جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2894- تاریخ : 1392/07/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 كاغذ اخبـار 

شرايط مطالعه بهتر

بكارگيري شرايط مطالعه يعني بهره‌وري بيشتر از مطالعه

قسمت دوم

-اگر مي خواهيد در شش روز هفته ، شش كتاب بخوانيد، هرگز هر كتاب را در يك روز نخوانيد و براي شش روز ، شش كتاب در نظر نگيريد .بهتر است هر روز را به شش قسمت تقسيم كنيد و در هر قسمت ، يك كتاب بخوانيد و اين روند را در شش روز هفته ادامه دهيد .

-به روش تدريجي درس بخوانيد ، يعني در طول سال تحصيلي درس بخوانيد و خواندن دروس را به شبهاي قبل از امتحان موكول نكنيد .مطالعه تدريجي و با تداوم در طول سال تحصيلي بسيار بهتر از مطالعه فشرده و با تراكم در چند روز قبل از امتحان است.

2-برنامه ريزي :

يكي از عوامل اصلي موفقيت داشتن برنامه منظم است»

برنامه ريزي صحيح اين است كه چگونه از وقت و امكانات موجود حداكثر استفاده را ببريد .عدم برنامه ريزي صحيح باعث اتلاف وقت شده و بازده مطالعه بسيار كاهش مي يابد .

نكته اي كه در اين جا قابل ذكر مي باشد اينست كه ، داشتن برنامه مهم است ولي مهم تر از آن اجراء برنامه است .

الف )برنامه ريزي درسي :

بهترين برنامه ريزي درسي، خود فرد است .يعني هر شخص بايد با توجه به شرايط روحي ، جسمي ، محيطي ، زماني ،علاقه ، هدف ، نقاط ضعف و قوت خويش براي خودش برنامه ريزي كند .

ب )كوتاه ، ساده و قابل اجراء بودن برنامه صحيح است .

يعني هر قدر برنامه حجيم و سخت باشد تاثير منفي بر روحيه فرد مي گذارند و به خاطر پيچيدگي شان ، غالباً با شكست مواجه مي شوند .هر قدر برنامه كوتاهتر و ساده تر باشد.شخص راحت تر آن را در زمان تعيين شده انجام مي دهد.و تجربه اي موفق در زمينه برنامه ريزي كسب مي كند.و اين تجربيات موفق در رسيدن به موفقيت‌هاي بعدي تاثير بسزايي خواهندداشت .

ج )اجراء برنامه در زمان مشخص :

وقتي برنامه اي را نوشته‌ايد.بايد آن را درزمان مشخص اجرا كنيد . اگر نظم خاصي در اجراء برنامه داشته باشيد ، به راحتي مي توانيد به اهداف خويش برسيد.كساني كه نظم و ترتيب در اجراء برنامه را رعايت نمي كنند ، غالباً برنامه‌هاي آنان با شكست مواجه مي شود .

منبع:سايت خانواده آكا-مهارت و يادگيري مطالعه و تند خواني و فهم سريع دروس


برنامه‌هاي فوق‌العاده و کارگاه‌هاي آموزشي و مهارتي در روزهاي پنج‌شنبه

يک عضو هيات رييسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ضمن انتقاد از عدم اجراي برنامه‌هاي فوق برنامه در صورت تعطيلي پنج‌شنبه‌هاي مدارس، گفت:آموزش و پرورش بايد نسبت به در نظر گرفتن برنامه‌هاي فوق‌العاده و کارگاه‌هاي آموزشي و مهارتي در روزهاي پنج‌شنبه اهتمام جدي داشته باشد؛ در غير اين صورت امکان افت تحصيلي دانش‌آموزان فراهم خواهد آمد.

عليرضا سليمي در گفت‌وگو با (ايسنا)، درباره بررسي لغو تعطيلي پنج‌شنبه‌هاي مدارس، گفت:پيش از اين وقتي اين موضوع مصوب شد قرار بود که روزهاي پنج‌شنبه صرف کارهاي فوق‌العاده و فوق‌ برنامه دانش‌آموزان شود.اين عضو هيات رييسه کميسيون آموزش تصريح کرد:اين در حالي است که پس از اجراي اين قانون نه تنها کارهاي فوق برنامه براي دانش‌آموزان صورت نمي‌گيرد بلکه با افزايش ساعت کلاس‌ها در روزهاي غير از پنج‌شنبه مي‌تواند موجبات افت تحصيلي را نيز فراهم آورد.

وي خاطرنشان کرد:کميسيون آموزش با تعطيلي پنج‌شنبه‌ها در صورتي موافق است که بتواند برنامه‌هاي فوق‌العاده، کارگاه‌هاي آموزشي و مهارتي و همين‌طور اردوها را براي دانش‌آموزان به ارمغان آورد.

سليمي تصريح کرد:اين در حالي است که اکنون گفته مي‌شود تعطيلي پنج‌شنبه‌هاي مدارس براي کاهش هزينه‌هاي آب و برق مدارس است اما وزارت آموزش و پرورش بايد با رفع اين موضوع اين مساله را پاک کند که تعطيلي پنج‌شنبه‌ها براي کاهش هزينه‌هاي آب و برق بوده است لذا انتظار مي‌رود که آموزش و پرورش نسبت به در نظر گرفتن برنامه‌هاي فوق برنامه دانش‌آموزان اهتمام جدي را داشته باشد.

به گزارش ايسنا، گفته مي‌شود وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر براي لغو تعطيلي پنج‌شنبه‌ها تصميم خاصي نگرفته و گويا در سال جاري نيز تعطيلي پنج‌شنبه‌هاي مدارس به قوت خود باقي است.


كسب دو مدال برنز المپيادهاي علمي كشور توسط دانش آموزان آذربايجان غربي

مدير كل آموزش و پرورش استان آذربايجان غربي ، از كسب دو مدال برنز المپيادهاي علمي كشور توسط دانش آموزان استان خبر داد.به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از اداره كل آموزش و پرورش آذربايجان غربي، سمرقندي افزود :دانش آموز پارميدا پورولي از دبيرستان فرزانگان ناحيه ي يك اروميه در رشته زيست شناسي و بيتا اميري از دبيرستان لعياي شهرستان شاهين دژ در رشته ادبيات توانستند مدال برنز اين دوره را بدست آورند.

وي در پايان خاطر نشان كرد:المپياد علمي دانش آموزي در هفت رشته ي رياضيات، ادبيات، زيست شناسي، فيزيك، شيمي، نجوم و رايانه در سه مرحله در سطح شهرستان، استان و كشور برگزار شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون