جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2881- تاریخ : 1392/06/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 ادبيات دفاع مقدس و کودک و نوجوان
 خاطره داستاني، بهترين قالب براي نوشتن از جنگ است 

 
يک شاعر و نويسنده کودک و نوجوان، خاطره‌نويسي را بهترين قالب براي گفتن و نوشتن از جنگ دانست و افزود: مردم، اعتماد بيشتري به اين قالب دارند و احساس مي‌کنند آنچه نويسنده در قالب خاطره نوشته، واقعي است؛ اما خاطرات، اگر بازنويسي نشوند و به شکل داستان درنيايند، جذابيت چنداني براي مخاطب ندارند.

جعفر ابراهيمي، شاعر و نويسنده کودک و نوجوان در گفتگو با مهر، خاطره‌نويسي داستاني را بهترين قالب براي نوشتن از جنگ دانست و گفت: خود من نوشتن درباره جنگ را با خاطره‌نويسي شروع کردم؛ مردم، اعتماد بيشتري به اين قالب دارند و احساس مي‌کنند آنچه نويسنده در قالب خاطره نوشته، واقعي است و بي‌گمان اتفاق افتاده؛ در صورتي که ممکن است، داستان آميخته با تخيل باشد.

نويسنده کتاب «يک سنگ و يک دوست»، خاطراتي را خواندني دانست که در قالب داستان، بازنويسي شده باشند. وي افزود: خاطرات، اگر بازنويسي نشوند و به شکل داستان درنيايند، جذابيت چنداني براي مخاطب ندارند و بهتر است در شمارگان اندک و تنها براي نويسندگان و فيلمسازان منتشر شوند، اما کتاب‌هايي چون «دا» که شکل داستاني به خود گرفته‌اند به چاپ‌هاي متعدد مي‌رسند و مخاطبان بسياري را جذب مي‌کنند. به عبارتي اين‌گونه آثار هم خواندني هستند، هم منابع خوبي براي نويسندگان به‌شمار مي‌روند.ابراهيمي به اينکه شعر، قالب خوب و موثري براي گفتن از جنگ نيست، اشاره و بيان کرد: خشونتي در جنگ هست که با شعر نمي‌توان و نبايد به طرح آن پرداخت؛ ضمن اين‌که شعر بيشتر براي بيان هيجانات و احساسات آني به کار مي‌رود و براي گفتن از جنگ و رويدادهاي ان و رشادت‌هاي رزمندگان بعتر است از شعر استفاده نشود.شاعر مجموعه «آسمان ابري نيست» معتقد است که هم بايد براي کودکان و نوجوان از جنگ گفت و هم بايد آنان را با حواشي جنگ آشنا کرد؛ چرا که يکي از مهم‌ترين رويدادهاي تاريخي روزگار معاصر ماست. چه بسا پرداختن به حواشي مهم‌تر از اصل جنگ است و بچه‌ها بهتر و بيشتر مي‌توانند با داستان‌هايي ارتباط برقرار کنند که به حواشي مي‌پردازد.

به گفته ابراهيمي، هنوز بهترين خاطره و خواندني‌ترين داستان از جنگ نوشته نشده؛ چرا که فيلم‌ها و مطالب بسياري درباره آن دوران به دلايل مختلف منتشر نشده است و اين مسئله، ضرورت مستندنگاري جنگ را دوچندان مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون