جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2842- تاریخ : 1392/05/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 طراحي سوالات امتحاني شهريور دانش‌آموزان متناسب با قابليت داوطلبان 

رييس مرکز سنجش آموزش و پرورش با اعلام اينکه سوالات طراحي شده در شهريورماه ساده‌تر نبوده و در حد سوالات خردادماه است، اظهار کرد:سوالات شهريورماه متناسب با قابليت داوطلبان دانش‌آموزان طراحي خواهد شد.
عبدالامير عرفي در گفت‌وگو با پانا، در ارتباط با تناسب و نحوه طراحي سوالات شهريورماه دانش‌آموزان، اظهار کرد:سوالات شهريورماه متناسب با شرايط و وضعيت شرکت‌کنندگان در اين دوره امتحاني طراحي شده است.ما نيز شرايط و قابليت‌هاي دانش‌آموزان را در طراحي سوالات درنظر خواهيم گرفت.
رييس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، افزود:اين موضوع به اين معنا نيست که سوال ساده‌تر باشد.در حقيقت ما سوالي را طرح مي‌کنيم که کمتر نکات مفهومي را دربر داشته باشد.
عرفي تصريح کرد:سوالات طراحي شده در شهريورماه ساده‌تر نبوده و در حد سوالات خردادماه است، اما متناسب با قابليت داوطلبان و دانش‌آموزان شهريورماه طراحي خواهد شد.
به گزارش پانا، تاريخ پايان امتحانات دانش آموزان 18 شهريورماه است و بر اساس آيين‌نامه بايد ظرف يک هفته نتايج امتحانات اعلام شود.
وي همچنين ياد آور شد:
*سهم سوابق تحصيلي دانش آموز در کنکور به 85 درصد مي رسد
رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش با اعلام جزييات طرح سنجش و پذيرش دانشجو، اعلام کرد:سوابق تحصيلي دانش آموزان براي کنکور سال آينده(93)در پذيرش آنها در رشته هاي مورد نظرشان تا 25 درصد تاثير دارد.
عبدالامير عرفي در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب درباره نقش آموزش و پرورش پس از تصويب اجراي طرح سنجش و پذيرش دانشجو در مجلس شوراي اسلامي گفت:يکي از نکات مثبت تصويب اين طرح آن است که در نهايت نمايندگان مجلس و سازمان سنجش سوابق تحصيلي دانش اموز را براي پذيرش آنها در کنکور قبول کرده اند.
وي با بيان اينکه تا قبل از تصويب اين طرح سوابق تحصيلي دانش آموز را در روند حذف کنکور قبول نداشتند، توضيح داد:براساس ماده2 طرح سنجش و پذيرش دانشجو، براي برنامه‌ريزي، تصويب مقررات هماهنگي و نظارت بر نحوه سنجش علمي و پذيرش دانشجو، بايد شوراي پذيرش و سنجش تشکيل شود که رئيس شورا وزير علوم و دبير آن رئيس سازمان سنجش است.همچنين وزراي آموزش و پرورش و بهداشت،معاونين آموزشي و رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش به عنوان اعضاي آن خواهند بود.
رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش در تعريف سوابق تحصيلي گفت:براساس مصوبه مجلس، سابقه تحصيلي عبارت است از نمرات دروس 3 سال آخر دوره متوسطه که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه‌گيري توسط وزارت آموزش و پرورش به‌صورت سراسري، نهايي و استاندارد مطابق مصوبات شوراي‌عالي آموزش و پرورش برگزار مي‌شود.
عرفي با بيان اينکه پس از ابلاغ اين مصوبه از سوي مجلس به دولت براي اجراي آن بايد اين شورا تشکيل شود، افزود:يکي از موضوعاتي که بايد از سوي شوراي سنجش مشخص شود آن است که سوابق تحصيلي با چه ميزان و با چه کيفيتي بايد به مسئولان سازمان سنجش ارائه شود.به اين معني که چند درس بايد به عنوان دروس نهايي انتخاب شود و يا آنکه نحوه برگزاري امتحانات نهايي بايد به چه شکلي باشد.
به گفته وي، اگر قرار باشد ملاک سابقه تحصيلي سه سال آخر دبيرستان باشد، بايد امتحانات نهايي به سالهاي اول و دوم دبيرستان نيز تسري پيدا کند که براي برگزاري اين امتحانات در سطحي گسترده بايد برنامه ريزي کرد و ساز و کارهاي لازم را نيز فراهم کرد.همچنين بايد نيروي انساني آن نيز تامين شود.تمامي اين موارد بايد در شوراي سنجش و پذيرش مطرح شود.
وي درباره تاثير سوابق تحصيلي در پذيرش دانشجو در کنکور سال آينده تصريح کرد:آموزش و پرورش همواره در تلاش است تا استرس دانش آموز و خانواده هايشان را براي کنکور کم کند.در حال حاضر براساس مصوبه سنجش و پذيرش دانشجو، تاثير سوابق تحصيلي در کنکور آينده 25 درصد است که اين تاثير به تدريج طي 5 سال آينده افزايش پيدا کرده و در نهايت در سال پنجم تاثير سوابق تحصيلي بايد به 85 درصد برسد.
به گزارش مهر، مجلس شوراي اسلامي طرح يک فوريتي سنجش و پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور را ششم مرداد ماه تصويب کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون