، معلم راجع به اين موضوع چه چيزهايي مي گفت؟ و سؤالاتي از اين قبيل.

منبع:سايت خانواده آكا-مهارت و يادگيري مطالعه و تند خواني و فهم سريع دروس


مدير کل آموزش و پرورش شهر تهران :

تحصيل دانش‌آموزان مناطق محروم، در مدارس شبانه‌روزي

مدير کل آموزش و پرورش شهر تهران گفت:در تهران مدرسه شبانه‌روزي نداريم بلکه در مناطق محروم که دانش‌آموزان امکان تردد از منزل تا مدرسه را ندارند، اين مدارس ساخته مي‌شود.

علي يزديخواه درگفت‌و گو با پانا پيرامون بحث مدارس شبانه‌روزي، گفت:در تهران مدرسه شبانه‌روزي نداريم بلکه در مناطق محروم که دانش‌آموزان امکان تردد از منزل تا مدرسه را ندارند، اين مدارس ساخته مي‌شود.

وي افزود:در اين مناطق مسيري داير مي‌شود و دانش‌آموزان از نقاط دورافتاده براي تحصيل به اين مراکز شبانه‌روزي مي‌آيند و شب را در خوابگاه‌هاي ساخته شده، مي‌گذرانند.

مدير کل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اينکه برنامه چارت تشکيلاتي براي اين دانش‌آموزان ارائه شده است، ادامه داد:در اينگونه مدارس براي دانش‌آموزان موضوعات آموزشي و تربيتي نيز مطرح مي‌شود.

يزديخواه تصريح کرد:در اين مدارس شبانه‌روزي 5شنبه‌ها و جمعه‌ها اين امکان است که دانش‌آموزان به منزل بازگردند.در سال‌هاي پيشين در قالب کمک‌هزينه غذايي و دادن مواد غذايي مناسب با قيمت‌هاي ويژه از طريق مراکز تهيه و توليد مربوطه، اين مدارس تحت پوشش بودند.


ساخت هشدار دهنده ويژه ناشنوايان توسط دانش آموز گناوه اي

دانش آموز گناوه اي ، موفق به ساخت هشدار دهنده ويژه ناشنوايان شد .

به گزارش پانا، فاطمه رستمي دانش آموز مدرسه زهره در مورد طرح اين ايده گفت :هنگامي كه صبح ها مي خواهم به مدرسه بروم با صداي زنگ ساعت از خواب بيدار مي شوم ولي چند وقت پيش بطور اتفاقي به اين فكر افتادم كه افراد ناشنوا چگونه مي توانند به موقع از خواب بيدار شوند اگر نتوانند صداي هشدار را بشنوند و اين بود كه به فكر درست كردن دستگاهي براي هشدار به ناشنوايان افتادم . شايان ذكر است ؛ فاطمه رستمي دانش آموز گناوه اي ، در جشنواره جابربن حيان موفق به كسب مقام چهارم اين دوره از مسابقات شد.


زنگ تربيت بدني دانش آموزان تهراني در سالن‌هاي سرپوشيده برگزار مي‌شود

معاون تربيت بدني و سلامت اداره آموزش و پرورش شهر تهران گفت:به معلمان ورزش اعلام کرديم زنگ ورزش را در سالن‌هاي سرپوشيده يا به صورت تئوري در کلاس درس برگزار کنند.

داوودمحمد مرادي در گفت‌وگو با تسنيم، در رابطه با تعطيلي زنگ ورزش مدارس به دليل آلودگي هوا اظهار داشت:در جلسه‌اي که با محيط زيست شهر تهران داشتيم درخواست آنها را براي تعطيلي زنگ ورزش مدارس شنيديم که در اين رابطه به کارشناسان خود در مدارس اعلام کرده‌ايم که زنگ ورزش را با احتياط برگزار کند.

وي افزود:در جلسه با کارشناسان ورزش مدارس اعلام کرديم تا ورزش دانش‌آموزان تا زماني که وضعيت هوا از حالت آلودگي خارج شود در اماکن سرپوشيده برگزار شود.

معاون تربيت بدني و سلامت اداره آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد:معلمان ورزش در اين روزها اگر نتوانستند به سالن‌هاي سرپوشيده دست پيدا کنند زنگ ورزش را به صورت عملي برگزار نکنند بلکه آن را به صورت تئوري در کلاس‌هاي درس برگزار کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون