جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2905- تاریخ : 1392/07/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 بررسي شيوه مشارکت کانون در دوازدهمين جشنواره‌هاي رضوي
 معاون وزير ارشاد: موفقيت جشنواره امام رضا در گرو توجه به کودکان است 

در حالي که شيوه مشارکت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در دوازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) در جلسات کارشناسي مورد بررسي قرار گرفته است معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد که توجه بيشتر به کودکان و نوجوانان موفقيت اين رويداد را تضمين مي‌کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌ الملل کانون، علي اصغر کار انديش مروستي معاون توسعه مديريت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گردهم‌آيي کميته برنامه‌ريزي دوازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) با بيان اين مطلب بر فرهنگ‌سازي در ميان کودکان و نوجوانان با هدف ترويج فرهنگ رضوي تاکيد کرد و يادآور شد اين مهم مي‌تواند از طريق کانون و وزارت آموزش و پرورش صورت بگيرد و اين سازمان‌ها بايد تلاش کنند فرهنگ مطالعه را در جامعه ترويج کنند.

وي با بيان اين که مطالعه، امروزه تنها به کتاب محدود نمي‌شود و رسانه‌هاي مکتوب و مجازي نيز مي‌توانند به ترويج اين امر کمک کنند، خاطر نشان کرد که اگر بتوانيم عشق به مطالعه را با شيوه‌هاي دلنشين در ميان کودکان ايجاد کنيم بدون ترديد به نتيجه مطلوبي خواهيم رسيد.

کارانديش همچنين يادآور شد که جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) بايد براي تمامي اقشار جامعه به ويژه جوانان و نخبگان نيز برنامه‌هايي را اجرا کند.

ادامه برگزاري جشنواره‌هاي رضوي در کانون

شيوه‌ي مشارکت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در دوازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) در حال کارشناسي است و نتيجه‌ي آن به شوراي سياست‌گذاري اين جشنواره ارايه خواهد شد.

در نشست جمع‌بندي و ارايه گزارش آسيب‌شناسي‌ کميته کودک و نوجوان جشنواره که با حضور مديرعامل و مسوولان کميته و دبيران 16 جشنواره موضوعي رضوي در مشهد مقدس برگزار شد، پيش‌نويس طرح جديد معاونت فرهنگي کانون براي اجراي فعاليت‌هاي رضوي در مراکز کانون مورد بحث و بررسي قرار گرفت و در نهايت حاضران تصميم گرفتند جشنواره‌ها به روال سال قبل در استان‌هاي ميزبان برگزار شود.

در عين حال نحوه اجراي اين فعاليت‌ها در مراکز کانون از مواردي است که به زودي در کميته کودک و نوجوان جشنواره پيرامون آن تصميم‌گيري خواهد شد.

در همين زمينه محمد باقر آدوسي به عنوان دبير اين کميته گزارشي از فعاليت‌هاي آن به گردهم‌آيي کميته برنامه‌ريزي جشنواره ارايه کرد.

معاون فرهنگي کانون تصريح کرد که جشنواره بايد گستره‌ي وسيع‌تري را پوشش دهد و ما به دنبال اين هستيم که شهرها و روستاهاي ايران نيز در اين جشنواره مشارکت کنند.

وي فرهنگ رضوي را منبع عظيمي دانست که نياز به پالايش و آماده سازي براي اقشار مختلف جامعه دارد و به ويژه بايد از اين منبع، خوراک مناسبي براي کودکان و نوجوانان فراهم کرد.

آدوسي ادامه داد: تجربه‌ي 11 سال برگزاري جشنواره امام رضا(عليه‌السلام) بايد باعث شود تا دست‌اندرکاران از شيوه‌ها و تکنيک‌هاي جديدتري براي فرهنگ‌سازي استفاده کنند.

معاون فرهنگي کانون يادآور شد که تغيير رفتار از راه ترويج فرهنگ رضوي، هدف اصلي ما از ورود به روند برگزاري جشنواره امام رضا(عليه‌السلام) است ولي بايد توجه کنيم که اين تغيير با تبليغات و سرو صدا ايجاد نمي‌شود به نظر بايد ارزيابي دقيق‌تري از دست‌آوردهاي جشنواره داشته باشيم.

وي پاسخ دقيق به اين سوال که آيا ترويج فرهنگ رضوي تنها از طريق برگزاري جشنواره ممکن است؟ را بسيار با اهميت دانست و اضافه کرد: فکر مي‌کنم کارهاي عميق‌تري بايد صورت بگيرد چرا که جشنواره به معني رقابت و داوري و برگزيده شدن است اما آيا اين روش براي ترويج اين امر در ميان روستاييان هم جواب مي‌دهد؟

آدوسي همچنين حرکت به سمت هرچه بيشتر مردمي کردن جشنواره را ضروري دانست و گفت: دولتي شدن همه‌ي فعاليت‌ها مي‌تواند به عنوان يکي از آسيب‌ها در برگزاري جشنواره تلقي شود در اين راه بايد مخاطبان خود را شناسايي کنيم و براي هريک از آن‌ها شيوه‌ها و روش‌هاي خاص آنان را مد نظر قرار دهيم.

دبير کميته کودک و نوجوان جشنواره امام رضا(عليه‌السلام) در عين حال تاکيد کرد که در مورد بچه‌ها بايد از شيوه‌هاي تجربه‌هاي ديني و ايجاد حس و رغبت بهره گرفت و در اين راه آموزش و پرورش نيز مي‌تواند بسترها را براي فعاليت کانون فراهم کند.

در ادامه اين گردهم‌آيي، مديرعامل کانون نيز گفت که کانون در حوزه توليدات رضوي نيز فعاليت‌هاي زيادي انجام داده که ايجاد شوراي سياست‌گذاري توليدات از جمله‌‌ي اين فعاليت‌ها است.

سيد صادق رضايي توليد اولين فيلم نيمه بلند سينمايي و آغاز ساخت دو فيلم «زائر» و «به سوي او» را از ديگر فعاليت‌هاي رضوي کانون در بخش توليد عنوان کرد.

رييس کميته کودک و نوجوان جشنواره امام رضا(عليه‌السلام) در گردهم‌آيي کميته برنامه‌ريزي جشنواره وقتي از او خواسته شد که گزارشي از فعاليت‌هاي 16 جشنواره تحت مديريتش ارايه کند تنها به خواندن يک قطعه‌ي ادبي ميني‌مال از يک کودک تهراني اکتفا کرد که: «اگر امام رضا به ايران نمي‌آمد نسل آهوها منقرض مي‌شد.»

گردهم‌آيي دو روزه کميته برنامه‌ريزي جشنواره طي روزهاي 28 و 29 مهر 1392 در مشهد برگزار شد.

در اين گردهم‌آيي دست‌اندرکاران برگزاري جشنواره‌هاي کانون، از سوي مديرعامل بنياد بين‌المللي فرهنگي، هنري امام رضا(عليه‌السلام) و مديرعامل کانون با اهداي لوح‌هاي سپاس و هديه مورد تقدير گرفتند.

آثار هنري کودکان شبيه‌ به معجزه است

مديرعامل بنياد بين‌المللي فرهنگي‌هنري امام رضا(عليه‌السلام) برخي آثار خلق شده توسط کودکان و نوجوانان را در جشنواره بين‌المللي امام رضا - بيش از آن‌که اثري هنري باشد - شبيه يک معجزه دانست.

سيد جواد جعفري در مراسم تجليل از دبيران و مسولان برگزاري جشنواره‌‌هاي 16 گانه کارگروه کودک و نوجوان رضوي با بيان اين مطلب گفت: در برنامه‌ها و فعاليت‌هاي کانون‌ صحنه‌ها و آثاري خلق شد که قابل توصيف نيست و مصداق بارز آن را در مصاحبه با برخي ميهمانان خارجي و يا در جشنواره کتاب‌سازي استان سيستان و بلوچستان به روشني مي‌توان مشاهده کرد. وي در ادامه با اشاره به روايتي از امام صادق در تاکيد ايشان بر توجه به نوجوانان در ترويج مکتب ائمه(عليهم‌السلام) افزود: اين امر مهم امروز توسط کانوني‌ها در کشور در حال شکل‌گيري است.

جعفري مشارکت بيش از 100 دستگاه‌ در برگزاري جشنواره و فرهنگ‌سازي را دو دست‌آورد مهم اين رويداد فرهنگي برشمرد و گفت: اين فعاليت‌ها يک جريان مستمر به‌وجود آورد که دامنه‌ي آن از شلمچه تا مرو را تحت پوشش قرار داده و مشارکت مردم در اين برنامه‌ها نيز افزايش چشمگيري داشته است.

رونمايي از دو عنوان کتاب رضوي کانون با حضور معاون وزير ارشاد

طي آييني در مشهد از دو کتاب «آثار برگزيده جشنواره‌هاي نمايش‌نامه‌خواني» و «شعر کودک و نوجوان رضوي» رونمايي و يک جلد از آن‌ها به معاون توسعه مديريت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اهدا شد.کتاب مجموعه آثار دومين جشنواره نمايش‌نامه‌خواني رضوي با توجه به کمبود منابع مکتوب در اين حوزه به همت کانون استان خراسان رضوي به چاپ رسيد.

اين کتاب حاوي 8 نمايش‌نامه برگزيده و 8 مقاله با موضوع نمايش‌نامه‌خواني و ادبيات نمايشي ديني است که در دومين جشنواره نمايش‌نامه‌خواني رضوي مشهد به عنوان برگزيده انتخاب شده است.

هم چنين کتاب آثار اولين جشنواره شعر کودک ونوجوان رضوي با عنوان کبوترانه علاوه بر چاپ 12 اثر برگزيده جشنواره، 59 اثر برتر به انتخاب هيات داوران جشنواره از ميان هزار و 541 اثر رسيده به دبيرخانه جشنواره شعر کودک و نوجوان رضوي توسط کانون استان کرمان منتشر شده است.

مراسم رونمايي از کتاب‌هاي به چاپ رسيده از آثار جشنواره‌هاي موضوعي امام‌رضا (عليه‌السلام) در حاشيه گردهم‌آيي کميته‌ي برنامه‌ريزي دوازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) با حضور معاون توسعه مديريت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مديرعامل بنياد بين‌المللي فرهنگي‌هنري امام‌رضا(عليه‌السلام)، مديرعامل کانون و دبيران اجرايي جشنواره‌هاي موضوعي از سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون