جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2894- تاریخ : 1392/07/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 هنرمندان از هفته‌ي ملي کودک مي‌گويند 

هفته‌ي ملي کودک از امروز در سراسر ايران آغاز مي‌شود. هفته‌اي که امسال با حضور بيش از هفده سازمان و وزارت‌خانه به همت کانون پرورش فکري از 15 مهرماه به مدت يک هفته برگزار مي‌شود.

ايده وزارت ورزش، جوانان و کودکان را بايد دنبال کرد

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به‌دليل سابقه درخشان در آموزش و سرگرمي اين قشر مي‌تواند در صورت حمايت ساير دستگاه‌ها به‌عنوان يکي از نهادهاي متولي، بخش مهمي از نيازهاي اين قشر را برطرف کند.

ابراهيم فروزش فيلم‌ساز حوزه کودک و نوجوان با استقبال از همکاري همه دستگاه‌هاي متولي در برگزاري هفته ملي کودک گفت: کودکان و نوجوانان به حمايت متمرکز، پي‌گير و چند جانبه نياز دارند.

اين توليد کننده آثار کودک و نوجوان به فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در بخش اوقات فراغت اشاره کرد و گفت: کودکان و نوجوانان اوقات فراغت زيادي را در ايام تعطيل دارند که بايد براي آن‌ها برنامه‌ريزي‌هاي مدون داشته باشند و کانون توانسته است اين اوقات را با کتاب‌خواني و در کنار آن ارايه فعاليت‌هايي جذاب، آموزشي و سرگرم‌کننده در اين ايام براي کودکان تدارک ببيند. کانون به اين فکر مي‌کند که کتاب‌خانه فقط صرف کتاب خواندن نباشد و در کنارش چه کارهايي مي‌توانند براي بچه‌ها انجام دهند.

وي از ايده تشکيل يک وزارت‌خانه در گذشته براي پوشش حمايتي از کودکان نام برد و افزود: نزديک به 4 دهه از اين ايده مي‌گذرد، اين وزارت‌خانه بنا بود علاوه بر امور ورزش و جوانان، کودکان را نيز مورد پوشش قرار دهد.

فروزش ادامه داد: بحث‌ها و ايده‌هايي مانند تشکيل فراکسيون کودک و نوجوان مي‌تواند گام‌هايي به سوي حفظ حقوق کودکان و نوجوانان باشد، با اين شرط که کودکان را جدي‌تر بگيريم و عملکرد اين نهاد‌ها ارزيابي شود و در حد شعار باقي نماند.

وي تاکيد کرد: آن‌طورکه بايد، هسته مرکزي و تمرکزي براي پوشش و حمايت کودکان و نوجوانان وجود ندارد، نه در برنامه‌هاي کوتاه‌مدت و نه در برنامه‌هاي بلندمدت. بنابراين نمي‌توان انتظار داشت برنامه‌اي مدون که کاملا درخدمت کودکان و نوجوانان باشد و بتوان آن را نهادينه کرد‌، داشته باشيم.

فروزش با بيان اين‌که، جامعه کودک ايراني از نظررشد جمعيتي به عنوان اولين و مهم‌ترين بخش در کشور به برنامه‌ريزي کلان و کاربردي نياز دارد، افزود: اين مسئله که وظايف فراکسيون کودک در مجلس چيست و چه برنامه‌اي دارد و آيا برنامه‌هاي کودکان را به طور اهم و اعم مورد توجه قرار خواهد، قابل تامل است.

فروزش گفت : اين فراکسيون بايد از افراد متبحر و زبده در حوزه کودک و نوجوان بهره ببرد، متخصصاني که سال‌هاست در زمينه کودک و نوجوان کار مي‌کنند و شناخت کافي از اين حوزه دارند مي‌توانند بهترين مشاوران براي اين فراکسيون باشند.

اين فيلم‌نامه‌نويس توجه به جنبه‌هاي مختلف نيازهاي کودکان و نوجوانان را در برنامه‌ريزي براي اين قشر لازم و ضروري دانست و افزود: اين قشر هم مانند اجتماع بزرگ‌سالان، جامعه‌اي را تشکيل مي‌دهند که نيازهاي مختلف دارند.

فروزش ادامه داد: برنامه‌ريزي براي کودکان و نوجوانان بايد مبناي مسايل آموزشي، اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي‌هنري باشد و ضرورت دارد به همه اين بخش‌ها به اندازه کافي پرداخته شود تا کودکان نوجوانان دچار آسيب‌هاي اجتماعي نشوند.

بايد سينماي کودک تخيل و فانتزي داشته باشد

بهرام عظيمي انيماتور مشهور ايراني مي‌گويد: کودکان ما از ديدن عروسک‌ها و شخصيت‌هاي قديمي و کهنه شده، خسته‌اند و به همين دليل بهبود سينماي کودک منوط به استفاده از الگوهاي موفق است.

اين انيماتور با سابقه با بيان اين‌که سينماي کودک اهميت و جايگاه اصلي‌اش را از دست داده است افزود: اميدواريم دولت نگاه ويژه‌اي به اين بخش داشته و کار و بودجه را به دست کساني برساند که در اين زمينه کارهاي تاثير گذار کرده‌اند و امتحان‌شان را پس داده‌اند.

اين کارگردان انيميشن گفت: يک فيلم موفق براي کودکان ، 80 درصد براي آن‌ها نشاط آور و سرگرم کننده است و 20 درصد هم در لابه‌لاي فيلم، مي‌تواند حاوي پيام براي آن‌ها باشد.

وي ادامه داد: در حال حاضر بودجه‌ها اغلب براي فيلم‌هايي مصرف مي‌شود که آن‌چنان تاثيرگذار نيستند و نمي‌توانند مخاطبان زيادي جذب کنند.اين انيماتور به فيلم‌هاي پر مخاطب در دنيا اشاره کرد و افزود: کساني که مي خواهند براي کودکان فيلم بسازند، بايد به الگوهاي خارجي توجه کنند، فيلم‌هاي بسياري هستند که کودکان را در اکثر کشورها جذب مي‌کنند، فيلم‌سازان کودک بايد بدانند چه چيزهايي براي اين کودکان جذاب است.

مدرس خانه کاريکاتور ايران گفت: کودکان ما از ديدن عروسک‌ها و شخصيت‌هاي قديمي و کهنه شده خسته‌اند. به همين دليل سينماي کودک يک سينماي شکست خورده به شمار مي‌رود.آن‌ها حق دارند مانند ديگر کودکان دنيا چيز‌هاي جديد‌تري ببينند. ما براي ساخت فيلم براي کودکان بايد از فن‌آوري‌‌هاي جديد استفاده کنيم . واقعيت اين است که فرزندان ما نمي‌توانند فيلم‌هاي خارجي خوب را که با فن‌آوري روز ساخته شده است کنار بگذارند.

وي افزود: اگر چه براي سينماي کودک ما بيشتر شعار مي‌دهند اما چند فيلم‌ساز خوب و حرفه‌اي در کشور وجود دارد که هنوز هم مي‌توانند کارهاي ارزشمندي براي کودکان بسازند، ما بايد بودجه را به آن‌ها بدهيم و از آن‌ها دعوت کنيم براي کودکان فيلم بسازند.

عظيمي به نواقص موجود در فيلم‌هاي کودک اشاره کرد و ادامه داد: سينماي ما فاقد تخيل و فانتزي است. ما در بخش فيلم‌نامه هنوز هم ضعيف هستيم و مشکل ديگر ما در فيلم‌سازي به محدوديت‌ها برمي‌گردد.

وي توضيح داد: مساله‌اي که در سينماي کودک مهم است، ترانه، موسيقي و بخش‌هاي موزيکال است، چرا که بچه‌ها با اين نوع بيان، ارتباط بيشتري برقرار مي‌کنند و تاثير گذاري‌اش بر روي کودکان بيشتر است.

ابتکار کانون در ايجاد فراکسيون کودک در مجلس ارزشمند است

سيدعليرضا گلپايگاني انيماتور و فيلم‌ساز گفت: تلاش کانون براي ايجاد و راه‌اندازي فراکسيون کودک بسيار ارزشمند است و مجلس مي‌تواند در همه بخشهاي مربوط به کودکان نظير آموزش، بهداشت، حقوق و کارهايي از اين دست مشاوراني متخصص در امور کودکان اختيار کند تا اگر قوانيني تصويب مي‌شود که کودکان بخشي از آن هستند، حقوق آنها هم منظور شود و مجريان هم بتوانند پاسخگو باشند.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه هنر هم‌چنين توضيح داد: بيشترين آموزه‌ها را ما در دوران کودکي فرا مي‌گيريم و شخصيت‌مان در اين زمان شکل مي‌گيرد.

سيدعليرضا گلپايگاني با بيان اين ديدگاه، افزود: کودکان ما حق دارند که در خانه، مدرسه و جامعه از حمايت‌هاي قانوني برخوردار باشند.

اين فيلم‌ساز ضمن اظهار اميدواري از اقدام مجلس شوراي اسلامي در تشکيل فراکسيون کودک، گفت: هر حرکتي که در راستاي توجه به حقوق و يا آموزش کودک باشد و در هر مقطعي که انجام شود مي‌تواند مثبت باشد . اما من به عنوان يک توليد‌کننده آثار انيميشن که مخاطب اصلي من کارهاي کودک هستند بيشتر از اين‌که به دنبال قوانين خوب باشم به دنبال عملکرد خوب هستم.

اين فيلم‌ساز کودک ادامه داد: اگر چه بسياري از کودکان محبت والدين‌شان را دارند، اما به فضايي نياز دارند، که رشد کرده و آموزش ببينند. ما به قوانيني نياز داريم که به رشد و حمايت از آن‌ها منجر شود. قوانين بايد اجرا شود و مجريان هم بايد اطاعت کنند. وقتي قانون براي کودک نوشته شود و حقي براي او تعريف شود که او نياز به اين آموزه ها دارد و برايش بايد چنين هزينه‌هايي شود، آن‌ها در فضايي بهتر رشد خواهند کرد. به نظر من با اين‌که همه ما کودکان را دوست داريم و به آن‌ها توجه مي‌کنيم، اما آن‌ها را خيلي جدي نمي‌گيريم. آن‌قدر که درباره آن‌ها حرف مي‌زنيم براي‌شان برنامه‌ريزي درستي نداريم.

عضو بنياد بازي‌هاي رايانه‌اي گفت: حوزه‌هاي مربوط به کودکان‌، از آموزشي گرفته تا بهداشتي و ... همان‌قدر که وسيع است، بي‌صاحب هم هست. ما بدون اين‌که براي بچه‌هاي‌مان فکري کرده باشيم آن‌ها را کاملا در اختيار بازي‌هاي رايانه‌اي گذاشته‌ايم و آن‌ها ساعت‌هاي متمادي درگير اين بازي‌ها مي‌شوند.

وي ادامه داد: نمي‌خواهم بگويم بايد آن‌ها را کنترل کنيم، اما در کنار بچه‌هاي‌مان باشيم و در جريان سرگرمي‌هاي آن‌ها قرار بگيريم.

اين استاد دانشگاه از انيميشن به عنوان يک زبان جذاب و تاثيرگذار براي همه کودکان نام برد و گفت: والدين از آن‌جا که مسووليت‌هايي دارند؛ ممکن است وقت کافي و دانش لازم را براي فرزندان‌شان نداشته باشند، به همين دليل آموزش و رشد اجتماعي و فرهنگي آن‌ها به محيط‌هاي آموزشي، تلويزيون، مدارس و... واگذار مي‌شود و اين نهاد‌ها بايد فضا و ابزار لازم براي کودکان را فراهم کنند.

کانون با پيشنهاد ايجاد فراکسيون، مجلس را به تکاپو براي کودکان واداشت

يک فعال حقوق کودکان و زنان گفت : تشکيل فراکسيون کودک در مجلس که با ترغيب و تلاش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان انجام گرفته ارزشمند است که در اين کار مي‌تواند براي حل مشکلات حقوقي کودکان از تجربه و تخصص حقوق‌دانان با تجربه استفاده کند.

سرور منشي‌زاده با بيان اين مطلب و با مثبت ارزيابي کردن اقدام مجلس در تشکيل فراکسيون کودک، گفت: به نظر مي‌رسد مجلس شوراي اسلامي به مسائل کودکان جدي‌تر نگاه مي‌کند و تصميم دارد در تصويب برخي قوانين، کودکان را نيز منظور کند.

وي ادامه داد: ما انتظار داريم اين فراکسيون حتما از نظر و تجربه کساني که سال‌ها در زمينه کودکان فعاليت مي‌کنند استفاده کند.

اين فعال کودک با ابراز خوشحالي از اقدام مجلس گفت: البته ممکن است در اين راه اشتباهاتي نيزداشته باشيم ولي با کمک کساني که تجربه دارند حل مشکلات کودکان دور از ذهن به نظر نمي‌رسد.

وي افزود: کودکان بسياري در جامعه ما با مشکلاتي، مانند بدسرپرستي، بي‌سرپرستي ، بازمانده از تحصيل و يا حتي بدون شناسنامه وجود دارند که از داشتن يک زندگي معمولي مانند هم‌سالان‌شان محرومند و فشارهاي زيادي را تحمل مي‌کنند. ما انتظار داريم اين فراکسيون بر روي اين مسائل متمرکز شود و مشکلات اين کودکان را حل کند.

منشي‌زاده به تعريف سن کودک در کشور اشاره کرد و تصريح کرد: در ايران تعريفي که براي سن کودک وجود دارد مطابق با استانداردهاي جهاني نيست و اميدواريم اين اقدام مجلس به حل اين مسئله کمک کند.

وي افزود: ما اميدواريم بتوانيم به زودي مشکلات کودکان‌مان را حل کنيم و به دنيا بگوييم ما هم در حال تلاش براي بهبود وضعيت کودکان‌مان هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون