جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2887- تاریخ : 1392/07/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 تازه‌هاي نشر 

چاپ تازه‌ي «نظريه‌هاي رسانه» انتشار يافت

چاپ سوم کتاب «نظريه‌هاي رسانه» (انديشه‌هاي رايج و ديدگاه‌هاي انتقادي) اثر سيدمحمد مهدي‌زاده منتشر شد.

به گزارش ايسنا، «چيستي نظريه: تعريف، نقش و اهميت»، «نظريه ارتباطات و تحول تاريخي: رسانه و مدرنيته»، «نظريه اجتماعي - رفتاري: کارکردها و آثار پيام‌هاي ارتباطي» و «نظريه هنجاري رسانه» از جمله فصل‌هاي يازده‌گانه اين کتاب هستند.

همچنين «نظريه ساختارگرايي و نشانه‌شناسي»، «نظريه تعامل‌گرايي و ساخت‌يابي»، «نظريه فمينيستي رسانه: رسانه و جنسيت»، «نظريه اقتصاد سياسي، صنعت فرهنگ و مطالعات پسااستعماري»، «نظريه مخاطب: مطالعات فرهنگي و مخاطبان فعال»، «نظريه پست‌مدرنيسم و ارتباطات: رسانه، تصوير و وانمايي» و «نظريه رسانه‌هاي جديد» از فصل‌هاي ديگر اين کتاب هستند.

سيدمحمد مهدي‌زاده، عضو هيأت علمي گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي، در بخشي از مقدمه اين کتاب نوشته است: «فهم ابعاد و زواياي پديده ارتباطات و رسانه به عنوان يکي از تجليات دنياي جديد و به روايتي، علتِ موجده تحولات تاريخي و اجتماعي و صورت‌بندي‌هاي فرهنگي، نيازمند مفهوم‌سازي و نظريه‌پردازي است. حضور و گستردگي رسانه در سپهر عمومي و انباشت و فوران نشانه‌ها و تصاوير رسانه‌يي در همه شؤون زندگي چون اقتصاد، سياست، فرهنگ و... و توليد و توزيع معاني، به رسانه‌يي شدن فرهنگ، سياست و اجتماع منتهي شده است. به اين معنا که امروزه، رسانه‌ها صرفا به عنوان يکي از نهادهاي فرهنگي و اجتماعي و مؤثر بر ديگر قلمروها تلقي نمي‌شوند، بلکه فضا و چارچوبي فراهم مي‌آورند که فرهنگ، سياست و اجتماع در آن جريان مي‌يابد.

امروزه معناسازي و توليد و اشاعه تصاوير و نشانه‌هاي رسانه‌يي، اين پديده را به مهم‌ترين متغير شکل‌گيري تصورات ذهني و تحولات نوظهور عيني تبديل ساخته است؛ به گونه‌اي که تقسيم‌بندي‌ها و گونه‌سازي‌هاي تاريخي و اجتماعي عمدتا حول محور ارتباطات و رسانه شکل مي‌گيرد و نام‌گذاري برهه‌هاي زماني چون دهکده جهاني، جامعه اطلاعاتي، جامعه شبکه‌يي و... بر بنيان خصلت‌ها و ويژگي‌هاي ارتباطي و رسانه‌يي صورت مي‌گيرد. درک عميق و موسعِ اين پديده متضلع و پيچيده، نيازمند مفاهيم، نظريه‌ها و رويکردهاي نظري گوناگونِ درون‌رشته‌يي و ميان‌رشته‌يي است تا هر يک نوري بر آن بتابانند و ابعاد و بطونِ آن را بر آفتاب افکنند. در کتاب حاضر سعي شده است به اين نظريه‌ها و رويکردها هم به معناي رايج (mainstream) و هم به معناي انتقادي (critical) در حد توان پرداخته شود و درک و فهمي درخور از آن‌ها فراهم آيد.»

در معرفي اين کتاب نيز عنوان شده است: «کتاب «نظريه‌هاي رسانه» نوشته دکتر سيدمحمد مهدي‌زاده يکي از منابع اصلي کنکور کارشناسي ارشد علوم ارتباطات است که توسط انتشارات همشهري منتشر شده است. يکي از ويژگي‌هاي اين کتاب زبان ساده، روان و دانشگاهي آن است که در مقابل زبان دشوار و پيچيده انديشمندان و ساختارگراها اهميتي ويژه مي‌يابد..."

"نظريه‌هاي رسانه" با 360 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و قيمت 15 هزار تومان منتشر شده است.

**

رمان «اردوي زمستاني» انتشار يافت

رمان «اردوي زمستاني» نوشته‌ امانوئل کارر با ترجمه منيره کيوان‌پور منتشر شد.

به گزارش ايسنا، به گفته‌ مترجم، امانوئل کارر، نويسنده کتاب، يکي از نويسندگان معاصر فرانسه است که پيش‌تر به فيلمنامه‌نويسي و کارگرداني اشتغال داشته است؛ از همين‌رو متأثر از آموزه‌هاي سينما در اين رمان با توصيف‌هاي طولاني روبه‌رو نمي‌شويم. اين اثر روايت زندگي کودکي 10 ساله است که به نظر از حمايت خانواده‌اش برخوردار است، اما در فرآيند اردوي زمستاني براي مخاطب روشن مي‌شود که اين کودک در چه وضعيت هولناکي زندگي مي‌کند و ترس‌ها و هراس‌هاي او در رمان انعکاس پيدا مي‌کند.

کيوان‌پور گفت: اين رمان در سال 1995 برگزيده جايزه‌ فمينا شده، همچنين در سال 1998 براساس آن فيلمي سينمايي ساخته شده که اين اثر سينمايي برگزيده‌ جايزه هيأت داوران کن نيز شده است.

"اردوي زمستاني" در 143 صفحه با شمارگان 1100 نسخه و قيمت 6900 تومان از سوي انتشارات مرواريد منتشر شده

**

از سوي نشر رندان قلم

کتاب «شهريار و شهرياران» و «شيراز و شهريار» منتشر شد

دو کتاب «شهريار و شهرياران» و «شيراز و شهريار» به قلم اکبر قاسمي از سوي انتشارات رندان قلم منتشر شد.

به گزارش فارس،‌ کتاب «شهريار و شهرياران» منتشر شد. اين کتاب که در 80 صفحه و از سوي انتشارات رندان قلم منتشر شده است توسط اکبر قاسمي به زيور طبع رسيده است.کتاب شهريار و شهرياران حاوي مطالبي چون: شرح حال استاد شهريار، مکتب شهريار، خيال و حقيقت، نقش شهريار در تاريخ ادب ايران، ناگفته‌ها از زندگي خصوصي شهريار، خداوند سخن، شاهد تبريز، شهد شعر و... است.

از سوي اين ناشر کتاب ديگري با نام «شيراز و شهريار» منتشر شده که در 78 صفحه و با تيتراژ 1000 جلد در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون