جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2842- تاریخ : 1392/05/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 سيروس نيرو:
 نيما ارادتش را به اميرالمومنين(ع) در شعر معروفش نشان داد 

شاگرد نيما يوشيج از شعر پدر شعر نو فارسي در وصف حضرت علي(ع) گفت.
سيروس نيرو، شاعر و پژوهشگر ادبي و از شاگردان بازمانده نيما يوشيج درباره علايق مذهبي بنيانگذار شعر نو فارسي به «ايبنا» گفت: نيما حضرت علي(ع) را بسيار دوست مي‌داشت. او اهل افراط و تفريط نبود، شخصيت معتدلي داشت و پا را از اين فراتر نگذاشت و به سرودن چند قطعه رباعي و يک غزل درباره حضرت علي(ع) بسنده کرد. او در شعر معروفش درباره آن حضرت درجه ارادتش را به ايشان نشان داده است._
به گزارش ايبنا، سيروس نيرو، شاعر و تنها شاگرد زنده نيما يوشيج با بيان وجوهي از ديدگاه‌ها و عقايد نيما گفت: حزب توده تعدادي از اعضايش را که به نيما نزديک بودند ترغيب کرد تا نيما براي حزب توده شعر بنويسد، اما نيما در طول عمرش هيچ گاه دست به چنين کاري نزد.
وي افزود: آن زمان نيما مخالف دستگاه حاکم بود و هر که را که با دستگاه مخالفت مي‌کرد، انگ توده‌اي بودن به او مي‌چسباندند. اين انگ را به نيما هم چسباندند اما ما و دور و بري‌هاي نيما مي‌دانستيم که همه اين حرف‌ها به پشيزي نمي‌ارزد و پايه منطقي ندارد.
نيرو افزود: البته هستند شاعراني که نيمي از ديوانشان در مدح ائمه(ع) و حضرت علي(ع) است، اما نيما اهل افراط و تفريط نبود و شخصيت معتدلي داشت. او پا را از اين فراتر نگذاشت و به سرودن چند قطعه رباعي و يک غزل درباره حضرت علي(ع) بسنده کرد. نيما از خانواده‌اي مذهبي برآمده بود و يک مسلمان واقعي به حساب مي‌آيد.وي ادامه داد: نيما در دوره قاجار به دنيا آمد و در زمان سلطنت رضاخان بزرگ ‌شد. ايراني‌ها در آن زمان بيش از هر دوران قبل از آن مذهبي بودند. در ايران حرم امام رضا(ع) و بيش از 50 امامزاده، پدر شعر نو فارسي را در چند قطعه شعر بي‌نظير به سمت سنت‌هاي ديني کشاند. اما چون نيما در سال 1316 زبان فرانسه را خوب مي‌دانست، تجددگرا محسوب مي‌شد و نخستين شعرش را به نام «ققنوس» در همان سال‌ها سرود. من اول پيش اميري فيروزکوهي مي‌رفتم و بعدها بود که با نيما آشنا شدم. نيما قصايد زيادي هم در مدح بزرگان دين داشت که هر کدام در جاي خود مثال‌زدني است.نيرو گفت: در شعر معروفي که با اين دو بيت شروع مي‌شود، نيما درجه ارادت خود را نسبت به مولا علي(ع) نشان مي‌دهد: «گفتي ثناي شاه ولايت نکرده‌ام/ بيرون ز هر ستايش و حد و ثنا علي است/ چونش ثنا کنم که ثنا کرده خداست/‌ هر چند چون غلات نگويم: خدا علي است."
نيرو افزود: با اين شعر نيما نشان مي‌دهد که به علي‌اللهي‌ها اعتقادي ندارد و منظور از «غلات» در شعرش همين آدم‌ها هستند. منظور نيما از اين کلمه کساني است که غلو مي‌کنند و مي‌گويند: «خدا را علي نمي‌دانيم و او را جدا از علي هم نمي‌دانيم!".
سراينده مجموعه شعر «رد پا» گفت: نيما اهل افراط و تفريط نبود. نگاهش نسبت به غلات حاکي از همين نگرش اوست.
سيروس نيرو متولد 1309 است. او نخستين مجموعه شعر خود را در سال 1334 با عنوان «سحر» به چاپ رساند. از ديگر آثار او بايد به «شاهکارهاي شعر معاصر»(1337)، «جاده»(1350)، «بهار از پنجره»(1356)، «از کودتا تا انقلاب»(1358)، «گنج مراد»(تفسير غزل هاي حافظ 1362) و «با تهاجم باد»(1367) اشاره کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون